Menü

Fogászat hónapja

Minden év novemberében a fogászati hónap keretében fogaink egészsége kerül a figyelem középpontjába Magyarországon. A fogászati hónap célja, hogy fontos tanácsokkal lássanak el és felhívják a figyelmet a fogmosás fontosságára. Hazánkban népbetegség a szuvasodás, a magyar lakosság fogainak állapota európai átlag alatti.

Hogy fogainkat meddig tudjuk erősnek, egészségesnek megtartani, egy életen át megőrizni, annak alapja, hogy mennyi törődünk velük. Ha legalább fel évente eljárunk kontrollra és megfelelően tisztítjuk ápoljuk fogainkat, akkor számos problémának elejét vehetjük.

Sajnálatos tény, hogy már egészen kicsi korban probléma a helyes fogápolás, az ovisok fogazata már 4-5 éves korban nem megfelelő, 12 éves korra már átlagosan 4-5 rossz foggal rendelkeznek a fiatalok, melynek fő oka a nem megfelelő szájhigiénia.

Óriási tévhit, hogy a tejfogakat nem kell mosni vagy ápolni. A szájhigiéniát, fogaink ápolását már születéskor el kell kezdeni, és a közhiedelemmel ellentétben a tejfogakat sem szabad elhanyagolni, különösen akkor, ha a kelleténél több édességet, cukros ételt vagy italt fogyaszt a gyermek.

Az elégtelen a szájhigiénia következménye leggyakrabban az ínygyulladás, a fogkőprobléma, a szuvasodás, pedig a rendszeres fogászati kontroll és a gondos otthoni ápolás segít megelőzni ezeket a problémákat.

Ne féljünk a fogorvostól, mert az elhanyagolt fogak sokkal több kellemetlenséget (önrétkelési problémákat, esztétikai gondokat, hajhullást) vagy fájdalmat (fog-és fejfájás) fognak okozni, mint a pár perces kontrollvizsgálat.

Gyermekeinknek már egészen pici korban el kell magyarázni, hogy azért kell fogat mosni, hogy eltávolítsuk a lepedéket, megelőzve ezzel a fogszuvasodást,

Válasszunk megfelelő sörtéjű fogkeféket és cseréljük őket két-háromhavonta, ezenkívül ügyeljünk a fogmosás helyes technikájára is. Múlt hónapban vittem a gyermekeim fogászati kontrollvizsgálatra, ahol meglepetésemre engem is beültettek a székbe és találtak is nálam lyukas fogat. Fogorvosunk akkor a következő tanácsot adta: fogkefénket félig az ínyre, félig a fogra helyezzük úgy, hogy a sörték az íny felé nézzenek, a fogkefe feje pedig a fogfelszínnel 45 fokos szöget zárjon be. Ezután enyhe nyomást alkalmazva végezzünk körkörös mozdulatokat fogaink megtisztítására. Ez nekem új információ volt, hiszen bevallom a gyerekek is sokszor erőteljes vízszintes irányú sikálást végeznek, pedig ez nem a megfelelő módszer.

A legideálisabb az lenne, ha minden étkezés után meg tudnánk mosni fogainkat, de sokszor erre nincs lehetőség, azonban a napi két fogmosásra mindenképp törekedni kell.

Felnőttként mi gyakran használunk fogselymet és fogköztisztítót, nyelvkaparót, ezekből pedig kapható a drogériákban gyerek verzió is, nálunk a gyümölcsös ízű gyerek szájvíz a sláger mostanság.

Bár november a fogászati hónap, ettől függetlenül mindig és tudatosan figyeljünk fogaink egészségére, mutassunk példát a gyermekeinknek. Nagyon fontos.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?