Menü

Így tárold helyesen a gyógyszereket

Sokan nem olvassák el, vagy nem veszik komolyan a figyelmeztetést, hogy a gyógyszereket, étrendkiegészítőket hogyan kell tárolni. Az egyik legnépszerűbb módszer a konyhában, vagy a fürdőszobában tartani, ám ez nem feltétlen a legjobb megoldás és akár egészségügyi kockázatokat is hordozhat.

Miért nem jó fürdőszobában tárolni ezeket?

A fürdőszobában a lakás más helyiségeihez képest több nedvesség keletkezik, a megnövekedett páratartalom pedig nem jó az ott tárolt gyógyszereknek, ugyanis károsíthatja őket – figyelmeztetnek gyógyszerészek.

A fürdőszobai tárolást kerüljük, hiszen a meleg, párás levegő kedvezőtlen környezet, főleg a tabletták és kapszulák tárolásához. A nedvesség és a páratartalom miatt a gyógyszerek veszíthetnek hatásukból, vagy hogy még a lejárati idejük előtt tönkre is mehetnek, ezért nem ajánlott ilyen mód tárolni ezeket a szereket, még akkor sem, ha rendszeresen szellőztetünk.

A páratartalom mellett a hőmérséklet is okozhat problémát!

Az antibiotikumokra és az inzulinra például különösen igaz, hogy nincs jó helyük a fürdőszobában, ezek a szerek ugyanis sokkal érzékenyebben reagálhatnak a melegebb hőmérsékletre.

Akkor hogyan és hol tároljuk gyógyszereinket?

Így tárold helyesen a gyógyszereket

Alapszabály, hogy a gyógyszereket mindig hűvös, sötét és száraz körülmények között kell tárolni. Ha eddig a fürdőszobában voltak, akár az is megoldás lehet, ha átpakolod őket a konyhaszekrénybe, ami viszonylag száraz és hűvös pontnak számít. Ennek van egy olyan előnye is, hogy a felső elemekben tárolt gyógyszerekhez a gyerekek nem férhetnek hozzá.

A gyógyszerek megfelelő tárolása kulcsfontosságú szempont, ezért fontos erre odafigyelni, kezdve azzal, hogy a gyógyszerek eredeti csomagolásukban maradjanak, mivel ez védelmet nyújt a környezeti hatásokkal szemben, e tetején lévő vattával, ami szintén felszívja az esetleges nedvességet.

Tároláskor legyenek távol a világos ablakoktól, ne kerüljenek a hőforrások, így a tűzhely közelébe.

A gyógyszereket a gyártó ajánlásának megfelelően, általában száraz, sötét, hűvös helyen kell tárolni. Soha ne tegyük gyógyszeres dobozunkat fűtőtest közelébe vagy közvetlen napfényre!

Mindig zárjuk el a gyógyszert a gyerekek elől!

Az ideális megoldás a gyógyszerek tárolására egy zárható gyógyszeres szekrény, ahol nagyjából egyenletes a hőmérséklet, nincs kitéve napfénynek és nem utolsó sorban a gyerekek számára sem hozzáférhető. A kisgyerekeket ismerve tudjuk, hogy ők akár tévedésből vagy kíváncsiságból megkóstolhatnak olyan, számukra érdekes (például színes) tablettákat, amiket cukorkának néznek, ám árthatnak nekik.

Van, amit hűtőben kell tárolni!

Bizonyos gyógyszerek különleges tárolást igényelnek: van, amit a hűtőszekrényben szabad csak tárolni, például ilyenek a cseppek (szemcsepp, fülcsepp), egyes krémek, kúpok, illetve a legtöbb, gyógyszertárban kikevert készítmény.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.