Puffadás okai
- Dátum: 2023.09.08., 17:45
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- betegség, diszkomfortérzés, életmódváltás, émelygés, étkezés, fájdalom, gyógyszer, gyomor, hányinger, puffadás, terápia
A puffadás okai változatosak lehetnek. Az életmódbeli tényezők mellett bizonyos betegségek is közre játszhatnak a megjelenésében.
Puffadás okai – ezeket érdemes átgondolni
Az ülőmunka, mozgásszegény életmód és a stressz is szerepet játszik abban, hogy az elmúlt időszakban egyre többen szenvednek a puffadás miatt. Ha betegség miatt antibiotikumot kellett szednünk, szintén gyakran tapasztalhatjuk ezt a kellemetlen mellékhatást. Ilyen esetben probiotikum kúra segíthet a bélflórát helyreállítani, ezáltal megszüntetni a puffadást. A helyzet súlyosbodhat magas zsiradék – és rosttartalmú ételek fogyasztása következtében is, vagy ha kapkodva eszünk és emiatt sok levegőt nyelünk.
Betegségek a háttérben
Ha a puffadás hosszabb ideje jelentkezik és esetleg egyéb tünetek – hányás, hasfájás, görcsök, hasmenés – is társulnak hozzá, mindenképp javasolt kivizsgáltatni a háttérben álló okokat. A puffadás okai ugyanis betegségek is lehetnek, melyek kezeléséhez speciális diétára vagy gyógyszerek szedésére és életmódbeli változtatásokra egyaránt szükség lehet.
Gyulladásos bélbetegség
A puffadás hátterében akár epekövesség, hasnyálmirigy probléma és gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség és colitis ulcerosa). Ezek kizárására széklet- és vérvizsgálatra, hasi ultrahangra, illetve béltükrözésre is sor kerülhet.
Tejcukor érzékenység
Ha a tej után fogyasztása okoz puffadást, hasmenést és intenzív bélhangokat, akkor laktóz intolerancia állhat a háttérben. Ha túl kevés laktáz enzim termelődik, akkor a szervezet nem tudja lebontani a tejcukrot, ez okozza a kellemetlen tüneteket. Diétával, laktózmentes étkezéssel kezelhető.
Fruktóz malabszorpció
Fruktóz (gyümölcscukor) felszívódási zavarra utal, ha a tünetek – jellegzetes a fokozott bélmozgás és ehhez társuló hangjelenségek – a fruktóz tartalmú ételek fogyasztását követően jelentkeznek. A fruktóz-felszívódási zavar hátterében a szacharáz enzim hiánya állhat, mely a laktóz intoleranciához hasonlóan élethosszig tartó diétát igényel.
Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO)
Ez is lehet a puffadás oka. Ha valamilyen oknál fogva a vékonybélben megnövekedik a vastagbélből származó baktériumok száma, kellemetlen panaszok jelentkeznek. Kivizsgálása során laktulóz tesztet végeznek.
Hisztamin intolerancia
Puffadás mellett fejfájást, az arc kipirosodását és hányingert is okozhat a hisztamin intolerancia, melyet a magas hisztamin tartalmú ételek okoznak az arra érzékenyeknél. Kezelése hisztamin diétával történik.
Gluténérzékenység
Hasmenést és székrekedést, puffadást, fogyást és vérszegénységet is okozhat az autoimmun gluténérzékenység. Vérvizsgálattal és gyomortükrözéssel lehet diagnosztizálni. Negatív leletek esetén fennáll a nem-cöliákiás gluténérzékenység esélye is.
A funkcionális diszpepszia (FD) a funkcionális emésztőrendszeri kórképek közé tartozik. A puffadás mellett olyan tünetek figyelmeztethetnek az állapotra, mint a has felső részére lokalizálódó, étkezést követően jelentkező fájdalom, a diszkomfortérzés, a korai teltségérzés és az émelygés. Megtapasztalhatjuk, ha túl sokat eszünk, túl sok alkoholt iszunk, ezenkívül előidézhetik olyan gyógyszerek, amelyek irritálják a gyomrot (például ibuprofentartalmú készítmények), vagy akár egy enyhe gyomorfertőzés is.
Az FD főleg az aktív életkorú népességet érinti, és nőknél gyakoribb. Rendkívül komplex terápiát igényel, fontos a többi között az életmódváltás, a megfelelő diéta kialakítása, és ha szükséges, szorongásoldók szedése.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.