Menü

Mit (ne) csináljunk, ha villámlik

Tegnap testközelből éltem át a villámlás, jégeső és vihar kombót, ráadásul egy futóversenyen, ilyenkor mindig szem előtt kell tartani, hogy mi a teendőnk viharban és mit ne tegyünk villámlás esetén? Életmentő tanácsok villámlás esetére, jó, ha ezzel mindenki tisztában van.

Bárkivel előfordulhat, hogy a szabad ég alatt éri egy nagy vihar. Én tegnap pont így jártam egy szekszárdi futóverseny maratoni távján. A nyári eső egy bizonyos fokig hangulatos és frissítő, azonban a jéggel és villámlással járó variációi hirtelen csapnak le és azonnal fedezékbe kell vonulnunk, mert valójában életveszélyben vagyunk akkor, amikor leszakad az ég. A villámlás áramerőssége elérheti a 20-30.000 ampert, és bárhová lecsaphat.

A villámlást nem szabad félvállról venni, sajnos előfordulnak halálos balesetek, azonban elkerülhető az életveszély, ha körültekintően járunk el.

Mit tegyünk, ha villámlik?

Ha lehet, azonnal húzódjunk be egy zárt épületbe vagy autóba.

Vihar idején lehetőleg ne nyissuk meg a csapokat, ne zuhanyozzunk, és húzzuk ki az elektromos berendezések csatlakozóit a konnektorokból és ne használjuk a vezetékes telefont. Mobiltelefonra ez nem vonatkozik.

Ha tóban, folyóban ér minket a vihar, azonnal el kell hagyni a vizet, mert mint tudjuk vonzza a villámokat és az áramot is vezeti.

Mit ne tegyünk villámlás esetén?

Ne álljunk be a fák alá, különösen akkor, ha a fa egy szál magában magasodik egy sík terepen.

Kerüljük a fémből és betonból készült tárgyakat, objektumokat.

Nyílt terepen tilos a földre feküdni villámláskor, ha más lehetőségünk nincs és nem találtunk menedéket, akkor guggolva várjuk ki a vihar végét és próbáljunk meg minél kisebbre összegömbölyödni.

Mi az a 30-30 szabály?

A 30-30 szabály annyit jelent, hogy két villámlás között többnyire 30 másodperc telik el és dörög, akkor a zivatarfelhő 10 km-en belül van, és veszélyt jelenthet a túrázó számára. Viszont a kockázat valószínűleg elmúlt, ha több mint 30 perc telt el az utolsó dörgés/villámlás között.

Magyarországon statisztikák szerint évente kb. 20-40 ember halálát okozza villámcsapás. Fontos lenne, hogy mindenki tudja melyek a teendők villámlás esetén. Megelőzésképp elmondhatjuk, hogy legjobb módszer megelőzni a villámlást és már a fekete fellegek megjelenésekor vonuljunk biztonságos helyre.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.