Office torna
- Dátum: 2024.02.09., 15:38
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- hasizom, office, torna, ülőmunka, vádli, vérkeringés
Az emberek jó része egész nap a számítógép előtt ül, mivel munkája odaköti, ami viszont lássuk be, nem tesz jót az egészségünknek, hiszen szinte nem mozgunk. Erre is van már megoldás, az office torna.
Sokan magukra ismerek szerintem, ha azt mondom, hogy reggel leülnek a számítógép elé és maximum a mellékhelyiség vagy étkezde irányába indulnak el napközben, ezzel pedig nagyjából be is fejeződött a napközbeni mozgás. Ezzel együtt jár, hogy ülés közben sokszor mozdulatlanok vagyunk, ami nem tesz jót a vérkeringésünknek. Beszélhetünk arról is, amikor felvesszük az általam „keselyű” póznak nevezett tartást, ami azt jelenti, hogy begörnyedünk az asztal fölé és az állunkat előre döntve a monitort bámuljuk. Ebből lesz egy szörnyen hanyag tartás, háti- és nyaki gerinc fájdalom, görcsök, fejfájás.
Már régóta figyelnek a nagyvállalatok arra, hogy a dolgozók egészséges élete mennyire befolyásolja a jó munkavégzést, ezért kifejlesztették az office tornát, mely ügyesen átmozgatja az elgémberedett végtagokat. Rengeteg gyakorlat található az interneten is. Nem elég, hogy megfelelően beállítjuk a hiper-szuper irodai széket és megemeljük a laptopot, igen is mozogni kell.
Az office torna lényege, hogy minden testrészt átmozgat egy kicsit, fokozza a vérkeringést, segítsen az egyensúly megtartásában, erősítse az izmokat és a végén megfelelően lenyújtson, mindezt rövid időn belül, hogy akár a munkahelyen is alkalmazzuk és vissza is lehessen térni a munkához utána. A gyakorlatokat végezhetjük az asztal, a székünk és a fal segítségével, de akár a székben ülve, munka közben is próbálkozhatunk.
A hasizmunkat például erősíthetjük úgy, hogy kihúzzuk magunkat, a hasizmokat megfeszítjük, kicsit megtartjuk és kiengedjük. Ezt akárhányszor megismételhetjük, amíg jól esik. Lábainkat, vádlinkat edzhetjük azzal, hogy felállunk és lábujjhegyre emelkedünk, majd visszaereszkedünk a sarkunkra. Figyeljünk oda, hogy ne huppanjunk vissza, hanem lassan engedjük vissza magunkat. Ez segít a fáradt lábakon és az ereken.
Ha már állunk, támaszkodjunk a falnak a tenyerünkkel, behajlított könyökkel, lábainkat tegyük messzebb és végezzünk „fekvőtámaszt”. Ezt kövesse az a gyakorlat, hogy vállainkat felhúzzuk a fülünkhöz, majd leengedjük, ezt ismételgessük. Ez a mozgás oldani fogja a vállainkban kialakuló izomcsomókat. Fenekünket is formálhatjuk, akár ülve is, mégpedig így, hogy megfeszítjük a fenék izmokat, majd elengedjük, ezt pedig sokszor egymás után megismételjük. A gyakorlatok nem nehezek, bárki el tudja végezni őket akár munka közben is.
Az irodai munka hátránya a mozgásszegény életmód, amit könnyen orvosolhatunk napközben is egy kis mozgással, mely nem fog minket zavarni a munkavégzésben, mégis átmozgat és frissen tart. Az office torna nem helyettesíti a rendszeres sportolást, de kiegészítheti a mindennapokban az egészségesebb élet fenntartását.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?