Menü

Miért káros a túlzott sófogyasztás?

Sajnos tény, hogy sok haláleset okozója a túlzott sófogyasztás. A túl sok só rengeteg módon károsítja egészségünket, ezért olyan fontos a sóbevitel minimálisra csökkentése.

A só az egyik leggyakrabban alkalmazott fűszer. Köztudottan elengedhetetlen a szervezet folyadékháztartásának szabályozásához, azonban testünknek azonban csak kis mennyiségben van rá szüksége. Sajnos a legtöbben a kelleténél jóval több sót fogyasztanak.

Milyen tünetei vannak a túlzott sófogyasztásnak?

Ha túl sok sót veszünk magunkhoz, a testünk elkezdi tartalékolni a felesleges folyadékot, amitől felpuffad a hasunk. Egyik tünete, hogy túl szorossá válnak a nadrágok rajtunk és érezzük, hogy ruháink nem kényelmesek.

Magas vérnyomást okoz

A felesleges folyadék nemcsak puffaszt, de a vérnyomást is megemeli. A túlzott sóbevitel és a magas vérnyomás között szoros összefüggés van. Viszont, ha csökkentjük a napi sóbevitelünket, már az jelentősen csökkenhet a vérnyomást is.

A túl sok só növeli a szívbetegségek kockázatát. A magas nátriumbevitel szív- és érrendszeri problémákat okoz.

Veseelégtelenséghez vezethet.

A veseelégtelenség oka, hogy a magas vérnyomás megterheli a vesékhez vezető artériákat. A sóbevitel csökkentésével azonban a vesefunkciók is javulnak.

Agyi problémákat okozhat.

A túlzott sófogyasztással együtt járó magas vérnyomás agyi problémákhoz is vezethet.

Függőséget okoz.

Sajnos egyfajta függőségről is beszélhetünk a sófogyasztás tekintetében, hiszen, ha túl gyakran fogyasztunk sós ételeket, a szervezetünk hozzászokik, így egyre jobban fogjuk kívánni a sós ízt. Ez egy ördögi kör és egyre nehezebb visszaszorítani a folyamatot.

Kutatások igazolják, hogy már néhány sóban gazdag étkezés is elég ahhoz, hogy rosszabbul érezzük magunkat.

A szervezetünk egyértelmű tünetekkel jelez, ha túlzott a sóbevitelünk, a fent említett puffadás és magas vérnyomás mellett fokozott szomjúsággal jár, hízást okozhat, duzzanatok jelenhetnek meg rajtunk, gyakran járunk mosdóba, gyomorproblémáink lehetnek és gyengének érezhetjük magunkat. Ezek mind lehetnek a túlzott mértékű sófogyasztás tünetei.

Hogyan fogyasszunk kevesebb sót?

A mértéktelen sófogyasztásért gyakran az úgynevezett rejtett sóforrások felelősek. Sokan nem is tudják, hogy egy bizonyos étel mennyi sót tartalmaz, éppen ezért tanácsoljuk, hogy figyeljük meg és alaposan tanulmányozzuk az összetevőket.

Kerüljük az előre bepácolt, befűszerezett húsokat, illetve a feldolgozott hústermékeket, előre fűszerezett fagyasztott zöldségeket. Mindig ellenőrizzük a címkén, hogy az az adott étel mennyi nátriumot tartalmaz. Próbáljunk sószegényen étkezni, ezzel számos egészségügyi problémát és betegséget elkerülhetünk.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.