Mit jelent az időszakos böjt?
- Dátum: 2023.08.21., 18:04
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alapbetegségek, böjtölés, diéta, egészségügyi állapot, egészségünk, ételmegvonás, étkezési forma, étrend, fokozatosság, hatás, időablak, időkorlát, időszakos böjt, kiegyensúlyozott, koplalás, orvos, szervezetünk, zsírbontás, zsírtartalék
Mi az az időszakos böjt és egyáltalán mire jó, kiknek való és kiknek nem? Megannyi kérdés merülhet fel az emberben, hiszen mindig újabb és újabb étkezési formák, diéták megjelenésével találkozhatunk. Az időszakos böjt valójában egy étkezési forma, nem pedig diéta.
Az elmúlt években egyre több kutatás foglalkozott az időszakos böjt szervezetünkre, egészségünkre gyakorolt hatásaival.
A böjtölést évezredek óta alkalmazzák a betegségek gyógyítására, az erőnlét javítására, sőt egyesek szerint a böjtnek az elmére és a spiritualitásra is nagyon jó hatása van. Az időszakos böjt egyik előnye, hogy nem kell teljesen lemondani az ételekről, hanem egy bizonyos időkorlát szerint kell elfogyasztanunk őket.
Az időszakos böjt esetében az ételeket nem mennyiség vagy minőség alapján szabályozzák, hanem az időintervallumot, melyben ehetünk, vagy éppen nem.
A legismertebb a 16/8-as időkorlátozás, ami azt jelenti, hogy a nap 24 óráját felosztjuk 8 és 16 órára úgy, hogy 8 órában étkezünk, majd 16 órán keresztül nem eszünk egyáltalán semmit. Ez lényegében a böjt „koplalásos”, „ételmegvonásos” ideje.
Azt azért leszögezném, hogy semmilyen diéta vagy étrend nem működik akkor, ha nem vesszük figyelembe, milyen minőségi ételt fogyasztunk, tehát itt sem teljesen mindegy, mit eszünk. A tápanyagdús és egészséges ételek mindenképp elsőbbséget élveznek az úgynevezett „üres kalóriák” - kal szemben, hiszen nem a koplalás a célja egyetlen étrendnek sem, hanem az egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életmód.
Az időszakos böjt alapelve, hogy a szervezetnek időt adunk arra, hogy beindulhasson a zsírégető folyamat, a zsírtartalékok lebontása, ezért jobb a módszer követői szerint ez az étrend, mintha egy nap gyakran ennénk keveset.
A fogyás és az egészségesebb életmód mellett az időszakos böjtölésnek más jótékony hatásai is említendők. A módszer kedvelői szerint csökkenti az emésztőrendszeri megbetegedéseket, mérsékli a demencia és az Alzheimer kór tüneteit, javítja a vérkeringést, normalizálja a vérnyomást és erősíti az immunrendszert.
Ha valaki kipróbálná ezt a módszert, nekik a fokozatosságot javasoljuk, tehát ha eddig 3 -4 óránként ettünk, akkor most be kezdjük egyből a 16/8-as időablakkal, hanem elsőként próbáljunk meg csak 1 étkezést kihagyni. Ezzel szoktathatjuk magunka a böjthöz és az azalatt kialakuló éhséghez.
Természetesen, mint minden étrend és diéta esetén, itt is nagyon fontos kikérni orvosunk véleményét és tanácsait, hiszen az egészségügyi állapot és bizonyos alapbetegségek, esetleges nagyobb túlsúly befolyásolja a böjt hatásosságát.
A tél csodaszere!
Sokan ismerik a gyömbért, mint fűszert, a téli időszak kedvelt alapanyagát, azt is tudják, hogy mennyi jótékony hatása van az emberi szervezetre. A gyömbér az egyik legnagyszerűbb gyógyító hatású fűszernövény. Lássuk, milyen pozitív egészségügyi hatásai lehetnek.
Laktóz intoleranciáról fontos tudnivalók
A laktóz intolerancia genetikai tesztje egy hasznos eszköz a tejcukor emésztésére való képesség felmérésére. A teszt segítségével meg lehet állapítani, hogy egy személy genetikailag hajlamos-e laktóz intoleranciára, és hogy várhatóan meg fog-e jelenni ez az állapot az életkor előrehaladtával
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?
Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Esszenciális vitaminok
Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?