Fogkárosító szokásaink
- Dátum: 2024.02.01., 04:29
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- citrusos, dohányzás, életmódváltás, Fogkárosító szokásaink, fogkefe, fogprobléma, fogzománc, helyes fogmosás, kezelés, körömrágás, meglágyít, sörte, szájápolás, szájhigiénia, vizsgálat
Helyes fogmosás, fogselyem használata, szájvizes öblögetés, rendszeres fogorvosi vizsgálatok – ezek mind a megfelelő szájápolás alapjai, azonban vannak olyan hétköznapi rossz szokások, melyek tönkre teszik a fogainkat. Aki kicsit is vigyáz a fogaira, ezeket a szokásokat messzire elkerüli!
Sajnos nagyon sokan küzdenek fogproblémákkal, elhanyagolják a rendszeres orvosi vizsgálatot, halogatják a kezeléseket, nem figyelnek a megfelelő szájhigiéniára, rossz szokásaik vannak, melyekkel óriási bajt okozhatunk fogainknak.
A fogorvosok számos olyan általános rossz szokást tudnak felsorolni, melyekkel egész fogsorunkat károsíthatjuk, ezeket gyűjtöttük össze!
Mivel a rossz szájhigiénia összefügghet más betegségek, így a cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulásával, ezért jobb betartani a szakemberek javaslatait.
Kevesebb citrusfélét együnk!
Nemcsak a savas italok ártanak a fogainknak, hanem a citrusos gyümölcsök is, melyek károsíthatják a fogakat, magas savtartalmukból kifolyólag. Ha mégsem tudunk ellenállni a citrusfélék fogyasztásának, legjobb, ha ezek után az ételek után vizet iszunk, csökkentve ezzel a fogkárosító hatást.
Túl kemény sörték a fogkefén.
A puhább sörtéjű fogtisztító eszközöket javasolják a szakemberek, a keményebb szinte csiszolja a fogakat, ezzel megsértve a fogzománcot és az ínyszövetet.
Fogfehérítés ésszel!
A fehérítő fogkrémek jobban koptatják a fogakat, ami szintén problémákhoz vezethet, bár nem tilos a használatuk, azonban nem kell minden alkalommal fehérítő fogkrémet alkalmazni.
Étkezés után nem ajánlott fogat mosni, ugyanis az ételekben és italokban lévő savak meglágyíthatják a fogzománcot. Az evés-ivás után várjunk 15-30 percet a fogmosással.
Helyes fogselyemhasználat!
A fogselyem remek eszköz a fogak közötti rések tisztításához, ha megfelelően használjuk. Bizonyos fogínybetegségek esetén nem javasolt az alkalmazása, jobb erről fogorvossal egyeztetni.
Aktív szenes fogkrémmel óvatosan!
Az aktív szenes fogkrémek divatját élik, azonban koptathatják a fogakat, inkább fluoridos fogkrémet vásároljunk.
Ne rágjuk a körmeinket!
A körmeink rágása szintén fogproblémákhoz vezethet, ugyanis a rendszeres körömrágással egyre inkább lekoptatjuk fogaink zománcrétegét, mely fontos szerepet játszik fogaink megvédésében.
Dohányzás.
Általánosságban is súlyos egészségügyi problémákhoz vezet, de a szájüreget sem kíméli, komoly gondokat okoz.
S végül, de nem utolsó sorban helytelen életmód, rossz táplálkozási szokások!
A sok cukros üdítő, egészségtelen étel bizony szintén fogromláshoz vezet, ezt mindenki tudja anélkül is, hogy felhívnánk rá a figyelmet. Ha eddig nem volt napirenden egy fokozatosan bevezetett életmódváltás, akkor a fogaink érdekében – is – itt az ideje!
Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?
A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.