Menü

Fogkárosító szokásaink

Helyes fogmosás, fogselyem használata, szájvizes öblögetés, rendszeres fogorvosi vizsgálatok – ezek mind a megfelelő szájápolás alapjai, azonban vannak olyan hétköznapi rossz szokások, melyek tönkre teszik a fogainkat. Aki kicsit is vigyáz a fogaira, ezeket a szokásokat messzire elkerüli!

Sajnos nagyon sokan küzdenek fogproblémákkal, elhanyagolják a rendszeres orvosi vizsgálatot, halogatják a kezeléseket, nem figyelnek a megfelelő szájhigiéniára, rossz szokásaik vannak, melyekkel óriási bajt okozhatunk fogainknak.

A fogorvosok számos olyan általános rossz szokást tudnak felsorolni, melyekkel egész fogsorunkat károsíthatjuk, ezeket gyűjtöttük össze!

Mivel a rossz szájhigiénia összefügghet más betegségek, így a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásával, ezért jobb betartani a szakemberek javaslatait.

Kevesebb citrusfélét együnk!

Nemcsak a savas italok ártanak a fogainknak, hanem a citrusos gyümölcsök is, melyek károsíthatják a fogakat, magas savtartalmukból kifolyólag. Ha mégsem tudunk ellenállni a citrusfélék fogyasztásának, legjobb, ha ezek után az ételek után vizet iszunk, csökkentve ezzel a fogkárosító hatást.

Túl kemény sörték a fogkefén.

A puhább sörtéjű fogtisztító eszközöket javasolják a szakemberek, a keményebb szinte csiszolja a fogakat, ezzel megsértve a fogzománcot és az ínyszövetet.

Fogfehérítés ésszel!

A fehérítő fogkrémek jobban koptatják a fogakat, ami szintén problémákhoz vezethet, bár nem tilos a használatuk, azonban nem kell minden alkalommal fehérítő fogkrémet alkalmazni.

Étkezés után nem ajánlott fogat mosni, ugyanis az ételekben és italokban lévő savak meglágyíthatják a fogzománcot. Az evés-ivás után várjunk 15-30 percet a fogmosással.

Helyes fogselyemhasználat!

A fogselyem remek eszköz a fogak közötti rések tisztításához, ha megfelelően használjuk. Bizonyos fogínybetegségek esetén nem javasolt az alkalmazása, jobb erről fogorvossal egyeztetni.

Aktív szenes fogkrémmel óvatosan!

Az aktív szenes fogkrémek divatját élik, azonban koptathatják a fogakat, inkább fluoridos fogkrémet vásároljunk.

Ne rágjuk a körmeinket!

A körmeink rágása szintén fogproblémákhoz vezethet, ugyanis a rendszeres körömrágással egyre inkább lekoptatjuk fogaink zománcrétegét, mely fontos szerepet játszik fogaink megvédésében.

Dohányzás.

Általánosságban is súlyos egészségügyi problémákhoz vezet, de a szájüreget sem kíméli, komoly gondokat okoz.

S végül, de nem utolsó sorban helytelen életmód, rossz táplálkozási szokások!

A sok cukros üdítő, egészségtelen étel bizony szintén fogromláshoz vezet, ezt mindenki tudja anélkül is, hogy felhívnánk rá a figyelmet. Ha eddig nem volt napirenden egy fokozatosan bevezetett életmódváltás, akkor a fogaink érdekében – is – itt az ideje!

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.