Alacsony önbecsülés – mik az árulkodó jelei?
- Dátum: 2023.09.23., 19:01
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- fejlesztés, félelem, felismerés, környezet, lélek, önbecsülés. önértékelés, önbizalom, pszichológia, szeretet
Hogyan vélekedsz saját magadról? Hogyan viselkedsz? Hogyan éled meg a kudarcot és a sikert? A kérdésre adott válaszokból megtudhatod, hogyan értékeled önmagad. Milyen a te önbecsülésed?
Az alacsony önbecsülésű emberek, ha önmagukról kérdezik őket, nem tudnak egyből válaszolni. Kicsit hosszabb szünetet tartanak, mint mások, és néha zavarba is jönnek. Másokról képesek gyorsan és világosan nyilatkozni. Az alacsony önbecsülésű embert gyakran nem érezzük meggyőzőnek, előfordul, hogy ellentmondásokba keveredik önmagával, így aztán a róla kialakult vélemény nem a legkedvezőbb lesz.
Általában azt tapasztaljuk, hogy az alacsony önbecsülésű emberek környezetüktől, partnerünktől függően változtatják véleményüket, mivel a társadalmi elfogadottság iránti igényük gyakran fontosabb számukra, mint személyes véleményük. Annak értékét illetően egyébként is kétségeink vannak. Annyira azonosulhat beszélgető társaival, hogy magára ölti a viselkedésüket is.
Milyennek látjuk az alacsony önbecsülésű embereket?
nem ismeri jól magát
visszafogottan nyilatkozik önmagáról
visszafogottan, tétován, bizonytalanul, átlagosként írja le magát
néha ellentmondásosan nyilatkozik önmagáról
önmagáról alkotott ítélete is tétova, bizonytalan, az adott helyzettől és a jelenlévőktől függhet
hátránya: bizonytalan, ingadozó önkép
előnye: alkalmazkodóképesség, gyors ráhangolódás a beszélgető partnerre
Az alacsony önbecsülésű emberek meg vannak győződve arról, hogy a jó megoldásokat csak mások tudják, ezért megfigyelik, utánozzák őket ahelyett hogy a saját személyiségüket és képességeiket fejlesztenék. Általában nehezen döntenek. Haboznak, tétováznak, húzzák halasztják a dolgokat. Problémának élik meg ha dönteni, választani kell különböző alternatívák között. A választás számukra azt jelenti, hogy ki kell zárniuk az egyik lehetőséget, és akkor lehet, hogy tévednek.
Itt elég olyan banális választási lehetőségekre gondolni, hogy mit rendeljen az étlapról. Azt gondolja, hogy eleve létezik egy jó és egy rossz megoldás, és neki mindenképpen jól kell választania, különben súlyos és megmásíthatatlan következményei lesznek a döntésének. Valójában ugye a dolgok ritkán ilyenek. Hiszen mindegyik elhatározás járhat előnyökkel és hátrányokkal, és a következmények sem feltétlenül véglegesek. Mindenen lehet változtatni, semmi sincs előre megírva. Mi alakítjuk a jövőnket.
Mivel nehezen dönt, ezért gyakran enged a környezete, a rokonok, barátok ismerősök befolyásának. Akár olyan fontos kérdésekben is, hogy ki legyen a párja, mi legyen a foglalkozása. Mások véleményét túlontúl készségesen fogadja el. Lelkileg ők képlékenyek, azt is szokták rájuk mondani, hogy szélkakasok. Hogy mindig abba az irányba fordulnak, annak adnak igazat, akivel utoljára beszélnek.
Az alacsony önbecsülésű emberek ritkán kitartóak. Amint nehézségekbe ütköznek, vagy ellenvéleménnyel szembesülnek, hajlamosak eltérni a céljuktól. Nehezen szánják rá magukat arra, hogy változtassanak, könnyen és gyorsan válnak szokások rabjává.
A bírálatot, kritikát társadalmi ítéletként és elutasításként élik meg ahelyett, hogy hasznos információnak tekintenék. Szomorúság és tanácstalanság lesz úrrá rajtuk, ami nincs arányban az üzenet tartalmával. Noha különösen fájdalmasan élik azt meg, azt hiszik, hogy a kritikák őszintébbek, mint a bókok.
Az alacsony önbecsülésű emberek védekeznek a dicséret ellen. Saját szerepüket csökkentik a sikeres teljesítményben. A saját teljesítményüket leértékelik. Siker esetén félnek, hogy később nem tudnak megfelelni a várakozásnak, és a sikerek elmúlnak. A sikerek alig vannak hatással az önbecsülésükre.
Alacsony önbecsülés jelei
Alázatos, és szerény.
Mások tanácsait elfogadja, nézőpontjaikat figyelembe veszi
Óvatos, önuralma erős, megfontolt, türelmes
Fél a kudarctól, nem kockáztat.
A kritikát kiközösítésként éli meg.
A megszokásokban érzi magát biztonságban.
Igyekszik átlagos maradni, korlátozza önmagát.
Örül a sikernek, de az összezavarja az énképét
Nehezen, vagy halogatva dönt
Tétova, középszerű
A környezet befolyása nagy rá
Az önbecsülést erősíti, ha érezzük, hogy szeretnek, és ha úgy érezzük, értünk valamihez.
Az önbecsülésünk visszaszerzése vagy fejlesztése belső önismereti munkával kezdődik. A stabil önbecsülés alappilléreivel kell foglalkozni:
önmagamról kialakított kép
önértékelés
önmagam szeretete
önbizalom
Az önbecsülés problémáinak a gyökerét a múltban kell keresni, de a leértékelő gondolataid felismerése, felülírása a jelenben történik. Segítségedre lehet az önbecsülésed helyreállításában, vagy fejlesztésében ha Nézz szembe önmagaddal!
A projekció jelentése
A projekció pszichológiai mechanizmus, amely segít elkerülni a kellemetlen belső élményeket, érzéseket vagy konfliktusokat azáltal, hogy ezeket a saját magunkban érzett dolgokat a külvilágra vetítjük. Alapvetően arról van szó, hogy a bennünk lévő, elviselhetetlen indulatokat vagy félelmeket a másik személyre hárítjuk, miközben nem vesszük észre, hogy ezek valójában saját magunkban is jelen vannak.
Az igaz szerelem jelei
A szerelem jelei tudományos szempontból jól meghatározottak, és az agyi aktivitás vizsgálata révén a kutatók pontosan megfigyelték, hogyan hat a szerelem a biológiai folyamatokra. A következőkben bemutatott 11 jel segíthet felismerni, hogy valóban szerelmesek vagyunk.
A fogproblémák lelki okai
A fogak és általában a száj egészsége szorosan összefonódik a lelki és érzelmi állapotunkkal. Az írásban bemutatott nézőpont szerint a fogaink nem csupán fizikai struktúrák, hanem személyiségünk kifejeződései is, amelyek a belső világunkat tükrözik. Az érzelmi stressz, a feldolgozatlan érzések és a „rágódás” hatással van a száj pH-értékére, ami a fogszuvasodás kialakulásában is szerepet játszik.
A boldogság nem minden. Mi kell még egy párkapcsolathoz?
A filmek, a reklámok és a közösségi média gyakran csap be minket azzal, hogy azt közvetíti, hogy a jó párkapcsolat egyetlen mutatója a boldogság. Azt látjuk, hogy emberek mosolyognak, ölelkeznek és szeretik egymást. Néha persze van nem kevés dráma is, de emögött nem látjuk azt a sok kompromisszumot, szervezést, energiát, lemondást, amitől ezek a percek létrejöhetnek. Valójában miről szól a párkapcsolati jólét, vagy más szóval elégedettség?
Hogyan lépjünk túl az ünnepi találkozásokon?
A karácsony utáni időszak sokak számára kihívást jelenthet. A vidám sokszor kötelező jellegű összejövetelek és a szabadnapok után hirtelen visszazökkenni a mindennapok monotonitásába nem könnyű feladat. Ez az állapot fáradtsággal, levertséggel, sőt, időnként szorongással is járhat. De miért alakul ki ez az érzés, és hogyan kezelhetjük hatékonyan?