Menü

A bor jótékony hatásai

Évtizedek óta kutatják a bor élettani hatásait, ám mindig találunk újat, érdekeset, megszívlelendőt. A borról már rég bizonyosodott, hogy valóban jótékony hatással van a szervezetünkre, erről újabb és újabb kutatások számolnak be, melyek javasolják a mértékletes borfogyasztást. Nézzük!

Lássuk tehát, mik a bor jótékony hatásai:

Növeli az élettartamot. A rezveratrol és egyéb polifenolok, illetve a szőlőhéj és a szőlőlé is antioxidánsokat tartalmaz, ezek pedig segítik testünket a szabadgyökök elleni harcban.

Egészségesen tartja a szívet.

Naponta egy-két pohár bor elfogyasztása képes csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mely a fent említett antioxidánsoknak köszönhetők.

Csökkenti a rossz koleszterint, továbbá megelőzi az Alzheimer-kórt.

A borfogyasztásról úgy tartják, elűzi a depressziót. Heti egy üveg bor antidepresszánsértékű lehet egy kutatás szerint.

Jót tesz a bőrnek.

A már említett nagy mennyiségű antioxidáns megelőzi a pattanások kialakulását, fiatalítja a bőrt, növeli annak rugalmasságát.

A véráramlásra is pozitívan hat, ugyanis a bor képes stimulálni a véráramlást.

Hogy az elhízás ellen is jó, azt kevesen tudják, pedig a bor kiváló az elhízás ellen. Természetesen senki sem ettől fog lefogyni, ám a mértékletes borfogyasztásnak ez is egy jótékony hatása, az antioxidánsok ugyanis hozzájárulhatnak a hasi zsírok elégetéséhez, csökkentve az elhízással járó gyomorégést is.

Jó az immunrendszerre is?

Nos mivel fokozza a szervezet ellenálló képességét, ezért kijelenthetjük, hogy igen, mértékletes fogyasztása erősítheti az immunrendszert a kutatók szerint. A borivás nagyjából 200 vírus ellen nyújt segítséget a szervezetnek a védekezésben.

A bor a csontokra is kihat, ugyanis csökkentheti a csontritkulás kockázatát, ettől egy-két pohár bor megvéd, ahogy a fogszuvasodástól is, ugyanis hozzájárul a napi szájhigiéniához.

A látásra is jó lenne?

Igen! Az antioxidánsok jót tesznek a szemnek, pontosabban a szem izmainak.

Ha még csak ismerkedünk a borok világával, érdemes borászatokba járni, ahol lehetőség van kóstolásra, különböző szőlőfajták és stílusok megismerésére.

A bort régen is gyógyító italként tartották számon, és ma is ismerjük jótékony hatásait, természetesen a figyelmet mindig fel kell hívni a mértékletességre, s nem az alkoholtól várni bármiféle megoldást a problémáinkra. A borfogyasztás a benne lévő alkohol miatt felelősséggel jár. Nem mindegy, hogy mennyit iszunk, és az sem, hogy milyen minőségű bort.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.