Menü

Használati tippek a fa szivárvány játék kapcsán

Egyre több anyuka törekszik arra, hogy nyíltvégű és természetes anyagokból készült játékok kerüljenek a gyerekek polcaira. Ezzel is fejlesztve a kicsik kreativitását és szépérzékét. Azt azonban tudnunk kell, hogy ezek a minőségi játékok, igen csak borsos árral rendelkeznek. Azonban, ha sikerül egy-egy darabhoz hozzájutnunk, akkor csak a képzeletünkön múlik, hogy mire használjuk, és mit építünk belőle. A fajátékokat használó anyukák szerint, a műanyag fejlesztő játékok csupán egy funkciót tudnak, éppen ezért halomszámra kell vásárolni, ahhoz, hogy minden készséget, képességet el tudjon sajátítani a gyerek.

Ezzel szemben, ha fából készült nyílt végű játékot vásárolunk, akkor abból bármi megalkotható. Ugyan úgy építhető belőle rakéta, autópálya, golyópálya, mint babaház, vagy bunker. Tehát ha mélyen is a zsebünkbe kell nyúlni, de egy kiadással kiválthatunk rengeteg másikat. Emellett pedig a képzelet, a kreativitás is jobban fejlődik. Természetesen a már meglévő játékokat ne hajigáljuk ki, és elajándékozni sem kell. Bátran vonjuk be azokat is a kreatív játékba, illetve hetente cserélgetve a játékokat tovább fenntarthatjuk a gyerek érdeklődését egy-egy darab iránt.

A fa építőkockák után talán a leggyakrabban kereset játék a fa szivárvány. Ezt mindenféle márkában, méretben, boltívben megtalálható a piacon. A gyerekek sokféleképpen egymásra rakhatják és elhelyezhetik a fából készült szivárványíveket, ezzel pedig végtelen lehetőséget biztosít arra, hogy bármit megépíthessenek belőle. Amellett, hogy igazán szép dísze lehet a gyerekszobának, igazán hasznos fejlesztő játék. Hatással van a gyerek finom motoros készségeire, formálja a tapintási érzékelését, a koncentrációját, a számolási készségeit, a képzeletet és a türelmét. Továbbá oktató játéknak is nevezhetjük, ugyanis segít a kicsiknek megérteni olyan összetett fogalmakat, mint például az egyensúly vagy a mérték.

Olyan sokszor elhangzott már a nyíltvégű játék kifejezés, de mit is jelent pontosan? A gyermek utasítások nélkül, akár helyes vagy helytelen módon játszik egy játékkal. Ahogy a nyílt végű játéknál, úgy a szivárvánnyal is a csöppség találja ki a játék szabályait és általában nincsenek konkrét célok vagy eredmények. Tehát minden a nebulón múlik. Az édesanyák azért is szeretik olyan nagyon, mert szinte minden korosztálynak adható. Nincs rajta kis elem, vagy apró darabok, amit az egészen kicsik lenyelhetnének. Azonban igazán kreatív használatra egy éves kortól felfelé ajánlják. Nekik már van egy kicsi motorikus készségük, ahhoz, hogy igazán látványos dolgokat tudjanak építeni és jobban lekösse őket a feladat.

A felhasználási módja, nyilván függ a gyermek életkorától is. A kisebbek előszeretettel építenek bunkert a kedvenc játékaiknak, vagy saját maguknak belőle. De állatkerti karámként, vagy autóknak garázsként is funkcionál. Babház, autópálya, vagy éppen golyópálya megépítése is kivitelezhető a segítségével. Különböző formák, szimmetriák, méretek is megalkothatóak, megfigyelhetőek általa. Emellett különböző állatokat is megjeleníthetünk, megalkothatunk vele. Színek tanulásában is segítséget nyújthat, de a súly fogalmával is megismerkedhetnek a kicsik. A szivárvány akár kombinálható más építő, egyensúlyozó eszközökkel is. Gondolok itt egyensúlyozó kövekre, építőkockákra, más szivárványokra.

Nem csak a gyerekek, a szülők is kiélhetik a kreativitásukat ezekkel az eszközökkel. De a közös játék ereje a legmeghatározóbb.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.