Menü

Létezik télen allergia?

Tüsszögés, köhögés, orrfolyás, allergiás tünetek télen? Létezik téli allergia! A téli allergia: nagyon hasonlít az influenzára, könnyű összetéveszteni a megfázással!

Amikor a fagyok beköszöntével végre elmúlik a parlagfűszezon, végre fellélegezhetünk, legalábbis azt gondoljuk, ám sajnos létezik télen is allergia, nézzük mitől van, mik a kiváltó okok, tünetek és mit tehetünk ellene?

Való igaz a tél beköszöntével eltűnnek a levegőből a pollenek, azonban a szénanáthától ezzel nem mindenki szabadul meg.

A téli allergiák is szezonális allergiák és főként az otthonunkban megtalálható allergének okozzák. Allergén anyagok ekkor jelen vannak a levegőben, a tünetek pedig könnyen összetéveszthetők a megfázással.

A téli szénanátha okozói között nagy számban megtalálhatók a poratkák és ürülékük. Ez az élőlény a bőrről lehulló, elhalt hámsejtekkel táplálkozik, mely főként a matracban és az ágyneműben található meg, illetve kárpitozott bútorokban, szőnyegekben.

A háziporatka allergia jellegzetes tünete az orrdugulás és tüsszögés, de gyakran okoz bőrtüneteket is. Aki érzékeny rá, megeshet, hogy reggel test szerte kiütésekkel ébred.

Sajnos nemcsak a poratka okoz ilyen gondot, hanem a penész is.

A penészgomba a nedves, sötét, nehezen hozzáférhető sarkokat kedveli, de spóráik az egész ház levegőjében szétterjednek és számos egészségügyi panaszt okoznak. A gombaspórák gyorsan szaporodnak a nedves, sötét környezetben, jelenlétükre gyakori légúti betegségek, orrdugulás, orrfolyás hívhatják fel a figyelmet.

A poratka és a penész mellett a házi kedvenceink is allergénforrások: a kutya, a macska, a hörcsög, tengerimalac, de akár a papagáj is okozhat allergiára emlékeztető tüneteket. A házi kedvencek közül bármelyik állat okozhat allergiát. Az allergiás reakciót legtöbbször az állatok szőre, bőre váltja ki, de nyáluk és vizeletük is kiválthatja.

Mit tehetünk a téli allergia ellen?

Először is komolyan kell venni a tüneteket, s ha nem múlnak, szakemberhez kell fordulni, aki elmondja a szükséges teendőket, mint például otthonunk alapos takarítása, gyakori szellőztetése, kárpitozott bútoraink, szőnyegjeink, matracaink szakszerű tisztítása.

A penész ellen a szellőztetéssel, páratartalom kontrollálásával tehetjük a legtöbbet, illetve légtisztító berendezés beszerzésével.

Ezek a készülékek nemcsak az allergének, a poratka ürülék vagy a penészgomba spórák kiszűrésére képesek, hanem a lakás páratartalmát is kontrollálják.

A téli allergiák hosszabb időn át is lappanghatnak, mivel tüneteik könnyen összetéveszthetők más hasonló légúti betegségekkel, azonban, ha nem múlnak a panaszaink és évente többször visszatérnek, illetve zárt térben rosszabbodnak, szabad levegőn javulnak, ha gyakran orrdugulással ébredünk, pedig látszólag semmi bajunk, akkor érdemes a téli allergiára gyanakodni.

A kézfertőtlenítők árnyoldala

A kézfertőtlenítők mindennapjaink részévé váltak, mióta 2020-ban a Covid járvány során elterjedtek megelőzésképpen. Azonban ez nem egy olyan csodaszer, amit csak úgy a végtelenségig lehet használni és semmi egészségügyi hátránya nem lesz. A bőrünk sokszor hálátlanul fogadja ezt, a különböző adalékanyagok és alkoholtartalom miatt.

Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.

Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!

A nyirokrendszer egészséges működésének alappillérei

A nyirokrendszer egy létfontosságú szervezetünkben működő tisztító és szűrő rendszer, amely segít eltávolítani a sejtek anyagcsere során keletkező méreganyagokat, és támogatja az immunrendszer működését. A nyirokerek hálózatán keresztül kering a nyirokfolyadék, melyet a nyirokcsomók szűrnek meg, így akadályozva meg a kórokozók és salakanyagok szétterjedését.

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?