Menü

Te tudod mi a Moro reflex?

Sokféle vizsgálatot elvégeznek egy újszülöttön, ami megmutatja, hogy minden rendben van e az idegrendszerével vagy testfelépítésével, az egyik ilyen a Moro reflex.

A babák bizonyos motoros reakciókkal együtt látják meg a napvilágot, melyek sokban segítik őket az úgynevezett túlélésben. Ezeket a reakciókat nevezzük reflexeknek, melyek különböző magzati korban alakulnak ki, majd a későbbiek során akár el is tűnhetnek.

A Moro reflex Ernst Moro-ról kapta a nevét, aki 1918-ban először jegyezte fel az ölelő reflexet egy újszülöttnél. A reflex lényege, hogy a baba reagál-e egy erőteljes, váratlan külső ingerre, ami lehet mozgásból eredő vagy zaj hatás is. Az ilyen hirtelen érkező külső ingerre úgy reagál, hogy hátát megfeszíti, karjait széttárja, kezeit kinyitja, majd ezután ökölbe szorítja kezecskéi, felhúzza lábait és kvázi megöleli magát, akkor tökéletes Moro reflexszel reagál. Külső, laikus szemmel ez elég ijesztő lehet, hiszen bármilyen helyzetben előfordulhat, például alvás közben is, pedig aggodalomra semmi ok, ez a baba egészséges fejlődését mutatja.

Akkor sem kell megijedni, ha 3 hónapos kora körülre elhagyja ezt a reakciót, mert normál esetben legkésőbb 6 hónapos korra már eltűnik ez a reflex. Ez azért van, mert a baba elkezd hozzászokni a környezetéhez, fejlődnek az érezékszervei, egyre kevésbé lesz szüksége „önvédelemre”. Amennyiben ez a reflex 6 hónapos kor után és még a későbbiekben is megfigyelhető, az azt mutatja, hogy valamilyen környezettel szembeni túlérzékenysége van. Egy idő után bizonyos külső ingereket figyelmen kívül tudunk hagyni, de akiknél nem tűnik el a reflex, később zavaró tényezőkké válhatnak bizonyos ingerek, ami lehet zaj- vagy fényhatás is. Legkésőbb iskolaérettségi vizsgálatoknál fény derül a problémára, hiszen tanulási- és beilleszkedési nehézséget okozhat.

Észrevehető a visszamaradt reflex akkor is, ha gyermekünknél arra utaló jeleket látunk, hogy nehezen illeszkedik be egy társaságba, túl hevesen reagál bizonyos helyzetekben, nem tud egy pontra fixáltan nézni, túlpörög, esetleg nehezen viseli az erős, intenzív zajokat. Segíthetünk babánknak abban az időszakban, amikor a reflex még élesben működik, például azzal, hogy magunk mellett tartjuk, hogy éjszaka a közelünkben alszik, babafészket használunk, rácsvédőt teszünk a kiságyba, és minimálisra csökkentjük a zajokat a lakásban, emellett törekszünk a fehérzaj használatára. Nagyobb korban erre specifikusan kialakított tornával, mozgásos terápiával ezek a reflexek leépíthetőek, de ehhez mindenképpen szakember segítsége szükséges. Ilyen lehet a TSMT torna, az alapozó terápia vagy az Ayres terápia.

Amennyiben a babakori reflexek nem épülnek le, érdemes kivizsgáltatni szakemberrel, aki a megfelelő terápia ajánlásával és a terápia alkalmazásával meg tudják oldani a reflexek leépítését.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?