Így tárold helyesen a gyógyszereket
- Dátum: 2024.01.20., 07:39
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- antibiotikum, csepp, csomagolás, elzárva, fürdőszoba, gyógyszer, hatás, helyesen, hűtőszekrény, hűvös hely, kapszula, kisgyerekek, konyha, krém, kúp, lejárat, meleg levegő, páratartalom, száraz, szirup, tárolás, tönkremegy
Sokan nem olvassák el, vagy nem veszik komolyan a figyelmeztetést, hogy a gyógyszereket, étrendkiegészítőket hogyan kell tárolni. Az egyik legnépszerűbb módszer a konyhában, vagy a fürdőszobában tartani, ám ez nem feltétlen a legjobb megoldás és akár egészségügyi kockázatokat is hordozhat.
Miért nem jó fürdőszobában tárolni ezeket?
A fürdőszobában a lakás más helyiségeihez képest több nedvesség keletkezik, a megnövekedett páratartalom pedig nem jó az ott tárolt gyógyszereknek, ugyanis károsíthatja őket – figyelmeztetnek gyógyszerészek.
A fürdőszobai tárolást kerüljük, hiszen a meleg, párás levegő kedvezőtlen környezet, főleg a tabletták és kapszulák tárolásához. A nedvesség és a páratartalom miatt a gyógyszerek veszíthetnek hatásukból, vagy hogy még a lejárati idejük előtt tönkre is mehetnek, ezért nem ajánlott ilyen mód tárolni ezeket a szereket, még akkor sem, ha rendszeresen szellőztetünk.
A páratartalom mellett a hőmérséklet is okozhat problémát!
Az antibiotikumokra és az inzulinra például különösen igaz, hogy nincs jó helyük a fürdőszobában, ezek a szerek ugyanis sokkal érzékenyebben reagálhatnak a melegebb hőmérsékletre.
Akkor hogyan és hol tároljuk gyógyszereinket?
Így tárold helyesen a gyógyszereket
Alapszabály, hogy a gyógyszereket mindig hűvös, sötét és száraz körülmények között kell tárolni. Ha eddig a fürdőszobában voltak, akár az is megoldás lehet, ha átpakolod őket a konyhaszekrénybe, ami viszonylag száraz és hűvös pontnak számít. Ennek van egy olyan előnye is, hogy a felső elemekben tárolt gyógyszerekhez a gyerekek nem férhetnek hozzá.
A gyógyszerek megfelelő tárolása kulcsfontosságú szempont, ezért fontos erre odafigyelni, kezdve azzal, hogy a gyógyszerek eredeti csomagolásukban maradjanak, mivel ez védelmet nyújt a környezeti hatásokkal szemben, e tetején lévő vattával, ami szintén felszívja az esetleges nedvességet.
Tároláskor legyenek távol a világos ablakoktól, ne kerüljenek a hőforrások, így a tűzhely közelébe.
A gyógyszereket a gyártó ajánlásának megfelelően, általában száraz, sötét, hűvös helyen kell tárolni. Soha ne tegyük gyógyszeres dobozunkat fűtőtest közelébe vagy közvetlen napfényre!
Mindig zárjuk el a gyógyszert a gyerekek elől!
Az ideális megoldás a gyógyszerek tárolására egy zárható gyógyszeres szekrény, ahol nagyjából egyenletes a hőmérséklet, nincs kitéve napfénynek és nem utolsó sorban a gyerekek számára sem hozzáférhető. A kisgyerekeket ismerve tudjuk, hogy ők akár tévedésből vagy kíváncsiságból megkóstolhatnak olyan, számukra érdekes (például színes) tablettákat, amiket cukorkának néznek, ám árthatnak nekik.
Van, amit hűtőben kell tárolni!
Bizonyos gyógyszerek különleges tárolást igényelnek: van, amit a hűtőszekrényben szabad csak tárolni, például ilyenek a cseppek (szemcsepp, fülcsepp), egyes krémek, kúpok, illetve a legtöbb, gyógyszertárban kikevert készítmény.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.