Az éjszakai köhögés elleni taktikák
- Dátum: 2024.02.10., 11:53
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- antihisztamin, dopamin, fájdalom, köhögéscsillapító, légzőrendszer, orrdugulás, vérnyomás
A köhögés a légzőrendszer alapvető védekező mechanizmusa, melynek révén a légutakba került fertőző részecskék, szennyező anyagok, valamint a kóros körülmények között termelődő hörgőváladék kiürül. Ugyanakkor a köhögés kórjelző tünet, a heveny és idült légzőszervi betegségekben előforduló panaszok közül a leggyakoribb. Egyéb szervek betegségei (gyomor-tápcsatorna, szív), valamint a vashiány és egyes gyógyszerek is okozhatnak köhögést.
Lehet száraz (inproduktiv) vagy hurutos (produktív), heveny vagy idült. Minden esetben alapvető a köhögés kiváltó okának a tisztázása, mivel a köhögés csillapítása éjszaka is csak akkor valósulhat meg, ha a kiváltó alapbetegségeket is kezeljük. Mi okozza?
Szív asztma (szívelégtelenség)
Az éjszakai köhögés a szívelégtelenség tünete is lehet. Kezdetben lehet száraz, majd az állapot romlásával produktívvá válik. Amennyiben jellemzően fekve jelentkező nehézlégzéssel, a teherbírás romlásával is társul, maradéktalanul orvoshoz kell fordulni.
Hátsó garatfali váladékcsorgás
Gyakran heveny vagy idült orrmelléküreg folyamatok, légúti allergia tünete lehet. A hátsó garatfali csorgás ellemzően orrdugulással társulhat.
Reflux betegség
Ha a köhögés jellemzően inkább fekvő testhelyzetben jelentkezik, abból akár az azt kiváltó okra is következtetni lehet. Ilyen eset például, ha a túlzott gyomorsavképződés áll a háttérben. A reflux oka a gyomrot a nyelőcsővel összekötő záróizom renyhesége. Emiatt a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe visszaáramlik. Ez nemcsak gyomorégést, hanem köhögést, torokfájást vagy akár krónikus orrmelléküreg-gyulladást is kiválthat. Fekvő testhelyzetben, különösen ha az ágy fejvége nincs megemelve, még inkább fokozódik a köhögés.
Asztma (hörgő asztma)
Az éjszakai köhögés a kezdődő asztma tünete is lehet. Ismert asztmás betegeket az állapotuk rosszabbodására figyelmezteti, ha egyre többször jelentkezik köhögés. Az éjszakai köhögés csillapítása érdekében fontos tüdőgyógyász kezelőorvossal egyeztetni, akár soron kívül is távkonzultáció formájában, mert lehet, hogy a gyógyszereket módosítani kell, hogy a további rosszabbodást megelőzzük.
Ha a házi praktikák nem oldják meg a problémát, akkor érdemes a gyógyszertárakban kapható vény nélkül kapható köhögés- vagy megfázás elleni szereket kipróbálni. Ezek a termékek különböző típusú gyógyszerek keverékét tartalmazhatják. Melyek ezek?
Köhögéscsillapító. Úgy hat, hogy blokkolja a köhögési reflexet. A dextrometorfán a leggyakoribb.
Orrdugulás-csillapító, például fenilefrin vagy pszeudoefedrin, hogy kitisztítsa a dugult orrot vagy az orrmelléküregeket.
Antihisztamin, például brómfeniramin, klórfeniramin, difenhidramin vagy doxilamin, a tüsszögés és orrfolyás megszüntetésére.
Nyálkaoldónak nevezett, nyákoldó gyógyszer, amely elvékonyítja a nyálkát.
A köhögéscsillapítók egyeseket álmosságra késztetnek, másokat viszont felpörgetnek, így ébren maradhatnak. Néhányat nem biztonságos szedni azoknak, akiknek például magas a vérnyomása. Mielőtt valamelyik készítményt megvásárolná, kérje ki orvosa véleményét.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.