Menü

A klímaváltozás hatásai az egészségünkre

Talán sokan emlékeznek még az 2013-as nagy havazásra, mely március 15-ére esett, ezzel pedig szinte döbbenten vettük tudomásul, hogy egyre inkább eltolódik a téli időszak és azóta már egyáltalán nem ritka, hogy márciusban vagy áprilisban kell fagyos napokra, havazásra számítani, vagy májusban elővenni a vastagabb kabátot.

Az éghajlatváltozás a világ minden térségét érinti. A sarki jégtakarók olvadása miatt emelkedik az óceánok és tengerek szintje és egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek, ami súlyos veszélyt jelent.

Az éghajlatváltozás a természetre nézve számos következménnyel jár, gondoljunk itt a magas hőmérsékletre, aszályra és erdőtüzekre, átvizekre, tengerszint-emelkedésre, belvizekre, melyek mind komoly problémákat okoznak.

Hogyan hat az éghajlatváltozás az egészségünkre?

A klímaváltozás a legsúlyosabb környezeti és egészségügyi probléma. Befolyásolja a rovarok, rágcsálok által terjesztett fertőző betegségek térbeli és időbeli megjelenését, például a kullancsok által terjesztett Lyme-kór fog gyakoribbá válni, de megjelennek egyes szúnyogok által terjesztett betegségek is, továbbá számolni kell az allergén növények változó pollenszórásával is.

Az éghajlatváltozás okozta környezeti hatások növelik az egészségügyi kockázatokat, a különféle megbetegedések esélyét, amelyek hatással vannak az egészségügyi ellátórendszerre. Nemzetközi és hazai kutatási eredmények alapján kijelenthető, hogy az éghajlatváltozás veszélyezteti az emberek és az élővilág egészségét, ez a veszély pedig az elkövetkező években és évtizedekben növekedik fog.

Manapság egyre többen foglalkoznak klímavédelemmel és látják át a környezetvédelem jelentőségét, ám minden erre irányuló erőfeszítés sem tudta eddig a Föld ökológiai rendszerét pusztító folyamatokat megváltoztatni.

Az éghajlatváltozás világszerte súlyos hatással van az emberek egészségére, gondoljunk csak a szélsőséges hőmérsékletekre, mely télen légúti panaszokkal, legyengült immunrendszerrel járnak, nyáron pedig szív-és érrendszeri, légzőszervi megbetegedéseket, hőgutát, rossz mentális egészségi állapotot okoznak.

A legfontosabb egészségi kockázatot leginkább az extrém hőmérséklet jelenti, mely a hőhullámokat nehezebben viselőket érinti jobban, a betegeket, az időseket és a gyermekeket. A klímaváltozás valószínűleg a 21. század legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája.

Tehetünk mi is a klímaváltozás ellen?

Igen! Ez ellen összefogással tehetünk, környezetbarát, fenntartható energiaforrásokra való váltással, étkezési szokások megváltoztatásával, szelektív hulladékgyűjtéssel, fogyasztási szokásaink megváltoztatásával, tudatos magatartással. A környezetünkért és a jelenleg is végbemenő jelentős környezeti változásokért mindannyian felelünk. Mindannyiunk közös érdeke, hogy egy tiszta, fenntartható, zöld jövőt teremtsünk.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.