Menü

A mosás szabályai

Előbb-utóbb minden ember életében eljön a pillanat, hogy találkozik egy mosógéppel, és a hozzátartozó ruhadombbal. A szennyes ruhák pedig örökös küzdelmet jelentenek. Noha a mai mosógépekkel, és szárítógépekkel a mosás nem nagy feladat, hiszen a gépek elvégzik helyettünk a fő feladatot, viszont így is számos olyan szabály, ötlet van, amelyeket érdemes fejben tartani.

Nem mindegy a hőfok!

A megfelelő hőfok beállítása függ a ruhadarabtól és a szennyeződés mértékétől is. A mosógép akkor használja a legtöbb energiát, amikor felmelegíti a vizet, így valójában a magas hőfok sem fogyaszt sokkal több energiát. A legtöbb ruha esetében elég a 30-40 fokos mosás, ezzel szemben például törölközőket, fehérneműket, és ágyneműket már 60 fokon érdemes mosni, ez különösen betegség esetén javasolt. Viszont sokan egybemossák a fehérneműket más ruhákkal, ilyenkor mindenképp az alacsonyabb hőfokot érdemes tartani.

Ezzel párhuzamosan 30 fokon érdemes a különböző érzékeny anyagokat mosni, mint például a fehér ingek, selyem, vagy éppen a nagyon műszálas anyagok.

Másik szempont, hogy a ruháinkat persze összemossuk, viszont sokan ódzkodnak a konyharuhákat, esetleg a földön lévő szőnyeget még egymás mellé rakni is, ami azért érthető, hiszen persze minden tiszta lesz, de nem érdemes összekeverni azokat a ruhákat amelyekkel a tányért törölgetjük, a szoba előtti lábtörlővel. Ráadásul az igénytelenebb anyagokat, vagy amelyek nem ruhaként funkcionálnak, hanem például takarítunk vele, mindenképp érdemes magasabb hőfokon mosni a fertőtlenítés miatt is.

Milyen mosószert válasszunk?

A folyékony mosószer előnye, hogy a porhoz képest könnyebben feloldódik, így a kézi mosáshoz és a gyors/alacsonyabb hőmérsékletű mosási programokhoz is jobban használható. Előkezelhetjük vele továbbá a makacsabb foltokat, és kézzel is rásegíthetünk egy-egy folt kimosására. A kapszulás mosószer esetén viszont nem kell bajlódni az adagolással, hanem egyszerűen csak bedobhatjuk a mosógépbe a ruhák közé a kapszulát.

Viszont a mosógépek többsége teljesen jól adagolja a folyékony mosószert, emiatt az emberek többsége ezt használja, és szerintem messze a legelterjedtebb a folyékony mosószer.

Valamint egy családban örök dilemma, hogy mennyi öblítőt tegyünk a ruhákhoz, hiszen van, aki szerint akkor jó ha az egész ház illatos lesz a ruháktól, és van aki csak fél kupakkal rak. Az azért biztos, hogy alsóneműk, ágyneműk esetén nem érdemes annyi vegyszert használni hiszen mégiscsak közvetlenül érintkezünk hosszasan az anyaggal, viszont a koszolódó háztáji ruháknál, konyharuháknál több mosószert is lehet alkalmazni a tisztább hatás miatt. Valamint az öblítők lágyítják is a ruhákat, ezzel elősegítve a mosást és a száradást is.

Ha pedig a ruhák nagyon lekoszolódnak, akkor a legegyszerűbb kézzel előmosni magát a ruhát, és kimosni a nagyon makacs, erős szennyeződéseket, majd csak ezután betenni a gépbe, ezzel segítve, hogy maga a koszos, rászáradt folt is kijöjjön a ruhából.

A színek dilemmája

A színek szerinti mosás szabálya, hogy legalább 2 kupacot különítsünk el: a fehéreket, és a színes ruhákat. Viszont itt érdemes azért a nagyon sötét anyagot megkülönböztetni. Ha bizonyos ruhák nagyon sötétek, akkor érdemes őket külön akár egy rövid programon kimosni, ezzel elősegítve, hogy az élénk kék pólónk, nem keveredik a fekete műszálas pulóverrel. Bár léteznek már különböző színfogó kendők, amik “megfogják” a színeket, azért nem érdemes megkockáztatni egy piros-fehér, vagy egy fekete-fehér ruhamosást ezekkel az eszközökkel sem. Elsőre lehet nem veszünk észre a változást a ruhán, viszont egy idő után a ruha színe meg fog változni, és teljesen kifakul, vagy elszíneződik.

Pakold ki a zsebeket!

Fontos tipp, hogy mosás előtt minden zsebet ürítsünk ki, hiszen nem sok bosszantóbb dolog van annál, mint amikor egy papír zsebkendő apró darabjait kell szedegetni a tiszta ruhákról, vagy a legjobb érzés mikor a zsebkendő “belekeményedik” a mosástól a nadrág zsebébe, és azzal játszhatunk unalmunkba. Arról nem is beszélve, hogy esetleg valami értékesebb marad a nadrág zsebében, mint például az 5-ös lottó nyerő szelvénye. Emellett a mosógép forgó mozgása miatt a szövetszálak roncsolódhatnak, emiatt bizonyos ruhákat érdemes kifordítani, valamint a pulóvereket, kabátokat széthúzott cipzárral mosni, mivel így jobban átjárja őket a víz, majd később könnyebben is száradnak meg.

Mi történik a mosás után?

A mosáshoz kapcsolódó másik folyamat a ruhák szárítása, amelyet persze sokan szárítóállványon szárítanak meg a centrifugálás után. Mivel a modern mosógépek nagyon gyorsan, és erősen tudnak centrifugálni, emiatt szinte már-már szárazra tudnak szárítani bizonyos ruhákat. Viszont van, aki inkább szárítógépet használ, amely lényegében véve ugyanúgy hozzátartozik a mosáshoz. Persze az is lehetséges, hogy rengeteg mosnivalóval kell megbirkózni minden nap, mint például egy szállodában, emiatt szükséges a szárítógép, valamint a hidegebb időszakban sok ruhanemű nem feltétlenül szárad meg, nem is feltétlenül a hideg, hanem sokkal inkább a pára miatt.

Az biztos, hogy a szárítógépek biztosan kíméletlenebbek a ruhákkal, mintha állványon száradnak, hiszen mégiscsak egy gépben forognak órákig miközben fújja rájuk a meleg levegőt. Viszont ha gyorsan kell ruhát mosni, akkor nincs idő várni, A szárítógépek esetén is vannak különböző hosszúságú, és intenzitású programok, amelyeket érdemes betartani, mivel például a szintetikus anyagokat mindig finomabb módon szárítja a gép, mint például a pamut anyagokat. Valamint a legtöbb gép csont szárazra tudja szárítani a ruhát, viszont ha otthon is tudunk rajtuk szárítani, akkor nem feltétlenül ez a legjobb választás, elég ha úgymond a nagyja vizet kiszárítjuk a ruhákból.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.