Menü

Látásjavító gyógynövények, vitaminok

A szem a mindennapokban folyamatos, erős igénybevételnek van kitéve. A számítógépes monitor figyelése, a gyakori tévénézés, az autóvezetés, az olvasás, tanulás mind megterhelő a szemnek, s bár a komolyabb szembetegségekkel természetesen mindenképpen szakemberhez kell fordulni, enyhébb esetekben, illetve megelőzésként többféle természetes gyógymód bevethető a fáradt, égő, begyulladt szemek, valamint a látásromlás elkerülése érdekében.

A szem egészsége, a látás élessége az idő előrehaladtával egyre gyengül, de ez az egyénenként változó mértékű romlás sok esetben lelassítható, megállítható, vagy adott esetben vissza is fordítható.

Látásromláshoz és különféle szembetegségek kialakulásához gyakran a megfelelő vitaminok és fontos vegyületek hiánya vezet, amelyek nemcsak a káros hatásoktól óvhatják meg a szemeket, de serkenthetik az idegek működését. Bizonyos ételek, gyógynövények és vitaminok kimondottan erősítik a szemeket, és javítják a látás minőségét:

Szemvidítófű

A szemvidítófű antibiotikus és összehúzó hatása feszesíti a sejtfalakat és a szem nyálkahártyáját, magas A- és C-vitamin-, valamint csersavtartalma pedig hatékonyan csökkenti a gyulladásokat, fertőzéseket. A megfázás vagy allergia során váladékozó, könnyező szemekre is javasolt, de kiváló gyógyír például árpa, zöld hályog vagy kötőhártya-gyulladás ellen. Gyenge főzete borogatásként a fáradt, vörös, égő szemek megnyugtatására használható, többszöri átöblögetéssel. Teája fertőtlenítő és érfalerősítő hatású, naponta 3 csészényi is fogyasztható belőle. A szemvidítófüves tea borsmentával, csalánnal és kasvirággal keverhető, sima filteres kiszerelésben a leforrázott, kihűlt filterek pakolásként tehetők a begyulladt szemekre. Gőzölésre bodza- és kamillavirággal együtt ajánlott.

Diólevél

A diólevél teája oldja a szemfenéken lerakódott plakkokat, ezzel számottevően javítja a látást, könnyebbséget hoz a szemeknek. Főzetének bedörzsölése kötőhártya-gyulladáskor is nagy segítség lehet. Enyhíti a fájdalmat, az égő érzést, kezdődő szürke hályog esetén szintén javasolják. Kamillával és útifűvel is szokták keverni, szemszárazság ellen kitűnő!

Fekete áfonya

Ez a gyümölcs erős antioxidáns hatású, erősíti a kollagénrostokat, a benne található hatóanyagok segítik a retinasejtek gyors regenerálódását. Akinek nehezen alkalmazkodik a szeme a sötéthez, különösen ajánlott rendszeres fogyasztása, élesíti a látást, javítja az éjszakai tájékozódó képességet, a cukorbetegséggel együtt járó ideghártya-problémáknál, sárgafoltnál, illetve szürke hályog ellen is segítséget nyújthat.

Goji bogyó

A goji bogyó nagy mennyiségű C-vitaminon kívül mintegy 18 féle aminosavat és 21 féle ásványi anyagot is tartalmaz, valamint több béta-karotin van benne, mint a sárgarépában. A látás javítása és élesítése mellett nagymértékben erősíti az immunrendszert, lassítja az öregedési folyamatokat, normalizálja a vérnyomást és a koleszterinszintet.

A-vitamin

A szem számára legfontosabb vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket a szervezet nem képes előállítani, ezért ezeket rendszeresen pótolni kell megfelelő étrenddel vagy étrendkiegészítők formájában. Az A-vitamin a szem ideghártyájának fényérzékenységét biztosítja, hiánya farkasvakságot okoz, amikor szürkületben, vagy gyenge világítás esetén látászavar következik be, illetve a könnymirigyek elsorvadása is jellemző hiánytünet lehet.

Béta-karotin

Az A-vitamin provitaminja, más néven elővitaminja. Azért kiemelten fontos, mert a szervezet jól hasznosuló A-vitamint képes előállítani belőle. A karotinoidok antioxidánsként viselkednek, a jó látás és a nyálkahártyák egészségének biztosítása mellett csökkenthetik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát is. A béta-karotinban gazdag étrend hozzájárulhat a tüdő-, a bőr-, a gyomor-, illetve a vastagbél kockázatának csökkentéséhez. Béta-karotin szinte minden színes növényben megtalálható, legértékesebb forrásai a sárgarépa, a spenót, a brokkoli és a kelkáposzta, a gyümölcsök közül pedig a sárgadinnye, a mangó és a barack. Ám a zöldségek, gyümölcsök gyakran kezeltek különféle vegyszerekkel, így nem mindig nyújtanak ideális vitaminforrást, ezért táplálékkiegészítők formájában is javasolt a béta-karotin fogyasztása.

Szintén értékes karotinoid, elsősorban az időskori szembetegségek megelőzésében lehet kiemelt szerepe. Segíti a szem érrendszerének védelmét, elnyeli a nap káros sugarait, semlegesíti a retinában lévő szabadgyököket, amivel csökkenti a sárgafolt kialakulásának veszélyét, a szürke hályogot és a látásvesztést. Pozitív hatása van a szív- és érrendszeri problémákra.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.