Érzelemkezelés, kifejezés mesekönyvekkel egész kicsiknek
- Dátum: 2023.10.24., 03:56
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek: pexels.com
- érzelemkezelés, kifejezés, megélés, megismerés, megnyilvánulás, mese, mesekönyv
Úgy hiszem a legtöbb anyuka arra törekszik, hogy a gyermeke minél inkább kiegyensúlyozott legyen. Szeretnénk minél több mindent megmutatni neki a világból és segíteni abban, hogy jobb ember váljon belőle. Az érzelmek felismerése és kifejezése fontos készség, ami hozzájárul a mentális fejlődésünkhöz és ahhoz, hogy harmóniában éljünk a környezetünkkel. A kisgyerekek nagyon intenzíven élik meg az érzéseiket, és ahhoz, hogy magabiztos, boldog felnőttek legyenek, meg kell tanulniuk megfelelően kezelni és kommunikálni ezeket. Amikor azonban a szülők megpróbálják elmagyarázni az érzelmeket a gyerekeknek, hajlamosak a felnőttek szókincsét, érvrendszerét, szóhasználatát használni, így az üzenet nem ér célba és a csöppség nem is érti, miről van szó.
De akkor, hogyan beszélgessünk a gyerekkel olyan témákról, mint az önbizalom, düh, szorongás, bánat, elengedés stb. Ezek, mind nagyon komoly témák és sokszor maga a felnőtt sem tudja igazán jól megélni és kezelni ezeket. Az érzelmi intelligencia fejlesztése és érzelmeink tudatosítása már egészen korai életkorban szerepet kap. A harmonikus élet egyik kulcsa, a stabil érzelmi háttér, ami hozzájárul ahhoz, hogy a gyermek sikeresen küzdjön meg egy-egy élethelyzettel. A csemete még nem tudja, hogy ez hogyan működik, ezért a szülőnek kell mintát adnia, segíteni ezen az úton. Ennek egyik segítő eszköze lehet, a mesekönyvek. Ezeknek a segítő könyveknek az alaptémái, mind az érzésekre, érzelmekre, élethelyzetekre fókuszálnak.
Találhatunk olyat, ami a beilleszkedésről, a barátságról, magáról a családról vagy akár a halálról szólnak, ezzel megkönnyítve a beszélgetés elkezdését, majd a téma feloldását is. Most vegyünk pár példát, milyen lehetőségeink vannak 0-2 éves korig, mivel úgy gondolom, hogy erre a korosztályra nem vetül annyi figyelem, a fejlesztős könyvekkel, játékokkal kapcsolatban. Általában az óvodás korosztály az, amikor már célirányosan fejlesztenek.
Mit érzel kismackó? gyerekkönyv igazán kicsiknek való interaktív olvasmány. Ha a tárcsát elforgatjuk, akkor a maci arcán különböző érzelmek jelennek meg. Ennek segítségével a baba megtanulja felismerni az érzelmeket. Ugyan ebben a kivitelezésben, de más arckifejezéseket ismerhetünk meg a kistigris által. Keménylapos kivitelezés révén a kisebbek is nyugodtan kézbe vehetik és a kevés szöveg, de sok kép segíti, hogy a figyelme meg is maradjon a felfedezés közben.
A következő könyv, amit ajánlani tudok, az pedig Ha mérgesek az állatkölykök című alkotás. Szintén egy lapozó a legkisebbeknek és bájos illusztrációval rendelkezik. Mondóka, ritmusos megfogalmazásban mutatja be, hogy az állatkölykök, hogyan tudják kezelni, ha mérgesek vagy hisztisek.
Kicsit komolyabb hangvételű, de még mindig a meghatározott korosztálynak szól az az Első könyvem –Érzések címmel jelent meg. Szintén az érzelmek azonosításban segíti a babákat. Montessori módszerén alapuló kemény lapos babakönyv. Hasonló alapelvvel rendelkezik a Disney Baby - Első kalandok - Első meséim az érzelmekről című mesekönyv is. Négy kedves történeten keresztül és a már ismert mesekarakterekkel segítik a szülőket és gyerekeket, hogy az érzelmekről beszélgethessenek a családdal.
A következő mű vagy inkább művek mivel sorozatról van szó, az pedig a Shona Innes: Ölelj meg!. A szerző foglakozása igazából pszichológus, úgy, hogy a szakmaiság itt nagyon erősen jelen van. Szintén keménykötésben jelent meg, és habár két éves kortól ajánlják, a kisebbeket is leköti és hasznos a számukra.
A személyes kedvencem a Kukucskálj bele-mik azok az érzések? Felhajtható fülek teszik interaktívvá a könyvet Megmutatja mitől vagyunk boldogok, szomorúak, mérgesek, rémültek vagy épp izgatottak, és hogyan tudunk megbirkózni ezekkel. A borítón szereplő korosztály meghatározás 3+, de az én egy éves fiam imádja. Kevés szöveg és végtelenül cuki rajzok teszik érdekessé az alkotást. A kihajtható fülekről pedig nem is beszélve. Imádják a kicsik, ha valami előbukkan valahonnan vagy éppenséggel elbújt és neki kell megkeresnie, feltárnia.
Természetesen a felsorolt könyvek mellett, még számtalan található a piacon, ezekben a témakörökben. Egyre népszerűbbé válnak és a szülők is jobban, nyitnak a különböző fejlesztésekkel kapcsolatban. Legyünk nyitottak és mutassuk meg gyerekeinknek, hogyan legyenek jobb emberek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?