Menü

Fogászat hónapja

Minden év novemberében a fogászati hónap keretében fogaink egészsége kerül a figyelem középpontjába Magyarországon. A fogászati hónap célja, hogy fontos tanácsokkal lássanak el és felhívják a figyelmet a fogmosás fontosságára. Hazánkban népbetegség a szuvasodás, a magyar lakosság fogainak állapota európai átlag alatti.

Hogy fogainkat meddig tudjuk erősnek, egészségesnek megtartani, egy életen át megőrizni, annak alapja, hogy mennyi törődünk velük. Ha legalább fel évente eljárunk kontrollra és megfelelően tisztítjuk ápoljuk fogainkat, akkor számos problémának elejét vehetjük.

Sajnálatos tény, hogy már egészen kicsi korban probléma a helyes fogápolás, az ovisok fogazata már 4-5 éves korban nem megfelelő, 12 éves korra már átlagosan 4-5 rossz foggal rendelkeznek a fiatalok, melynek fő oka a nem megfelelő szájhigiénia.

Óriási tévhit, hogy a tejfogakat nem kell mosni vagy ápolni. A szájhigiéniát, fogaink ápolását már születéskor el kell kezdeni, és a közhiedelemmel ellentétben a tejfogakat sem szabad elhanyagolni, különösen akkor, ha a kelleténél több édességet, cukros ételt vagy italt fogyaszt a gyermek.

Az elégtelen a szájhigiénia következménye leggyakrabban az ínygyulladás, a fogkőprobléma, a szuvasodás, pedig a rendszeres fogászati kontroll és a gondos otthoni ápolás segít megelőzni ezeket a problémákat.

Ne féljünk a fogorvostól, mert az elhanyagolt fogak sokkal több kellemetlenséget (önrétkelési problémákat, esztétikai gondokat, hajhullást) vagy fájdalmat (fog-és fejfájás) fognak okozni, mint a pár perces kontrollvizsgálat.

Gyermekeinknek már egészen pici korban el kell magyarázni, hogy azért kell fogat mosni, hogy eltávolítsuk a lepedéket, megelőzve ezzel a fogszuvasodást,

Válasszunk megfelelő sörtéjű fogkeféket és cseréljük őket két-háromhavonta, ezenkívül ügyeljünk a fogmosás helyes technikájára is. Múlt hónapban vittem a gyermekeim fogászati kontrollvizsgálatra, ahol meglepetésemre engem is beültettek a székbe és találtak is nálam lyukas fogat. Fogorvosunk akkor a következő tanácsot adta: fogkefénket félig az ínyre, félig a fogra helyezzük úgy, hogy a sörték az íny felé nézzenek, a fogkefe feje pedig a fogfelszínnel 45 fokos szöget zárjon be. Ezután enyhe nyomást alkalmazva végezzünk körkörös mozdulatokat fogaink megtisztítására. Ez nekem új információ volt, hiszen bevallom a gyerekek is sokszor erőteljes vízszintes irányú sikálást végeznek, pedig ez nem a megfelelő módszer.

A legideálisabb az lenne, ha minden étkezés után meg tudnánk mosni fogainkat, de sokszor erre nincs lehetőség, azonban a napi két fogmosásra mindenképp törekedni kell.

Felnőttként mi gyakran használunk fogselymet és fogköztisztítót, nyelvkaparót, ezekből pedig kapható a drogériákban gyerek verzió is, nálunk a gyümölcsös ízű gyerek szájvíz a sláger mostanság.

Bár november a fogászati hónap, ettől függetlenül mindig és tudatosan figyeljünk fogaink egészségére, mutassunk példát a gyermekeinknek. Nagyon fontos.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.