Menü

Poloskainvázió – megőrülök tőle!

A kinti hideg időjárás és benti fűtésszezon beköszöntével egyre több poloska jelenik meg otthonainkban és szinte alig lehet tőlük megszabadulni, mivel nagyon szűk helyekre, falak repedéseibe, konnektorok, villanyvezetékek kötődobozaiba is be tudnak mászni.

A kinti hőmérséklet csökkenésével a poloskák előszeretettel lepik el meleg otthonainkat telelőhely gyanánt, ezért joggal felmerül az emberben, hogy milyen óvintézkedéseket lehet tenni poloskainvázió ellen.

Közel 900 poloskafajt ismerünk hazánkból. Nagyon sokfélék, vannak víziek, vízfelszíniek, szárazföldiek, ragadozó-növényevő-élősködő, kéreg alatt vagy földben élők. A poloskák nagy része melegkedvelő, előszeretettel húzódnak be télire a melegebb helyekre, ezért van több ilyenkor a lakásokban.

Amit tehetünk ellünk, az az, hogy a hűvösebb időjárás érkezésével átnézzük a nyílászárókat, ajtókat, réseket, ugyanis a poloskák a bejárataink kicsi résein keresztül jutnak be a házunkba. Ha átnézzük ezeket a réseket, akkor megakadályozhatjuk a nem kívánt vendégek érkezését, valamint, más egyéb rovar bejutását is. Sokszor a fényforrások, sárga fényű lámpák vonzzák őket a bejárathoz.

Szakemberek szerint, ha kitesszük őket a szabadba, idővel újra visszajönnek.

A rovar szakértői szerint nem javasolt a vegyszeres irtás, viszont egy házi kertben már érdemes védekezni rövid hatású szerekkel vagy nagyon jó tipp kipróbálni nagymamáink természetes receptjét:

Egy permetezőflakonba öntsünk 2 bögre forró vizet, 1 bögre ecetet és ½ bögre szappanos vizet, majd ezt permetezzük az olyan problémás területekre, mint például az ablak, ajtó rései.

Az alapos takarítás, felmosás, porszívózás is hatásos.

Mi az az ágyi poloska és miért veszélyes?

Az ágyi poloska rejtőzködő állat, vérszívással táplálkozik és legtöbbször képkeretek, kapcsolók, bútorok, ágymatracok, ágynemű, könyvespolcok eldugott részeiben él. Általában éjszaka aktív, nevét onnan kapta, hogy ágyban fekve szerezzük a legtöbb csípést. Szerencsére fertőző betegségeket nem terjeszt, de nagyon kellemetlen a jelenlétük és a csípésük.

A viszkető piros foltok nem jelentik egyértelműen az ágyi poloska jelenlétét, de érdemes erre gyanakodni, különösen, ha ezeket a foltokat éjszaka szerezzük.

Az ágyi poloska csípése apró és kerek, duzzadt és hasonlít a csalánkiütésre. Rendszerint a csípés kipirosodik és erősen viszket, továbbá az is ágyi poloska csípésére utaló jel, hogy az állat nem egy-egy csípést ejt, hanem több is található egy kisebb területen, ezért hasonlít valamilyen kiütésre.

Összességében tehát a következőket tehetjük a poloskainvázió ellen: ellenőrizzük a réseket, kapcsoljuk le a villanyt, porszívózzunk gyakrabban, törölgessünk többször és ha lehet kerüljük a sárga színeket, kiegészítőket. Az is használható tény, hogy a fokhagyma, a bazsalikom és a menta illata elriasztja a poloskákat, érdemes ezekkel is megpróbálkozni a réseknél.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.