Menü

Kik azok a digitális nomádok?

A koronavírus-járvány után egyre többen végeznek távmunkát, dolgoznak otthon, tanulnak online. Ennek az életmódnak az előnye, hogy gyakorlatilag bárhonnan végezhető, akár külföldről is, így rengeteg utazással járhat, hiszen a digitális nomádok kihasználják mobil életüket, s egyre többen keresik a viszonylag olcsó, egzotikus helyeket, ahonnan dolgozni és pihenni is egyaránt tudnak.

A digitális nomád, mint életforma már a 2000-es évek elején megjelent, de a számuk a Covid–19-járvány idején kezdett igazán megnövekedni, amikor sok munkahely bezárta a kapuit.

Kik azok a digitális nomádok?

A digitális nomád az, akinek nincs szüksége személyes jelenlétre a munkája során. Tehát irodán kívül dolgozik, azaz távmunkát végez. Ilyenek általában az online marketing, sales, support, programozás, design és hasonlók, de már egyre több munkát ide lehet sorolni. A digitális nomádoknak lehetőségük van arra, hogy bárhonnan, akár másik országból is végezhessék feladataikat. A digitális nomádoknak saját portáljuk van, ahová egymás után töltik fel a tapasztalataikat. Az online dolgozók többségének a pandémia alatt fellazultak munkavégzéssel kapcsolatos előírásaik, így lehetővé vált számukra, hogy a nagyvilágon bárhonnan elvégezzék a munkájukat.

A tipikus nomád ember, épp ebből a szabadságából kifolyólag ritkán marad egy helyen hosszú ideig: egy év alatt 12-13 országot is meglátogathat, s különösen kedveltek az egzotikus országok, tengerpartok.

A nomádok sok pénzt költenek ezeken a helyeken, sok város pedig tárt karokkal fogadja őket, hiszen fellendítik a turizmust, vendéglátást, s az említett helyek igyekeznek is alkalmazkodni a digitális nomádok életmódjához, elegáns éttermekkel, az ingyenes töltőcsatlakozókkal, megfizethető kávéval és a megvásárolható wifivel várják őket.

Nehéz meghatározni, hogy jelenleg hány munkavállaló minősül digitális nomádnak, valódi számukat csak találgatni lehet.

Melyek a kedvelt előfordulási helyeik?

A digitális nomádok legjobb hat városa Buenos Aires, Bangkok, Mexikóváros, Canggu (Bali), Medellin (Kolumbia), Lisszabon.

Arról nem igazán találni adatot, hogy hányan tartózkodhatnak Magyarországon, de bizonyosan kedvenc célállomás vagyunk, hiszen a 2022. szeptemberi országlistán hazánk felkerült a digitális nomádok top 10-es rangsorára.

Néhány országban már a koronavírus előtt létezett a home office fogalma, azonban nálunk csak a pandémia idején kezdtek el élni a munkahelyek az online munkavégzés lehetőségével. Ma már sokan tevékenykednek „home office” módban, így most már hazánkban is kezd elterjedni a digitális nomád életmód.

Előny vagy hátrány így élni, dolgozni?

Ennek a munkaformának is megvannak az előnyei és a hátrányai is. Kifejezetten nagy előny, hogy nincsenek egy fix helyhez kötve, saját maguknak tudják beosztani az idejüket.

Hátrány is lehet azonban, hogy fellazult a napirendjük, nincs fix munkarendjük, időbeosztásuk, ezáltal egybefolyik a munka és a magánélet és kissé magányos életforma, hiszen nem találkozik személyesen a kollegáival.

Akár előnyös, akár hátrányos ez az életmód, a digitális nomádkodás az elkövetkezendő évtized egyik legnépszerűbb életformájává válhat, meg kell tanulnunk megfelelően kezeli és előnyt kovácsolni belőle.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.