Menü

Zabreggeli – gyors, egészséges finom

Sokan vagyunk úgy, hogy reggel nincs energiánk és időnk egy tápláló, minden elképzelést felülmúló reggelit készíteni, de erre is van megoldás. A reggeli a nap legfontosabb étkezése, kezdjük zabosan a napot.

A reggeli étkezés meghatározza a napunkat. Azért is nagyon fontos, mert ez indítja be a napi anyagcserét, amivel fokozzuk a szellemi és fizikai aktivitásunkat. Egyszóval ez az üzemanyag kell ahhoz, hogy reggel bepöccintsük a gondolkodásunk motorját, de az is lényeges szempont, hogy mi az első, ami az adott napon a gyomrunkba kerül. Fontos pótolni az éjszaka során elvesztett tápanyagokat, és nem utolsó sorban érdemes kipucolni azt, ami éjjel lerakódik a belekben. Szóval egyáltalán nem mindegy, hogy mi az első ételféle, amit magunkhoz veszünk egy nap kezdetén, ehhez pedig remek ötletem van, és ő lesz a zab.

A zab egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a tápanyagösszetétele nagyon kiegyensúlyozott. Szuper szénhidrát- és rostforrás, kellő mennyiségű zsiradékot és fehérjét, emellett ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaz, mint B1-, E-vitamin, szelén, magnézium, foszfor, cink, és vas. Ezek mind arra is jók, hogy feltöltsék a szervezetet energiával, laktató is, és a magas rosttartalom segít a belekből kiszedni azt, amire már nincs szükségünk.

Oldható rostjai csökkentik a koleszterinszintet, egyensúlyba hozzák a vércukor szintjét és megsúgom, oldja a hasi zsírt is. Zabot a cukorbetegek is fogyaszthatják, de ezt azért körültekintéssel. Figyeljünk arra, hogy ne cukrozott, előre elkészített verziót válasszunk a vásárlás során, megfelelő mennyiséget fogyasszunk belőle és ne keverjük hizlaló, tömény cukros hozzávalókkal.

Ötletek a reggeli megzabolázására

Vaníliás, gyümölcsös zabpehely

Egy jó maréknyi zabpelyhet melegítsünk össze 1,5 deciliter vízzel, ha szeretjük, akkor tegyünk hozzá egy kis vanília kivonatot, kis reszelt citromhéjat, keverjük össze bogyós gyümölcsökkel és mandulával.

Joghurtos zabkása

A szokásos adag zabpelyhet keverjük össze egy kis görög joghurttal, adjunk hozzá gyümölcsöket, például epret, barackot, lehetőleg idény gyümölcsöt.

Almás-fahéjas zabkása

A felfőzött zabpelyhet keverhetjük egy teáskanál fahéjjal, tetszés szerinti mennyiségű darabolt almával. Aki szereti, tegyen bele pár szem diót. A fahéj abban is segítségünkre lesz, hogy a vércukorszintünk a helyén maradjon.

Ráérős reggelekre pedig chiamagos zabkása

Egy maréknyi zabpelyhet keverjünk össze növényi tejjel, szórjunk hozzá kicsit kevesebb chiamagot és tegyük félre állni, majd, ha ez kész, forraljuk össze. Amikor kihűlt, mehet rá narancs, pomelo, grapefruit.

A zab reggelire az egyik legjobb választás, hiszen beindítja agyunkat, energiát ad testünknek és nagyon egészséges, emellett perce alatt elkészül.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.