Az olvasás az egyik legintelligensebb tevékenység
- Dátum: 2024.01.04., 12:56
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- antikvárium, felnőttkor, gondolkodás, képességek, kisgyermekkor, könyv, könyvtár, kreatív, legintelligensebb tevékenység, memória, olvasás, online könyvcsere program, problémamegoldó képesség, rendszeres, szókincs, szorongás, új szokás
Régóta tudjuk, hogy az olvasástól okosabbak lehetünk, nem túlzás azt állítani, hogy az olvasás az egyik legintelligensebb tevékenység. Miért fejleszt ennyire az olvasás? Íme a válasz! Az olvasás bizonyítottan fejleszti az intelligenciát, a problémamegoldó képességet és bővíti a szókincset. Ezért nem véletlen, hogy annyit hallani a meseolvasás fontosságáról kisgyermekkorban, ám ez felnőttként sincs másként.
Mindenképpen szükségünk van az olvasásra, mert ezzel új képességeket szerezhetünk, miközben kikapcsolódunk.
Szülőként abban is felelősségünk van, hogy a gyermekünk egészen kiskorban megismerje, megszeresse az olvasást, így erről a szokásról később sem mond le, az élete részévé válik.
A fiatalokat ma sajnos nem nagyon vonzza az olvasás, pedig a tanulás szempontjából is pozitívum, hogy a könyvek frissen tartják az elmét, a gondolkodást, a memóriát, emellett a rendszeres olvasás bizonyítottan enyhíti a szorongást.
Ha a fenti érvek nem lennének elég meggyőzőek, akkor további előnyök, hogy az olvasott emberek nemcsak szellemileg frissebbek, de magasabb az intelligenciájuk is, ahogy a címben és a bevezetőben is említettem, intelligensebbek, okosabbak, kreatívabbak.
Ha néhány pontban kellene összefoglalni a miérteket, akkor megemlíthetjük, hogy az olvasás azért hasznos, mert műveltté tesz, serkenti az agyműködést, javítja a memóriát, gazdagítja a szókincset, oldja a stresszt, megtanít koncentrálni, fejlődik tőle az íráskészség, s mivel fejleszti az agyat ezzel az ingerfelfogási képességet is.
Korábbi felmérésekre támaszkodva, sajnos megállapítható, hogy a magyar emberek többsége nem szokott rendszeresen olvasni, sokan egyáltalán nem választják ezt a fajta tevékenységet.
Vajon ennek mi az oka?
Sokan - az emberek közel fele – azzal magyarázta, hogy nem szeret olvasni, mások az időhiányt jelölték meg okként, mások egyéb szabadidős tevékenységet választanak.
Volt, aki a pénzhiányt említette, ám ez nem feltétlen állja meg a helyét, hiszen létezik számtalan ingyenes, vagy kedvező árú olvasási lehetőség, ilyen például a könyvtár.
A könyvtári bérlés szinte egy képletes összeg, cserébe elérhető országosan sok ezer könyv. Ha vásárolni szeretnénk, javaslom az antikváriumokat, vagy könyvcsere programokat. Használt könyvesbolt és online könyvcsere programok segítségével az eredeti vételár töredékért juthatsz a kiválasztott könyvekhez.
Akinek az időhiány a meghatározó ok, annak pedig nagyon hasznos ötlet, ha például utazás közben hallgat audio könyveket, de mindenképp fontos, hogy válasszunk olyan könyveket, amelyek érdekelnek és este a televíziónézés helyett válasszunk inkább egy fél órányi olvasást, s ha ezt rendszeresen megtesszük, előbb-utóbb beépül a szokásrendünkbe.
Érdemes – akár újévi fogadalomként is – törekedni ennek a fontos önfejlesztő tevékenységnek a kialakítására és rendszeres gyakorlására. Jó olvasást kívánok!
Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.