A jelei annak, hogy túl sokat iszol
- Dátum: 2024.02.03., 10:11
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkohol, álmosítás, alvás, alvászavar, bótítás, függőség, hízás, ivászat, pihenés, sör
A mérsékelt alkoholfogyasztás értelmében nőknél napi maximum egy, férfiaknál legfeljebb két ital. Egy ital körülbelül 3,5 deciliter sörnek vagy 1,5 deciliter bornak felel meg.
Ugyanakkor érdemes kiemelni, hogy ez nem a napi ajánlott, hanem a maximummennyiség, ugyanis még a mérsékelt alkoholfogyasztást is összefüggésbe hozták egészségügyi kockázatokkal, például a nyelőcsőrák magasabb rizikójával. A túlzásba vitt ivás számos problémához vezethet, fokozza a szív- és érrendszeri betegségek, a máj- és hasnyálmirigy-betegségek, bizonyos daganatok és a balesetek valószínűségét is. Rövid távon emésztési, koordinációs, látás- és koncentrációzavarral járhat, hosszú távon rontja az alvásminőséget, a memóriát, befolyásolja a libidót, gyengíti az immunrendszert.
Néhány fontos jele annak, hogy túl sokat iszol, még ha nem is gondolod
Ezerszer hallottuk már: a vörösbor fogyasztása kis mennyiségben előnyöket hozhat magával, a túl sok ivás viszont számos szempontból káros lehet az egészségre.
A kockázatok még nagyobbak lehetnek a nők esetében az alacsonyabb testsúly és a kisebb máj okán, amik miatt a testnek nagyobb erőfeszítésébe kerül az alkohol metabolizmusa.
Ha az ember egy buliban jól érzi magát, nehéz nyomon követni, hogy hány italt ivott, de a határok nem ismerete veszélyes következményekkel járhat. A nőknél négy vagy több, a férfiaknál öt vagy több ital elfogyasztása hivatalosan már mértéktelen ivásnak minősül.
Fontos megjegyezni azt is, hogy az alkoholfogyasztás különbözőképpen érintheti a nőket és a férfiakat. Ha ugyanannyit isznak, a nők szervezetében nagyobb mennyiségű alkohol lesz, mert hosszabb ideig tart a metabolizmusa. És vajon honnan is tudhatod, hogy a szervezetednek kicsit sok volt az elmúlt hónapok alkoholfogyasztása?
Többször vagy beteg
Az alkohol gyengítheti az immunrendszert, így fogékonyabb leszel a betegségekre. Az egyszerre túl sok ivás gátolhatja szervezetednek azon képességét, hogy leküzdje a fertőzéseket – még az ivás utáni napon is. Azok, akik krónikus alkoholproblémákkal küzdenek, hajlamosabbak olyan betegségekre is, mint a tuberkulózis és a tüdőgyulladás.
Több kockázatot vállalsz
Szükséged lehet egy koktélra, hogy felspannold magad a karácsonyi céges buli karaokeversenye előtt, de ha állandóan túl sok italt fogyasztasz, akkor potenciálisan veszélyes helyzetbe kerülhetsz. Az alkohol csökkenti a gátlásaid, és akár hamis biztonságérzetet is adhat. Megvan az oka annak, hogy az emberek azt hiszik, hogy az alkohol „folyékony bátorságot” ad nekik.
Már kis mennyiségű alkohol fogyasztása is megzavarja a kommunikációt az agy két olyan része között, amelyek felelősek a viselkedés szabályozásáért és a társadalmi jelek értelmezéséért.
Kihagyod a kötelezettségeidet
Ha az ivás már megzavar abban, hogy elvégezd a napi kötelezettséged, érdemes megfontolni, hogy szokásod egészségtelenné vált-e.
A memóriád nem olyan, mint régen
Legyen szó rosszul elhelyezett kulcsokról vagy a fogorvosi időpont elfelejtéséről, észreveheted, hogy a dolgokat időnként valaki kiradírozza a fejedből. Az alkohol a hunyó ebben is. És bár az öregedést vagy a túl sok feladattal való zsonglőrködést is lehetne okolni, a túlzott alkoholfogyasztás bizony szintén hozzájárulhat a feledékenységhez.
Hízol egy keveset. Vagy sokat
Ha észrevetted, hogy egy kicsit több erőfeszítést igényel kedvenc szűk farmernadrágod felkapása, ennek köze lehet a heti iszogatásokhoz is. Attól függően, hogy mit iszol, az éjszakai menü több kalóriát tartalmazhat, mint gondolnád.
Egy pohár fehérbor nagyjából 120 kalóriát tartalmaz, egy korsó Guinness 170 kalóriát, egy klasszikus mojito pedig 242 kalóriát ajándékoz neked, a színesebb koktélokról nem is beszélve.
Alvászavaraid vannak
Egy éjszakai italozás és tánc a barátokkal kimeríthet. Az alkohol blokkolja a REM-alvást, és megszakítja a cirkadián ritmust, amitől szervezeted belső órája felborul, és fáradtan ébredhetsz. A tartósan túlzott mértékű alkoholfogyasztás tartósan és súlyosabb mértékben rontja az alvásminőséget.
Rosszul érzed magad
Az alkohol segíthet ellazulni. De fontos szem előtt tartani, hogy még kis mennyiség is levertséget okozhat. A jó érzések, amelyeket a vér alkoholtartalmának átmeneti emelkedése okoz, nyomottá, depresszióssá tehetnek, amikor a szervezetedből kiürül az alkohol.
A bőröd szenved
Csakúgy, mint a napozás és a dohányzás, a túl sok ivás tönkreteheti az arcbőröd. Az alkoholfogyasztás gyulladást okozhat a bőrben, ami fakósághoz, finom ráncokhoz, kitágult pórusokhoz és akár elszíneződéshez is vezethet. A tömény alkohol hatása a bőrre még károsabb, mint a sör vagy a bor, mivel a májnak keményebben kell dolgoznia az alkohol metabolizálásáért.
Több kell ahhoz, hogy egy kicsit elbódítson
Ha úgy látod, hogy simán az asztal alá iszod a nem rendszeres ivókat, akkor valami komolyabb folyamat indulhatott el.
Az alkoholfogyasztás határát érdemes neked belőnöd. Ha nem iszol többet alkalmanként sem két pohárnál, nem kerülhetsz abba a helyzetbe, hogy egyre többet fogyassz, és végül már hatalmas mennyiség se legyen elég ahhoz, hogy jól érezd magad.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.