Menü

Mit tehetünk hátfájás ellen?

Hátfájás ellen sok mindent tehetünk, elsőként akár meg is lehet(ne) előzni, de ha már kialakult a baj, akkor is hatásosan lehet kezelni, akár otthoni, házi módszerekkel is.

Még az enyhe hátfájást sem szabad félvállról venni, hiszen előbb-utóbb könnyen súlyosbodhatnak a panaszok, ezért időben meg kell tenni a szükséges lépéseket a tünetek enyhítése érdekében. A hátfájást azért is érdemes komolyan venni, mert ellenkező esetben a fájdalom intenzívebbé válhat, ami pedig már nem csak a munkahelyen, hanem a mindennapi feladatainkban is akadályoz minket.

A statisztikák szerint az emberek 80%-ánál megjelenik valamelyik életszakaszban a hátfájdalom, ezért ma ennek szentelünk egy cikket.

Hogyan előzhető meg időben a hátfájdalom?

Amennyiben ülőmunkát végzünk, figyeljünk a tartásunkra, üljünk egyenesen, mert a hanyag tartás következtében kialakulhat a hátfájás.

Ha tehetjük használjunk ergonomikus kialakítású székeket, a munkahelyen, az irodában ez nagyon fontos lépés lenne a megelőzés felé.
Álljunk fel gyakrabban, sétáljunk, nyújtózzunk, változtassunk testtartást ülés közben. Dolgozz kicsit állva is! Hátfájás ellen válasszunk megfelelő cipőt, keményebb fekhelyet.
Végezzünk gerinctornát, járjunk el masszázsra, ússzunk, jógázzunk, váltsunk életmódot, tanuljunk hatékony stresszkezelési technikákat és alkalmazzuk is azokat.

Mit tehetünk, ha már kialakult a fájdalom?

A fájdalom csökkentésére a jeges borogatás lehet hatásos, ha izomhúzódás áll fent. A hideg borogatásnak gyulladáscsökkentő hatása van, míg a meleg borogatás akkor hatékony, ha a fájdalmat a kötött, merev izmok okozzák. Maximum 20 percig szabad alkalmazni a két borogatás típust.

A gyógyszeres fájdalomcsillapítással az a probléma, hogy a tüneteket kezeli, a probléma forrását, kiváltó okát nem szüntetik meg. Fájdalomcsillapító krémeket is használhatunk, ezek helyileg hatnak.

Hátfájás esetén akkor találtuk meg a megoldást, ha már nem tüneti kezelésekről beszélünk, hanem a fájdalom okát szüntettük meg. Az intenzív, tartós hátfájás esetén orvoshoz kell fordulni és kivizsgáltatni a fájdalom okát.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.