Emésztési gondok – házi praktikák a leküzdéshez
- Dátum: 2023.12.28., 12:44
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- alma, emésztés, görcs, gyomorsav, gyömbér, kamilla, puffadás, túlevés, zab
Az ünnepek alatt az emberek hajlamosak mindenféle finomságot magukba tömni, hiszen ez az ünnep része, lakomát tartunk. A gyomor és emésztőrendszeri panaszok leküzdéséhez nem kell feltétlenül a patikába rohanni, van jó pár trükk a házunk táján is.
Itt a karácsony, a szilveszter, jön a töltött káposzta, a halászlé és a sültek garmada, azután a lencse, majd ezt követi a puffadás, a fájdalom és a szépen alattomosan felkúszó kilók. Az emberek többségének nem kell elmesélni milyen is az, ha egy ünnepi ebéd után már csak pihegni és fájdalmasan forgolódni van kedvünk. A nehéz ételek, a túlevés mindenki gyomrát és emésztőrendszerét megviselni, felborítja az egyensúlyt és különböző kellemetlen tünetekkel kell megküzdeni.
Ezekben az időszakokban többen nyúlnak a bevált gyomorsavlekötőkhöz, puffadás- és görcsoldókhoz, melyekkel tele vannak a gyógyszertárak polcai. Ám az ünnepi időszakban a patikák is ügyeletet tartanak, egyszóval nem biztos, hogy hozzájutunk a kínok enyhítőihez, ezért van pár tippünk, hogy mit keresgéljünk otthonunkban, hogy orvosoljuk gondjainkat.
Az egyik legjobb döntés a folyadék bevitellel kapcsolható össze, ez pedig a kamillatea iszogatása. A nagyobb mennyiségű folyadékbevitel segít kimosni a bélrendszerből a felhalmozódó káros dolgokat. A kamillateát már régóta használják a népi orvoslásban, hiszen nyugtatja az emésztőrendszert, csillapítja a görcsös fájdalmakat, enyhíti a gyulladást és védelmet nyújt a bélfalak nyálkahártyájának is. Arra figyeljünk, hogy napi 5 csésze teánál ebből többet ne igyunk, mert túlzott fogyasztás eseté hasmenést is okozhat.
Másik ilyen csodanövényünk a gyömbér, amiből szintén klassz teát főzhetünk. A gyömbér segít a hányinger leküzdésben, elhessegeti az émelygést is. Elősegít a nyálelválasztást, ami pedig az emésztésnél nagyon fontos, mivel ez serkenti az emésztéshez szükséges nedvek termelődését így a gyomor gyorsabban megkönnyebbül. Akinek van már gyermeke, az biztosan tudja, hogy az édeskömény tea fogyasztása az egyik legjobb a puffadt belek kiürítésére. Görcsoldó, szélhajtó és a legkisebb korban is bevethető.
Evéssel is segíthetünk, ami most elég furcsán hangzik, pedig a rostok nagyon fontos szerepet játszanak a helyes bélműködésben, azért érdemes zabos ételeket beiktatni. Amellett, hogy a zab igen sok B-vitamint és ásványi agyagot tartalmaz, segít lehúzni a gyomorban kialakuló gyulladásokat és a gyomorsav okozta felmaródástól is megvédi a gyomrot és a beleket. Az alma is egy jó választás, ha valakit inkább a túlevés vagy irritáló ételek fogyasztása után a hasmenés kínoz. A benne található pektin nevű anyag leküzdi a hasmenést, ehhez csak héjastól lereszelve kell kanalazgatni.
Az ünnepek alatt szeretünk minden finom falatot megkóstolni, sütiket falni, amikkel nagyon leterhelhetjük emésztőrendszerünket Amennyiben nem tudunk megálljt parancsolni magunknak, nézzünk örül a konyhában, mivel sok olyan dolgot tarthatunk a polcokon, amik segíthetnek a pocakunkat érő kellemetlen tünetek enyhítésében.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.