Menü

Mitől lesz száraz, töredezett a hajunk?

Általában vagy normál, vagy zsíros, vagy száraz hajat különböztetünk meg egymástól. Számít a genetika, az életmód, befolyásolóak a hajápolási szokások, az étrend és egyes betegségek is. Mi okozhatja, ha hajuk száraz, töredezett és mit tehetünk ellene?

Mint említettem, mindegyik kialakulása hajlam és genetika kérdése is, de a nem megfelelő hajápolási szokások is közrejátszanak, ahogy az étrend és egyes betegségek is. A száraz haj lehetséges okai közé tartozik a gyakori hajmosás-hajszárítás forró levegővel, a hajvasalás is roncsolja a haj szerkezetét, ahogy a gyakori hajfestés és dauer is.

A forró levegős hajszárító, a forró vizes öblítés mind a haj romlásához vezetnek.

Hormonális változások is szerepet játszanak a haj szerkezetének kialakulásában, s ahogy az én szögegyenes hajam a szüléssel hullámossá-göndörré vált, úgy okozhat az életkor és a menopauza is hasonló változásokat.

A fent említett helytelen hajápolási szokások elkerülésével, illetve a hajunknak megfelelő készítmények használatával sokat javíthatunk a kialakult helyzeten.

Fontos a megfelelő étrend is! Az ásványi anyagok és vitaminok mellett a megfelelő folyadékbevitel is számít, hiszen a haj hidratálása nem elhanyagolandó szempont.

Betegség is lehet a roncsolt haj hátterében, például hajhullást okozhat a pajzsmirigy-alulműködés, de a betegségek kezelhetőek a szakorvos javaslatainak betartásával, ha szükséges gyógyszeres kezelés alkalmazásával.

Mitől lehet még száraz a haj?

Különféle külső hatások miatt is kialakulhat ez a probléma, amelyekről elsőre talán nem is feltételeznénk, hogy roncsolja a hajat.

A túl gyakori fésülködés kerülendő és meggondolandó, hogy használjunk-e műanyag fésűket, vagy inkább válasszunk helyette természetes anyagból, például bambuszból készült bontókeféket.

Napozás. Ahogy a bőrünket, úgy a hajunkat is károsítják az UV-sugarak, így gondoskodni kell hajunk megfelelő fényvédelméről is, mert a napfény tovább száríthatja a hajszálainkat.

Tudom, hogy a trend nagy úr, de a különféle vegyszeres kezeléseket is minimalizálni kell, léteznek kímélő, ammóniamentes hajfestékek, tartózkodjunk a tartós hullámoktól vagy épp egyenesítéstől, s legyünk hajkoronánkkal kíméletesek. Találjuk meg ebben is az arany középutat!

Amennyiben a fent említett tanácsok betartása ellenére is fennáll a probléma, akkor valószínűleg több dolog is meghúzódhat mögötte, elsőként ezeket a kiváltó okokat kell kiiktatni.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?