Kék zónák
- Dátum: 2023.11.03., 20:28
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- céltudatosság, egészséges élet, egészséges táplálkozás, elmagányosodás, kék zóna, közösség, zöldség
A születéskor várható átlag életkor a Földön a férfiak és nők esetében is 60 és 70 év közé tehető, viszont vannak olyan helyek a bolygón, ahol ezt a számot jócskán túllépik az ott lakók. Ezek a kék zónák.
Kék zónának nevezzük azokat a földrajzi helyeket, ahol az emberek úgy élnek az átlagosnál sokkal tovább, hogy igazából nem tesznek semmi különlegeset ezért és nem csak tovább élnek, hanem életminőségük nagyon jó és nem betegeskednek sokat. Magyarországon az átlag életkor 72 év, ami nem éppen az elsők között tündököl, a kék zónákban a 100 év az átlag. Jelenleg a Földön hat helyet sorolunk ide: Szardínia szigetét, mely Olaszország részét képezi, Okinava-t, amit Japánban találunk, Ikaria-t Görögországból, a Nicoya-fennsíkot Costa Rica-ból és Loma Linda települését az Amerikai Egyesült Államokból, majd 2023 szeptemberében bekerült a sorba Szingapúr is.
Amikor elkezdték kutatni, hogy miért élnek olyan sokáig ezeken a területeken az emberek, akkor volt egy igen fontos közös nevező, mégpedig az, hogy mindegyik helyen egy dolgot tartottak szem előtt, hogy nem az egészségükkel foglalkoznak, hanem csak élik az életüket. Mivel mindegyik zóna egy külön kultúra része, így van pár dolog, amit felvehetünk a mindennapi életünkbe, melyekkel hozzátehetünk az egészségesebb életforma kialakításához.
Mindenki odafigyel a mindennapos, intenzív mozgásra, de arra is, hogy mindig szánnak időt testi-lelki feltöltődésre is, mint teaszertartások, imádkozás vagy szieszta. Háttérbe szorul a kávé- és koffeinfogyasztás, inkább lefekszenek egy kicsit pihenni délutánonként. Előtérbe helyezik az egészséges táplálkozást. Általában addig eszünk, amíg a tányérunkon van valami, de ezek az emberek csak addig fogyasztanak, amíg jól esik nekik. Rengeteg zöldséget fogyasztanak, viszont annál kevesebb húst és tejterméket esznek. Alapételnek számít a bab, a rizs, a különböző salátafélék, és a teljes kiőrlésű gabonák.
Figyelnek az étel minőségére és arra is, hogy étkezés közben minden figyelemelterelő dolgot kikapcsolnak, vagyis az asztalnál esznek és nem telefonálnak, tv-t néznek, hanem élvezik az ízeket. Nagyon fontos a közösségek fenntartása, mellyel megszűntetik az elmagányosodás fogalmát. Rendszeresen szerveznek közösségi programokat, túráznak a természetben, vagy csak segítenek a ház körüli teendők elvégzésében. A közösségi médiában megválogatják, hogy ki láthatja tartalmaikat, előnyben részesítik olyan emberek követését, akikkel hasonló az életszemléletük és érdeklődési körük., így kiküszöbölik a mindennapos bosszankodást. Ez egyfajta összpontosítás arra, hogy céltudatuk megmaradjon és ne térjenek le a számukra kijelölt útról.
A kék zónák nagyon különleges helyek a Földön, ahol a kialakított életvitelük alapján az emberek átlagban 100 évig élnek. Érdemes pár tippet ellesnünk tőlük és életünkbe beiktatnunk, hogy egy egészségesebb és céltudatosabb életformát alakíthassunk ki.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.