Menü

Folyadékfogyasztás télen – avagy teázzunk!

Amíg nyáron sokat hallunk a folyadékpótlásról a kánikula és a magas hőmérséklet miatt, addig a hideg beköszöntével mintha erre egyre kevésbé figyelnénk oda, sőt sokszor megfeledkezünk arról, hogy eleget igyunk, pedig a hideg időjárás is fokozza a folyadékveszteséget.

A hideg levegőben sem szabad elhanyagolni a folyadékpótlást. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által megfogalmazott ajánlás szerint napi 8 pohár folyadék elfogyasztása javasolt, ez elsősorban szénsavmentes vizet jelent, esetleg teákat, gyümölcsleveket.

Nyáron nem okoz akkora gondot a kellő mennyiségű folyadék elfogyasztása, ám mivel télen szomjúságérzetünk csökkenhet, ezért egyre kevésbé kívánjuk a vizet.

Hogyan fogyasszunk télen is több folyadékot?

Például teákkal, a hűvös idő beköszöntével elindul a teaszezon, melyek amellett, hogy élvezeti értéket nyújtanak, gondoskodnak a folyadékpótlásról, még egészségügyi előnyökkel is járhatnak, gondoljunk például a gyógyteákra.

A téli időszak velejárója a megfázás, a nátha, ekkor még fontosabb a folyadékfogyasztás, egy bögre meleg citromos-mézes tea a legjobb választás torokfájásra, köhögésre, légúti betegségekre. A citromos tea a citromból származó C-vitamin tartalom miatt előnyös. Ha ilyet készítünk, arra ügyeljünk, hogy ne a forrásban lévő teába facsarjuk a citrom levét, a C-vitamin ugyanis hőérzékeny, inkább kicsit várjuk meg, amíg kihűl.

Ha már teázunk, essen szó a gyömbérről!

A gyömbér tea rendkívül magas antioxidáns tartalommal bír, csökkenti a gyulladásokat és erősíti az immunrendszert. Émelygés, hányinger ellen is kiváló.

Ha köhögünk, akkor bodzateára van szükségünk!

Anyukám mindig hársfa és bodzateát készít megfázáskor. A bodzatea vírusellenes hatású és ahogy számos tanulmány kimutatta: hatékonyan csökkentheti az influenza tüneteit.

A kamillatea leginkább nyugtató hatásáról ismert, emellett antibakteriális, gyulladáscsökkentő és májvédő hatással is rendelkezik.

A zöld tea magas antioxidáns tartalmáról híres, segíthet kivédeni a fertőzéseket. Említendő az anyagcsere javító hatása is, nem véletlenül ajánlják sok fogyást elősegítő diéták esetén.

A zöld teához hasonlóan az echinacea is magas antioxidáns tartalommal rendelkezik, ennek fogyasztása lerövidítheti a felső légúti megbetegedések és az influenza időtartamát, csökkentheti a tünetek súlyosságát, de megelőzésként is hatásos.

Ha téli folyadékfogyasztásról van szó, akkor a teázás az egyik legjobb forrása a megfelelő folyadékbevitelnek, ám meg kell említeni, hogy ha igazán egészséges módon szeretnénk teázni, akkor kerüljük a rengeteg hozzáadott cukrot, ezzel ugyanis rengeteg plusz kalóriát vihetünk szervezetünkbe. Ízesíts gyanánt válasszuk a citrom facsart levét, aszkorbinsavat, gyümölcsdarabokat.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.