Menü

D-vitamin hiány

Vannak bizonyos vitaminok, melyek segítenek a mindennapi életünket egészségesebbé tenni, ilyen a D-vitamin is, ami, ha nincs elég a szervezetünkben, komoly problémákat okozhat. Íme mindaz, amit a D-vitamin hiányról tudni érdemes.

A D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, melyet a szervezet a napfény hatására állít elő. Nagyon fontos szerepet játszik a kalciumszint szabályozásában, ami igen fontos a csontjainknak és fogainknak, de kulcsfontosságú az immunrendszerünk működését illetően is, mivel segt megküzdeni a különböző kórokozókkal. Magas szintje segít a daganatos betegségek kezelésénél is.

A hideg, borús időszakok magukkal, hogy inkább beburkolózunk a lakásba, kevesebbet mozgunk a friss levegőn, de az is nagy gondot okoz, hogy ilyenkor nem jutunk elég D-vitaminhoz a napsütés által. Persze, ennek a vitaminnak hiánya nem csak ettől alakulhat ki, hanem attól is, hogy nem táplálkozunk megfelelően. Sőt, még a Föld olyan kontinensein is gondot okozhat, ahol alapvetően egész nap süt a nap.

Ez ezért lehet így, mert ezeken a helyeken az emberek elkezdtek védekezni a nap okozta bőrleégés ellen, hiszen bekenik magukat mindenféle napfényvédővel. Kevesen tudják, hogy ezek a kenceficék nem csak a leégés gátolják, hanem meggátolják a bőrben a D-vitamin képződését is. Túlsúlyosoknál is könnyen kialakulhat a hiányállapot, mivel a zsírszövetekben elraktározódik a D-vitamin és nem hasznosul a szervezetben.

A D-vitamin hiány tünetei lehetnek a fáradtság, depresszió és a gyakran előforduló légúti megbetegedések leküzdésének elhúzódása. Tartósabb hiány esetén a gyerekeknél angolkórt okozhat, illetve bármelyik korosztálynál előfordulhat, hogy a fogaink hamar tönkre mennek és a csontsérüléseink nehezen gyógyulnak, mivel nem tudja segíteni a kalcium beépülését. Mindezek mellett már arra is fény derült, hogy a hiányos állapotban nagyobb a szívinfarktus és a pajzsmirigyműködés rendellenességeinek kialakulásának veszélye is. Megfigyelhető az ekcéma és pikkelysömör kialakulásának gyakorisága is.

A hiányállapot kezeléséhez többféle vizsgálatra is szükség van. Fontos megvizsgálni, hogy nem áll e fenn felszívódási zavar, mert abban az esetben, ha ezzel gond van, akkor a szervezet nem tudja felhasználni megfelelően a vitamint. A friss levegőn töltött idő és a megfelelőm táplálkozás sokat segíthet szintje fenntartásában, de már nagyon sokféle készítményt lehet kapni a gyógyszertárakban. Adagolását illetően felnőttek számára 1500-2000 NE bevitele szükséges, de ennek meghatározásában orvosi segítségre lesz szükségünk.

A D-vitaminra szükségünk van ahhoz, hogy egészségesek legyünk, ezért figyeljük az intő jelekre, töltsünk sok időt a friss levegőn és táplálkozzunk egészségesen és változatosan.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.