Mit tehetünk hátfájás ellen?
- Dátum: 2023.09.19., 18:45
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alkalmaz, ergonomikus, fájdalom, fájdalomcsillapítás, feladat, gerinctorna, gyógyszer, hanyag tartás, hátfájás, házi módszer, intenzív, jóga, krémek, munkahely, statisztika, stresszkezelési technikák, úszás
Hátfájás ellen sok mindent tehetünk, elsőként akár meg is lehet(ne) előzni, de ha már kialakult a baj, akkor is hatásosan lehet kezelni, akár otthoni, házi módszerekkel is.
Még az enyhe hátfájást sem szabad félvállról venni, hiszen előbb-utóbb könnyen súlyosbodhatnak a panaszok, ezért időben meg kell tenni a szükséges lépéseket a tünetek enyhítése érdekében. A hátfájást azért is érdemes komolyan venni, mert ellenkező esetben a fájdalom intenzívebbé válhat, ami pedig már nem csak a munkahelyen, hanem a mindennapi feladatainkban is akadályoz minket.
A statisztikák szerint az emberek 80%-ánál megjelenik valamelyik életszakaszban a hátfájdalom, ezért ma ennek szentelünk egy cikket.
Hogyan előzhető meg időben a hátfájdalom?
Amennyiben ülőmunkát végzünk, figyeljünk a tartásunkra, üljünk egyenesen, mert a hanyag tartás következtében kialakulhat a hátfájás.
Ha tehetjük használjunk ergonomikus kialakítású székeket, a munkahelyen, az irodában ez nagyon fontos lépés lenne a megelőzés felé.
Álljunk fel gyakrabban, sétáljunk, nyújtózzunk, változtassunk testtartást ülés közben. Dolgozz kicsit állva is! Hátfájás ellen válasszunk megfelelő cipőt, keményebb fekhelyet.
Végezzünk gerinctornát, járjunk el masszázsra, ússzunk, jógázzunk, váltsunk életmódot, tanuljunk hatékony stresszkezelési technikákat és alkalmazzuk is azokat.
Mit tehetünk, ha már kialakult a fájdalom?
A fájdalom csökkentésére a jeges borogatás lehet hatásos, ha izomhúzódás áll fent. A hideg borogatásnak gyulladáscsökkentő hatása van, míg a meleg borogatás akkor hatékony, ha a fájdalmat a kötött, merev izmok okozzák. Maximum 20 percig szabad alkalmazni a két borogatás típust.
A gyógyszeres fájdalomcsillapítással az a probléma, hogy a tüneteket kezeli, a probléma forrását, kiváltó okát nem szüntetik meg. Fájdalomcsillapító krémeket is használhatunk, ezek helyileg hatnak.
Hátfájás esetén akkor találtuk meg a megoldást, ha már nem tüneti kezelésekről beszélünk, hanem a fájdalom okát szüntettük meg. Az intenzív, tartós hátfájás esetén orvoshoz kell fordulni és kivizsgáltatni a fájdalom okát.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?