Menü

Breadcrumbing - a kenyérmorzsa szórásának jelentése

Emberi kapcsolatainkban sokféle viselkedésformával találkozhatunk, melyek meghatározzák személyiségünket, kivetülnek ismerkedési formáinkra, de sokszor ez az egyik félnek nagyon kellemetlen vagy bizonytalanságot okoz, ilyen a breadcrumbing jelensége is.

Az ember alapvetően társas lény, keresi a párját az életben, de ez nem mindig sikerül a legjobban. Nem is kell feltétlenül párkapcsolatra kihegyezni, amikor ismerkedésről beszélünk, lehet ez egy akár baráti kapcsolat is, de a breadcrumbing inkább a párkapcsolati témában fordul elő legtöbbször. A breadcrumbing kenyérmorzsaszórást jelent és a nárcisztikus személyekre jellemző a leginkább, nevezhető egy érzelmi bántalmazó eszköznek. Presti Ni coach könyvéből többet is megtudhatunk a témával kapcsolatban, ahol egészen részletesen kitér a viselkedés elemeire. A breadcrumbing lényege, hogy az egyik fél úgymond morzsákat szór a másik fél elé, mellyel érdeklődést, flörtölést mutat.

Ezzel a viselkedésével felkelti a másik fél érdeklődését, kialakít egy reménykedést egy kapcsolat kialakítására, de végül nem teljesedik ki a várt kapcsolat. Mondani sem kell, hogy ez a másik, reménykedő félben mekkora sérülést, csalódottságot és magányt hozhat elő. Kissé olyan, mintha a morzsázó feltételekhez kötné a szeretetét, hogy még többet és többet csikarjon ki a szerető félből. Ez ugyanúgy megjelenhet egy munkakapcsolat terén is, amikor a dolgozó előtt elhúzzák a mézesmadzagot, mondjuk egy előléptetéssel kapcsolatban, de az sosem fog megtörténni. Egyenes út vezet a megfelelési kényszerhez mindkét esetben. Kijelenthetjük, hogy ez manipulatív viselkedés.

Felismerhető a jelenség, amikor az ember azt érzi, hogy nem elég jó a másik félnek, hogy nem tesz meg mindent, mert a másik fél elhanyagolja a kapcsolatot. Ilyenkor jön elő az önhibáztatás és csak egy lépés innen a kapcsolatfüggőség, aminél a szenvedő alany már minden pillanatban azt lesi, hogy párjának, főnökének miben kedveskedhet, ezzel is felhívva a figyelmet önmaguk értékére. A manipulatív személy csak akkor ad valamilyen kis morzsát, ha el akar érni valamit és amint megkapta, azonnal visszatér valósi önmagához.

Mindezekkel eléri, hogy az, akit sakkban tart viselkedésével, önmagát marcangolja, lemondjon önállóságáról és mindent megtegyen azért, hogy a kapcsolatában megbecsüljék és szeretethez jusson. Eközben megjelenik a depresszió, a hibás önkép, hogy ő nem elég a szeretethez. Még akkor sem tesz semmit, ha valahol mélyen belül érzi, hogy ez hazugság, de inkább nem néz szembe a fájdalmas igazsággal. Itt lép be a már említett kapcsolatfüggőség. Egy olyan személy esetében, aki ilyen manipulatív kapcsolatba sodródik, mindig szükség van egy külső megerősítésre, támogatásra, hogy ebből ki tudjon szakadni.

A breadcrumbing, azaz morzsaszórás egy olyan jelenség, mely az emberi kapcsolatokat érinti, manipulatív, kihasználja a szeretetre és elismerésre vágyó embereket, ezért nagyon fontos odafigyelni az árulkodó jelekre.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.