Menü

Puffadás okai

A puffadás okai változatosak lehetnek. Az életmódbeli tényezők mellett bizonyos betegségek is közre játszhatnak a megjelenésében.

Puffadás okai – ezeket érdemes átgondolni

Az ülőmunka, mozgásszegény életmód és a stressz is szerepet játszik abban, hogy az elmúlt időszakban egyre többen szenvednek a puffadás miatt. Ha betegség miatt antibiotikumot kellett szednünk, szintén gyakran tapasztalhatjuk ezt a kellemetlen mellékhatást. Ilyen esetben probiotikum kúra segíthet a bélflórát helyreállítani, ezáltal megszüntetni a puffadást. A helyzet súlyosbodhat magas zsiradék – és rosttartalmú ételek fogyasztása következtében is, vagy ha kapkodva eszünk és emiatt sok levegőt nyelünk.

Betegségek a háttérben

Ha a puffadás hosszabb ideje jelentkezik és esetleg egyéb tünetek – hányás, hasfájás, görcsök, hasmenés – is társulnak hozzá, mindenképp javasolt kivizsgáltatni a háttérben álló okokat. A puffadás okai ugyanis betegségek is lehetnek, melyek kezeléséhez speciális diétára vagy gyógyszerek szedésére és életmódbeli változtatásokra egyaránt szükség lehet.

Gyulladásos bélbetegség

A puffadás hátterében akár epekövesség, hasnyálmirigy probléma és gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség és colitis ulcerosa). Ezek kizárására széklet- és vérvizsgálatra, hasi ultrahangra, illetve béltükrözésre is sor kerülhet.

Tejcukor érzékenység

Ha a tej után fogyasztása okoz puffadást, hasmenést és intenzív bélhangokat, akkor laktóz intolerancia állhat a háttérben. Ha túl kevés laktáz enzim termelődik, akkor a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, ez okozza a kellemetlen tüneteket. Diétával, laktózmentes étkezéssel kezelhető.

Fruktóz malabszorpció

Fruktóz (gyümölcscukor) felszívódási zavarra utal, ha a tünetek – jellegzetes a fokozott bélmozgás és ehhez társuló hangjelenségek – a fruktóz tartalmú ételek fogyasztását követően jelentkeznek. A fruktóz-felszívódási zavar hátterében a szacharáz enzim hiánya állhat, mely a laktóz intoleranciához hasonlóan élethosszig tartó diétát igényel.

Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO)

Ez is lehet a puffadás oka. Ha valamilyen oknál fogva a vékonybélben megnövekedik a vastagbélből származó baktériumok száma, kellemetlen panaszok jelentkeznek. Kivizsgálása során laktulóz tesztet végeznek.

Hisztamin intolerancia

Puffadás mellett fejfájást, az arc kipirosodását és hányingert is okozhat a hisztamin intolerancia, melyet a magas hisztamin tartalmú ételek okoznak az arra érzékenyeknél. Kezelése hisztamin diétával történik.

Gluténérzékenység

Hasmenést és székrekedést, puffadást, fogyást és vérszegénységet is okozhat az autoimmun gluténérzékenység. Vérvizsgálattal és gyomortükrözéssel lehet diagnosztizálni. Negatív leletek esetén fennáll a nem-cöliákiás gluténérzékenység esélye is.

A funkcionális diszpepszia (FD) a funkcionális emésztőrendszeri kórképek közé tartozik. A puffadás mellett olyan tünetek figyelmeztethetnek az állapotra, mint a has felső részére lokalizálódó, étkezést követően jelentkező fájdalom, a diszkomfortérzés, a korai teltségérzés és az émelygés. Megtapasztalhatjuk, ha túl sokat eszünk, túl sok alkoholt iszunk, ezenkívül előidézhetik olyan gyógyszerek, amelyek irritálják a gyomrot (például ibuprofentartalmú készítmények), vagy akár egy enyhe gyomorfertőzés is.

Az FD főleg az aktív életkorú népességet érinti, és nőknél gyakoribb. Rendkívül komplex terápiát igényel, fontos a többi között az életmódváltás, a megfelelő diéta kialakítása, és ha szükséges, szorongásoldók szedése.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.