Menü

Ha pajzsmirigy gyógyszert szedünk, ezekről feltétlen tudnunk kell!

Sajnos ma már szinte népbetegségnek számít – különösen a nők körében - a pajzsmirigybetegség. E fontos szervünk zavarai számtalan problémákat okozhatnak, melyek befolyásolhatják a közérzetünket és a mindennapi életünket.

A pajzsmirigy a légcső előtt a pajzsporcon elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Szinte nincs olyan szervünk, amely funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon, melynek termelődése elengedhetetlenül szükséges az élethez. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza.

Ha a pajzsmirigy hormontermelésében valamilyen probléma adódik, azt mielőbb kezelni szükséges. Jó hír, hogy nekünk pajzsmirigyeseknek a jól beállított, megfelelő gyógyszeres kezelés hatására a kellemetlen tünetek csökkennek vagy meg is szűnnek.

Honnan tudom, hogy pajzsmirigy problémám van?

Egyszerűen egy laborvizsgálattal. Ezzel lehet megbizonyosodni a TSH értékéről, illetve (mert a TSH érték önmagában még kevés a betegség megállapításához!) a T3 és a T4 szintjéről is. Amennyiben a referenciatartományon kívül esnek az értékek, úgy fontos endokrinológushoz fordulni.

Tíz éve vagyok gyógyszerrel kezelt pajzsmirigy beteg (alulműködő) és elmondhatom, hogy megfelelő gyógyszeres kezeléssel és az értékeim beállításával teljes értékű életet élek, egészséges terhességeim voltak és három gyermekem van.

(A várandósság alatt rendkívül fontos endokrinológussal egyeztetni, hiszen ilyenkor a gyógyszer adagoláson sok esetben változtatni, általában emelni kell!)

Életünk végéig kell szedni a gyógyszert?

Az orvosom sokszor kijavít, ha a gyógyszer szót használom, hogy ez nem is igazán gyógyszer, hanem hormonpótlás, egyébként sokszor igen, a beteg élete végéig tartó terápiában részesül.

Az időjárás is befolyásolja a pajzsmirigy működést?

Igen! Hűvösebb időben több pajzsmirigyhormonra lehet szükség, ekkor is változhat a gyógyszer adagolása, ugyanis a nyári és téli értékek eltérnek egymástól, amikor a TSH szintről van szó.

Milyen tünetek jelentkezhetnek, ha probléma van a pajzsmiriggyel?

Azok a tünetek, amelyekre érdemes odafigyelni általában a következők:

testsúlyváltozások
gombóc-érzet a torokban
menstruációs panaszok
magas koleszterinszint
nyakfeszülés
alvászavarok
fáradékonyság, álmosság,
rossz közérzet
hajhullás
száraz bőr

Ha gyógyszert szedünk, mikor kell bevennünk reggel, éhgyomorra, illetve 30 vagy 60 perccel reggeli előtt?

A szakorvosok szerint a táplálék befolyásolja a gyógyszer felszívódását, ezért a hivatalos előírás a várakozásra 60 perc és fontos, hogy a tabletta bevétele mindig ugyanakkor történjen. Én magam ugyanebben a helyzetben vagyok és én általában fél órát várok.

Előfordul, hogy a gyógyszeres kezelés nem elég és műtétre kerül sor?

A pajzsmirigy műtét lehetősége akkor merül fel, amikor túlműködő pajzsmirigy túl sok hormont termel, illetve amikor a gyógyszeres kezelés már nem jelent megoldást a pajzsmirigy betegségre.

Sajnos sok esetben, éppen a bonyolult működése miatt a pajzsmirigy betegségei a sokáig nem, vagy csak későn kerülnek felismerésre, pedig a diagnosztizálás mindenképpen szakorvos feladata nagyon fontos, hogy a pajzsmirigy vizsgálatára sor kerüljön, amint észleljük a fenti tüneteket.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.