Az olvasás az egyik legintelligensebb tevékenység
- Dátum: 2024.01.04., 12:56
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- antikvárium, felnőttkor, gondolkodás, képességek, kisgyermekkor, könyv, könyvtár, kreatív, legintelligensebb tevékenység, memória, olvasás, online könyvcsere program, problémamegoldó képesség, rendszeres, szókincs, szorongás, új szokás
Régóta tudjuk, hogy az olvasástól okosabbak lehetünk, nem túlzás azt állítani, hogy az olvasás az egyik legintelligensebb tevékenység. Miért fejleszt ennyire az olvasás? Íme a válasz! Az olvasás bizonyítottan fejleszti az intelligenciát, a problémamegoldó képességet és bővíti a szókincset. Ezért nem véletlen, hogy annyit hallani a meseolvasás fontosságáról kisgyermekkorban, ám ez felnőttként sincs másként.
Mindenképpen szükségünk van az olvasásra, mert ezzel új képességeket szerezhetünk, miközben kikapcsolódunk.
Szülőként abban is felelősségünk van, hogy a gyermekünk egészen kiskorban megismerje, megszeresse az olvasást, így erről a szokásról később sem mond le, az élete részévé válik.
A fiatalokat ma sajnos nem nagyon vonzza az olvasás, pedig a tanulás szempontjából is pozitívum, hogy a könyvek frissen tartják az elmét, a gondolkodást, a memóriát, emellett a rendszeres olvasás bizonyítottan enyhíti a szorongást.
Ha a fenti érvek nem lennének elég meggyőzőek, akkor további előnyök, hogy az olvasott emberek nemcsak szellemileg frissebbek, de magasabb az intelligenciájuk is, ahogy a címben és a bevezetőben is említettem, intelligensebbek, okosabbak, kreatívabbak.
Ha néhány pontban kellene összefoglalni a miérteket, akkor megemlíthetjük, hogy az olvasás azért hasznos, mert műveltté tesz, serkenti az agyműködést, javítja a memóriát, gazdagítja a szókincset, oldja a stresszt, megtanít koncentrálni, fejlődik tőle az íráskészség, s mivel fejleszti az agyat ezzel az ingerfelfogási képességet is.
Korábbi felmérésekre támaszkodva, sajnos megállapítható, hogy a magyar emberek többsége nem szokott rendszeresen olvasni, sokan egyáltalán nem választják ezt a fajta tevékenységet.
Vajon ennek mi az oka?
Sokan - az emberek közel fele – azzal magyarázta, hogy nem szeret olvasni, mások az időhiányt jelölték meg okként, mások egyéb szabadidős tevékenységet választanak.
Volt, aki a pénzhiányt említette, ám ez nem feltétlen állja meg a helyét, hiszen létezik számtalan ingyenes, vagy kedvező árú olvasási lehetőség, ilyen például a könyvtár.
A könyvtári bérlés szinte egy képletes összeg, cserébe elérhető országosan sok ezer könyv. Ha vásárolni szeretnénk, javaslom az antikváriumokat, vagy könyvcsere programokat. Használt könyvesbolt és online könyvcsere programok segítségével az eredeti vételár töredékért juthatsz a kiválasztott könyvekhez.
Akinek az időhiány a meghatározó ok, annak pedig nagyon hasznos ötlet, ha például utazás közben hallgat audio könyveket, de mindenképp fontos, hogy válasszunk olyan könyveket, amelyek érdekelnek és este a televíziónézés helyett válasszunk inkább egy fél órányi olvasást, s ha ezt rendszeresen megtesszük, előbb-utóbb beépül a szokásrendünkbe.
Érdemes – akár újévi fogadalomként is – törekedni ennek a fontos önfejlesztő tevékenységnek a kialakítására és rendszeres gyakorlására. Jó olvasást kívánok!
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.