Zabreggeli – gyors, egészséges finom
- Dátum: 2023.09.11., 15:32
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- cukorbetegség, gyümölcs, koleszterinszint, rost, tápanyag, vitamin, zab, zabkása
Sokan vagyunk úgy, hogy reggel nincs energiánk és időnk egy tápláló, minden elképzelést felülmúló reggelit készíteni, de erre is van megoldás. A reggeli a nap legfontosabb étkezése, kezdjük zabosan a napot.
A reggeli étkezés meghatározza a napunkat. Azért is nagyon fontos, mert ez indítja be a napi anyagcserét, amivel fokozzuk a szellemi és fizikai aktivitásunkat. Egyszóval ez az üzemanyag kell ahhoz, hogy reggel bepöccintsük a gondolkodásunk motorját, de az is lényeges szempont, hogy mi az első, ami az adott napon a gyomrunkba kerül. Fontos pótolni az éjszaka során elvesztett tápanyagokat, és nem utolsó sorban érdemes kipucolni azt, ami éjjel lerakódik a belekben. Szóval egyáltalán nem mindegy, hogy mi az első ételféle, amit magunkhoz veszünk egy nap kezdetén, ehhez pedig remek ötletem van, és ő lesz a zab.
A zab egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a tápanyagösszetétele nagyon kiegyensúlyozott. Szuper szénhidrát- és rostforrás, kellő mennyiségű zsiradékot és fehérjét, emellett ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz, mint B1-, E-vitamin, szelén, magnézium, foszfor, cink, és vas. Ezek mind arra is jók, hogy feltöltsék a szervezetet energiával, laktató is, és a magas rosttartalom segít a belekből kiszedni azt, amire már nincs szükségünk.
Oldható rostjai csökkentik a koleszterinszintet, egyensúlyba hozzák a vércukor szintjét és megsúgom, oldja a hasi zsírt is. Zabot a cukorbetegek is fogyaszthatják, de ezt azért körültekintéssel. Figyeljünk arra, hogy ne cukrozott, előre elkészített verziót válasszunk a vásárlás során, megfelelő mennyiséget fogyasszunk belőle és ne keverjük hizlaló, tömény cukros hozzávalókkal.
Ötletek a reggeli megzabolázására
Vaníliás, gyümölcsös zabpehely
Egy jó maréknyi zabpelyhet melegítsünk össze 1,5 deciliter vízzel, ha szeretjük, akkor tegyünk hozzá egy kis vanília kivonatot, kis reszelt citromhéjat, keverjük össze bogyós gyümölcsökkel és mandulával.
Joghurtos zabkása
A szokásos adag zabpelyhet keverjük össze egy kis görög joghurttal, adjunk hozzá gyümölcsöket, például epret, barackot, lehetőleg idény gyümölcsöt.
Almás-fahéjas zabkása
A felfőzött zabpelyhet keverhetjük egy teáskanál fahéjjal, tetszés szerinti mennyiségű darabolt almával. Aki szereti, tegyen bele pár szem diót. A fahéj abban is segítségünkre lesz, hogy a vércukorszintünk a helyén maradjon.
Ráérős reggelekre pedig chiamagos zabkása
Egy maréknyi zabpelyhet keverjünk össze növényi tejjel, szórjunk hozzá kicsit kevesebb chiamagot és tegyük félre állni, majd, ha ez kész, forraljuk össze. Amikor kihűlt, mehet rá narancs, pomelo, grapefruit.
A zab reggelire az egyik legjobb választás, hiszen beindítja agyunkat, energiát ad testünknek és nagyon egészséges, emellett perce alatt elkészül.
Ismerjük-e a zöld dió felhasználását?

A diónak számtalan jótékony hatása van a szervezetünkre nézve. Tápanyagokban és vitaminokban gazdag. Tele van omega 3 zsírsavakkal, antioxidánsokkal, csökkenti a vérnyomást és serkenti az agyműködést. De mire használhatjuk fel még éretlen zöld állapotában ezt az őszi finomságot?
Pörgesd fel az energiaszintedet pár apró trükkel!

Kimerülten minden cselekedet óriási erőfeszítést igényel, ezért folyton azon vagyunk, hogy újabb és újabb praktikákat kipróbálva mozgósítsuk az energiatartalékainkat. Az alábbi tippek is ezt a célt szolgálják.
Alacsony kalóriás édességek nyomában

Ne legyen ellenséged a nassolás, nem baj, ha szereted az édességeket, de igyekezz olyanokat válogatni, amelyektől nem fog többet mutatni a mérleg.Ha te is szereted édességgel befejezni az ebédet vagy a vacsorát, vagy édes reggelivel indítani a napodat, akkor néha biztosan megfordul a fejedben, hogy megpróbáld csökkenteni a cukorfogyasztásod. Ez nemcsak az alakod, hanem az egészséged megőrzése miatt is fontos. Ha úgy érzed, hogy túlzásba vitted a cukorfogyasztást, akkor ezekkel a módszerekkel csökkentheted.
Igyál sok vizet – de mennyit? Veszélyes is lehet a túlivás

Tudjuk, hogy fontos a folyadékbevitel, hiszen „már a csapból is ez folyik”. A víz az örök fiatalság, a kicsattanó egészség és a szépség szere, amelyből nem lehet eleget fogyasztani ahhoz, hogy elérjük ezt a jótékony hatást. Ez mind igaz, ám a túlzásba vitt folyadékfogyasztás ugyanolyan veszélyekkel járhat, mint a kiszáradás. De akkor mennyi az elég?
Mit kell tudni a gyógyvizekről?

Mit nevezünk gyógyvíznek? Azokat az ásványvizeket, amelyek tulajdonságaik, összetételük alapján gyógyító hatásúak és számukra rendelet alapján az ásványvíz vagy gyógyvíz megnevezést engedélyezték.