Így tárold helyesen a gyógyszereket
- Dátum: 2024.01.20., 07:39
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- antibiotikum, csepp, csomagolás, elzárva, fürdőszoba, gyógyszer, hatás, helyesen, hűtőszekrény, hűvös hely, kapszula, kisgyerekek, konyha, krém, kúp, lejárat, meleg levegő, páratartalom, száraz, szirup, tárolás, tönkremegy
Sokan nem olvassák el, vagy nem veszik komolyan a figyelmeztetést, hogy a gyógyszereket, étrendkiegészítőket hogyan kell tárolni. Az egyik legnépszerűbb módszer a konyhában, vagy a fürdőszobában tartani, ám ez nem feltétlen a legjobb megoldás és akár egészségügyi kockázatokat is hordozhat.
Miért nem jó fürdőszobában tárolni ezeket?
A fürdőszobában a lakás más helyiségeihez képest több nedvesség keletkezik, a megnövekedett páratartalom pedig nem jó az ott tárolt gyógyszereknek, ugyanis károsíthatja őket – figyelmeztetnek gyógyszerészek.
A fürdőszobai tárolást kerüljük, hiszen a meleg, párás levegő kedvezőtlen környezet, főleg a tabletták és kapszulák tárolásához. A nedvesség és a páratartalom miatt a gyógyszerek veszíthetnek hatásukból, vagy hogy még a lejárati idejük előtt tönkre is mehetnek, ezért nem ajánlott ilyen mód tárolni ezeket a szereket, még akkor sem, ha rendszeresen szellőztetünk.
A páratartalom mellett a hőmérséklet is okozhat problémát!
Az antibiotikumokra és az inzulinra például különösen igaz, hogy nincs jó helyük a fürdőszobában, ezek a szerek ugyanis sokkal érzékenyebben reagálhatnak a melegebb hőmérsékletre.
Akkor hogyan és hol tároljuk gyógyszereinket?
Így tárold helyesen a gyógyszereket
Alapszabály, hogy a gyógyszereket mindig hűvös, sötét és száraz körülmények között kell tárolni. Ha eddig a fürdőszobában voltak, akár az is megoldás lehet, ha átpakolod őket a konyhaszekrénybe, ami viszonylag száraz és hűvös pontnak számít. Ennek van egy olyan előnye is, hogy a felső elemekben tárolt gyógyszerekhez a gyerekek nem férhetnek hozzá.
A gyógyszerek megfelelő tárolása kulcsfontosságú szempont, ezért fontos erre odafigyelni, kezdve azzal, hogy a gyógyszerek eredeti csomagolásukban maradjanak, mivel ez védelmet nyújt a környezeti hatásokkal szemben, e tetején lévő vattával, ami szintén felszívja az esetleges nedvességet.
Tároláskor legyenek távol a világos ablakoktól, ne kerüljenek a hőforrások, így a tűzhely közelébe.
A gyógyszereket a gyártó ajánlásának megfelelően, általában száraz, sötét, hűvös helyen kell tárolni. Soha ne tegyük gyógyszeres dobozunkat fűtőtest közelébe vagy közvetlen napfényre!
Mindig zárjuk el a gyógyszert a gyerekek elől!
Az ideális megoldás a gyógyszerek tárolására egy zárható gyógyszeres szekrény, ahol nagyjából egyenletes a hőmérséklet, nincs kitéve napfénynek és nem utolsó sorban a gyerekek számára sem hozzáférhető. A kisgyerekeket ismerve tudjuk, hogy ők akár tévedésből vagy kíváncsiságból megkóstolhatnak olyan, számukra érdekes (például színes) tablettákat, amiket cukorkának néznek, ám árthatnak nekik.
Van, amit hűtőben kell tárolni!
Bizonyos gyógyszerek különleges tárolást igényelnek: van, amit a hűtőszekrényben szabad csak tárolni, például ilyenek a cseppek (szemcsepp, fülcsepp), egyes krémek, kúpok, illetve a legtöbb, gyógyszertárban kikevert készítmény.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.