Puffadás okai
- Dátum: 2023.09.08., 17:45
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- betegség, diszkomfortérzés, életmódváltás, émelygés, étkezés, fájdalom, gyógyszer, gyomor, hányinger, puffadás, terápia
A puffadás okai változatosak lehetnek. Az életmódbeli tényezők mellett bizonyos betegségek is közre játszhatnak a megjelenésében.
Puffadás okai – ezeket érdemes átgondolni
Az ülőmunka, mozgásszegény életmód és a stressz is szerepet játszik abban, hogy az elmúlt időszakban egyre többen szenvednek a puffadás miatt. Ha betegség miatt antibiotikumot kellett szednünk, szintén gyakran tapasztalhatjuk ezt a kellemetlen mellékhatást. Ilyen esetben probiotikum kúra segíthet a bélflórát helyreállítani, ezáltal megszüntetni a puffadást. A helyzet súlyosbodhat magas zsiradék – és rosttartalmú ételek fogyasztása következtében is, vagy ha kapkodva eszünk és emiatt sok levegőt nyelünk.
Betegségek a háttérben
Ha a puffadás hosszabb ideje jelentkezik és esetleg egyéb tünetek – hányás, hasfájás, görcsök, hasmenés – is társulnak hozzá, mindenképp javasolt kivizsgáltatni a háttérben álló okokat. A puffadás okai ugyanis betegségek is lehetnek, melyek kezeléséhez speciális diétára vagy gyógyszerek szedésére és életmódbeli változtatásokra egyaránt szükség lehet.
Gyulladásos bélbetegség
A puffadás hátterében akár epekövesség, hasnyálmirigy probléma és gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség és colitis ulcerosa). Ezek kizárására széklet- és vérvizsgálatra, hasi ultrahangra, illetve béltükrözésre is sor kerülhet.
Tejcukor érzékenység
Ha a tej után fogyasztása okoz puffadást, hasmenést és intenzív bélhangokat, akkor laktóz intolerancia állhat a háttérben. Ha túl kevés laktáz enzim termelődik, akkor a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, ez okozza a kellemetlen tüneteket. Diétával, laktózmentes étkezéssel kezelhető.
Fruktóz malabszorpció
Fruktóz (gyümölcscukor) felszívódási zavarra utal, ha a tünetek – jellegzetes a fokozott bélmozgás és ehhez társuló hangjelenségek – a fruktóz tartalmú ételek fogyasztását követően jelentkeznek. A fruktóz-felszívódási zavar hátterében a szacharáz enzim hiánya állhat, mely a laktóz intoleranciához hasonlóan élethosszig tartó diétát igényel.
Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO)
Ez is lehet a puffadás oka. Ha valamilyen oknál fogva a vékonybélben megnövekedik a vastagbélből származó baktériumok száma, kellemetlen panaszok jelentkeznek. Kivizsgálása során laktulóz tesztet végeznek.
Hisztamin intolerancia
Puffadás mellett fejfájást, az arc kipirosodását és hányingert is okozhat a hisztamin intolerancia, melyet a magas hisztamin tartalmú ételek okoznak az arra érzékenyeknél. Kezelése hisztamin diétával történik.
Gluténérzékenység
Hasmenést és székrekedést, puffadást, fogyást és vérszegénységet is okozhat az autoimmun gluténérzékenység. Vérvizsgálattal és gyomortükrözéssel lehet diagnosztizálni. Negatív leletek esetén fennáll a nem-cöliákiás gluténérzékenység esélye is.
A funkcionális diszpepszia (FD) a funkcionális emésztőrendszeri kórképek közé tartozik. A puffadás mellett olyan tünetek figyelmeztethetnek az állapotra, mint a has felső részére lokalizálódó, étkezést követően jelentkező fájdalom, a diszkomfortérzés, a korai teltségérzés és az émelygés. Megtapasztalhatjuk, ha túl sokat eszünk, túl sok alkoholt iszunk, ezenkívül előidézhetik olyan gyógyszerek, amelyek irritálják a gyomrot (például ibuprofentartalmú készítmények), vagy akár egy enyhe gyomorfertőzés is.
Az FD főleg az aktív életkorú népességet érinti, és nőknél gyakoribb. Rendkívül komplex terápiát igényel, fontos a többi között az életmódváltás, a megfelelő diéta kialakítása, és ha szükséges, szorongásoldók szedése.
Nyaki gerinc eredetű szédülés, szédülékenység

A szédülésnek – szédülékenységnek számos oka lehet, s a páciensek sokszor hónapokig, évekig járják a diagnosztikus köröket a különböző szakterület képviselői között, amíg az igazi okra fény derül. Jól ismertek a szédüléssel járó gyakoribb kórképek, melyek a belsőfülben található egyensúlyszabályozó végkészülékek megbetegedéseiből, (perifériás eredet) és az agyban - agytörzsben levő egyensúly szabályozásért felelős területek daganatos, infarktusos, vérzéses (TIA), gyulladásos kóros állapotából eredeztethetőek (centrális eredet).
Mit tehetünk hátfájás ellen?

Hátfájás ellen sok mindent tehetünk, elsőként akár meg is lehet(ne) előzni, de ha már kialakult a baj, akkor is hatásosan lehet kezelni, akár otthoni, házi módszerekkel is.
Bokaficam kezelése otthon

A bokasérülések a leggyakoribb sportsérülések közé tartoznak. A bokaízület és a szalagok a lábfej rendellenes behajlása vagy kicsavarodása miatt sérülhetnek meg. Oka lehet sportsérülés, ütés, de egyensúlyzavar miatti botlás, esés is.
Keresztszalag szakadás: így kezelhető műtét nélkül

Számos aktív sportolónak okoz kétségbeejtő helyzetet a keresztszalag szakadása, hiszen a műtét az egyik legnépszerűbb kezelési formává nőtte ki magát. Azonban a szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy sok esetben elkerülhető az operáció, és a keresztszalag szakadás kezelhető más módon is.
A nyár végi depresszió leküzdése

A nyár végi depresszió egy új keletű, viszont igenis létező probléma. Nyaranta a diákok a nyári szünetüket töltik, sokan nyaralni mennek. Majd ősszel beüt a realista valóság, miszerint kezdődik az iskola, vagy éppen a munka. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy miért alakul ki a nyár végi depresszió, hogyan lehet túllépni rajta, és mit tehetünk ellene.