Menü

Alacsony önbecsülés – mik az árulkodó jelei?

Hogyan vélekedsz saját magadról? Hogyan viselkedsz? Hogyan éled meg a kudarcot és a sikert? A kérdésre adott válaszokból megtudhatod, hogyan értékeled önmagad. Milyen a te önbecsülésed?

Az alacsony önbecsülésű emberek, ha önmagukról kérdezik őket, nem tudnak egyből válaszolni. Kicsit hosszabb szünetet tartanak, mint mások, és néha zavarba is jönnek. Másokról képesek gyorsan és világosan nyilatkozni. Az alacsony önbecsülésű embert gyakran nem érezzük meggyőzőnek, előfordul, hogy ellentmondásokba keveredik önmagával, így aztán a róla kialakult vélemény nem a legkedvezőbb lesz.

Általában azt tapasztaljuk, hogy az alacsony önbecsülésű emberek környezetüktől, partnerünktől függően változtatják véleményüket, mivel a társadalmi elfogadottság iránti igényük gyakran fontosabb számukra, mint személyes véleményük. Annak értékét illetően egyébként is kétségeink vannak. Annyira azonosulhat beszélgető társaival, hogy magára ölti a viselkedésüket is.

Milyennek látjuk az alacsony önbecsülésű embereket?

nem ismeri jól magát

visszafogottan nyilatkozik önmagáról

visszafogottan, tétován, bizonytalanul, átlagosként írja le magát

néha ellentmondásosan nyilatkozik önmagáról

önmagáról alkotott ítélete is tétova, bizonytalan, az adott helyzettől és a jelenlévőktől függhet

hátránya: bizonytalan, ingadozó önkép

előnye: alkalmazkodóképesség, gyors ráhangolódás a beszélgető partnerre

Az alacsony önbecsülésű emberek meg vannak győződve arról, hogy a jó megoldásokat csak mások tudják, ezért megfigyelik, utánozzák őket ahelyett hogy a saját személyiségüket és képességeiket fejlesztenék. Általában nehezen döntenek. Haboznak, tétováznak, húzzák halasztják a dolgokat. Problémának élik meg ha dönteni, választani kell különböző alternatívák között. A választás számukra azt jelenti, hogy ki kell zárniuk az egyik lehetőséget, és akkor lehet, hogy tévednek.

Itt elég olyan banális választási lehetőségekre gondolni, hogy mit rendeljen az étlapról. Azt gondolja, hogy eleve létezik egy jó és egy rossz megoldás, és neki mindenképpen jól kell választania, különben súlyos és megmásíthatatlan következményei lesznek a döntésének. Valójában ugye a dolgok ritkán ilyenek. Hiszen mindegyik elhatározás járhat előnyökkel és hátrányokkal, és a következmények sem feltétlenül véglegesek. Mindenen lehet változtatni, semmi sincs előre megírva. Mi alakítjuk a jövőnket.

Mivel nehezen dönt, ezért gyakran enged a környezete, a rokonok, barátok ismerősök befolyásának. Akár olyan fontos kérdésekben is, hogy ki legyen a párja, mi legyen a foglalkozása. Mások véleményét túlontúl készségesen fogadja el. Lelkileg ők képlékenyek, azt is szokták rájuk mondani, hogy szélkakasok. Hogy mindig abba az irányba fordulnak, annak adnak igazat, akivel utoljára beszélnek.

Az alacsony önbecsülésű emberek ritkán kitartóak. Amint nehézségekbe ütköznek, vagy ellenvéleménnyel szembesülnek, hajlamosak eltérni a céljuktól. Nehezen szánják rá magukat arra, hogy változtassanak, könnyen és gyorsan válnak szokások rabjává.

A bírálatot, kritikát társadalmi ítéletként és elutasításként élik meg ahelyett, hogy hasznos információnak tekintenék. Szomorúság és tanácstalanság lesz úrrá rajtuk, ami nincs arányban az üzenet tartalmával. Noha különösen fájdalmasan élik azt meg, azt hiszik, hogy a kritikák őszintébbek, mint a bókok.

Az alacsony önbecsülésű emberek védekeznek a dicséret ellen. Saját szerepüket csökkentik a sikeres teljesítményben. A saját teljesítményüket leértékelik. Siker esetén félnek, hogy később nem tudnak megfelelni a várakozásnak, és a sikerek elmúlnak. A sikerek alig vannak hatással az önbecsülésükre.

Alacsony önbecsülés jelei

Alázatos, és szerény.

Mások tanácsait elfogadja, nézőpontjaikat figyelembe veszi

Óvatos, önuralma erős, megfontolt, türelmes

Fél a kudarctól, nem kockáztat.

A kritikát kiközösítésként éli meg.

A megszokásokban érzi magát biztonságban.

Igyekszik átlagos maradni, korlátozza önmagát.

Örül a sikernek, de az összezavarja az énképét

Nehezen, vagy halogatva dönt

Tétova, középszerű

A környezet befolyása nagy rá

Az önbecsülést erősíti, ha érezzük, hogy szeretnek, és ha úgy érezzük, értünk valamihez.

Az önbecsülésünk visszaszerzése vagy fejlesztése belső önismereti munkával kezdődik. A stabil önbecsülés alappilléreivel kell foglalkozni:

önmagamról kialakított kép

önértékelés

önmagam szeretete

önbizalom

Az önbecsülés problémáinak a gyökerét a múltban kell keresni, de a leértékelő gondolataid felismerése, felülírása a jelenben történik. Segítségedre lehet az önbecsülésed helyreállításában, vagy fejlesztésében ha Nézz szembe önmagaddal!

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Tippek társkereső profil létrehozásához

A társkereső profil fontos kiindulópont, ami képet ad arról, hogy milyen kapcsolatot keresünk, kik vagyunk, és milyen pár mellett képzeljük el a jövőnket.

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?