Hogyan tehetjük könnyebbé házi kedvencünk szilveszterét?
- Dátum: 2023.12.29., 19:17
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- durranás, félelem, hang, háziállat, odafigyelés, petárda, szilveszter, szórakozás, tűzijáték, ünnep
Az évváltás úgy hiszem, a legtöbb kutyatartónak egy kihívást jelent. Ilyenkor fokozott figyelmet kell fordítani a kis kedvenceinkre, mivel a hangos rakéták, a színes és robbanó petárdák még a higgadtabb kutyákat is kihozzák a sodrukból. Szilveszterkor a rengeteg inger pánikot is okozhat, mivel nincsenek kiképezve, hogy állják a lövést (kivéve a vadászkutyák, hivatalos szolgálatot ellátó állatok). A petárda hangjától az állatok sokkot is kaphatnak, de ez egy kis odafigyeléssel megelőzhető.
Sajnos ilyenkor, sok házi kedvenc kerül utcára az ijedség miatt. Illetve az elkóborolt állatok közül sokan nem is kerülnek vissza a gazdájukhoz. Nem ritka az sem, hogy balesetet szenvednek. Ezért nagyon fontos, hogy felkészüljünk az év végére és tudjuk, hogy milyen lehetőségeink vannak a biztonságos környezet kialakításához.
Míg néhány négylábú egyszerűen csak visszavonul, vagy védelmet keresve elbújik, gazdájához lapul, mások igazi pánikba esnek. Ha azt tapasztaljuk, hogy a kedvencünk nagyon liheg, kitágultak a pupillái, esetleg tágra nyílt szemekkel néz, remegés, étvágytalanság, összekuporodás, behúzott farok, nyugtalanság lép fel, azonnal közbe kell, avatkozzunk.
A kutyáknak ebben az időszakban is szükségük van a mozgásra, illetve, ha lakásban lakunk, akkor a szükségleteik elvégzéséhez is a szabadba kell menni. Ahhoz, hogy a sétálás is biztonságosan menjen, soha ne engedjük őket szabadon, mindig használjunk hámot, pórázt. Mivel, ha hirtelen jön az inger, legyen az bármilyen kezes állat is, nem biztos, hogy meg tudjuk gátolni, hogy világgá menjen. Válasszunk olyan helyet, erre a tevékenységre, ami kevésbé stresszes. Nyugodt környéken sétáljunk, és ne a tűzijátékozás tipikus óráira halasszuk ezt a programot. Nagyon fontos, hogy vigyázzunk a szemétre, szilánkokra, fel nem robbant robbanószerekre, dehogy sérülést okozzon.
Ha van lehetőségünk maradjunk otthon a kis kedvencünkkel, erre a kis időre engedjük be a házba, vagy melléképületbe. Ha egyedül marad otthon, akkor zárjuk olyan biztonságos kennelbe, szobába, épületbe, ahonnan biztosan nem tud kiszökni, illetve készítsünk neki olyan fekhelyet, ahol biztonságban érezheti magát, tehát elbújhat. Ne legyen a közelébe olyan tárgy, amivel megsértheti magát.
A tűzijáték hangos durranása a ház falain is átjut. Mindazonáltal, ha bezárjuk az ablakokat és becsukjuk az ajtókat, illetve ha van lehetőségünk a redőnyök leengedésével is mérsékelhetjük. A nagy hangok kizárása mellett, azzal is megpróbálkozhatunk, hogy a lakáson belüli ismerős zajokat, pedig bekapcsoljuk. Elindíthatjuk a televíziót, mosogató vagy mosógépet, ugyanis ez is nyugtató hatással lehet rájuk. Arra azért figyeljünk, hogy túlzásba ne essünk, mivel azzal nagyobb kárt csinálunk, mint hasznot.
Jutalom falattal, illetve az állatunk kedvenc ételével is elterelhetjük a figyelmét. Ilyenkor a hallásáról átterelődik a fókusz a szagló és ízérzékelő szerveire. Ha azonban semmi sem segít, rettentően félős a kutyánk, esetleg az egészségi állapotára is kihatással van, akkor van lehetőségünk nyugtató vagy étrend-kiegészítő adására is. De ezzel kapcsolatban, mindig egyeztessünk az állatorvossal és kövessük az ő utasításait. Hiszen ilyenkor ő is azon dolgozik, hogy minden állat biztonságosan átvészelje ezt az időszakot. Figyeljünk saját, illetve a környezetünkben élők házi kedvencére. Ma már kapható olyan tűzijáték is, ami állatbarát. Így az élmény megmarad, de az állatokra is tekintettel lehetünk.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!