Ments meg három életet!
- Dátum: 2024.02.18., 12:30
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- menstruáció, nő, orvosi vizsgálat, plazma, szabály, szlogen, szoptatás, szülés, testékszer, tetoválás, vér, véradás, vércsoport, vérkészítmény, vörösvérsejt, weboldal
„Adj vért és ments meg három életet!” – ismerjük a mondást, de vajon voltunk – már vért adni, rendszeres véradókká váltunk-e, tudjuk, hogy miért fontos a véradás?
A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. Vérünk semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem lehet előállítani, csak véradással pótolhatjuk. A segítségre pedig mindig nagy szükség van. Naponta mintegy 1800 véradóra van/lenne szükség folyamatosan ahhoz, hogy a biztonságos vérkészlet rendelkezésre álljon szükség esetére.
Meddig használható fel a levett vér?
A véradás során levett vérből előállított vérkészítmény 5 napig használható fel, ezért nagyon fontos a véradások rendszeressége, folyamatossága. Négyféle vércsoportot különböztetünk meg: A, B, AB, O. Magyarországon a leggyakoribb vércsoport az A-s, míg a legritkább az AB-s. Egyetlen véradással háromféle vérkészítményt állítanak elő: vörösvérsejt-koncentrátumot, thrombocyta-koncentrátumot és friss fagyasztott plazmát, ezeket a készítményeket akár három beteg is kaphatja, innen a jól ismert mondás: „Adj vért és ments meg három életet!”
Mire kell figyelni véradóként?
A legfontosabb szabály, hogy véradó minden egészséges nagykorú, de 65 évesnél fiatalabb személy lehet (amennyiben súlya nagyobb mint 50 kilogramm). Fontos, hogy véradás előtt és után a donor elegendő folyadékot igyon, legyen tisztában azzal, hogy milyen gyógyszereket szedett és lehetőleg aznap ne sportoljon, véradás előtt ne igyon alkoholt, gyógyteát. Szülés után 9, szoptatás után 3 hónappal adható vér, a tetoválás, illetve a testékszer pedig nem kizáró ok, azonban a tetoválás után 6 hónapot várni kell, antibiotikum szedése után pedig szintén várni kell, 1 hónappal a kezelés befejezése után már lehet vért adni.
Évente hányszor lehet vért adni?
Férfiak évente akár 5-ször, nők maximum 4-szor adhatnak vért, a véradások között pedig minimum 56 napnak kell eltelnie. Menstruáció alatt nem szabad vért adni, illetve cukorbetegek sem tehetik sajnos.
Mindenkinek ajánlom figyelmébe a https://www.ovsz.hu/hu/veradas weboldalt és az ott található információkat! Munkanapokon 60-70, évente közel 15 000 helyszínen biztosítanak lehetőséget véradásra, hogy aki segíteni szeretne, az megtalálja a legmegfelelőbb helyszínt és időpontot.
Milyen hatással van a szervezetemre, ha rendszeresen vért adok?
A véradás a véradó egészségét is szolgálja, hiszen a véradással nemcsak mások, de saját életünkre is jótékony hatással lehetünk:
1.Csökken a szívroham kockázata: egy vizsgálat kimutatta, hogy a legalább évente egyszeri véradással 88%-kal csökkenthető a szívroham kockázata.
2. Csökken a rák kockázata. Azoknál a személyeknél, akik rendszeresen vért adtak, alacsonyabb a rák kialakulásának veszélye, mint azoknál, akik nem.
3. Ingyenes egészségügyi ellenőrzéssel jár számunkra.
4. Kalóriaégetés szempontjából sem elhanyagolható. Egy egyszeri véradás segít Önnek akár 650 Kcal-t is elégetni, én ennyit egy óra terepfutással vagy intenzív gyorsúszással égetek el.
5. Boldogság-tudatot okoz, hiszen a véradás hatással van a mentális egészségünkre. Az a tudat, hogy segítettünk valaki életét megmenteni és ezzel kicsit jobbá tettük a világot, óriási örömmel tölthet el.
Egy véradás nagyjából 30-45 percbe telik adatfelvétellel és kivizsgálással együtt. Ennyit igazán megtehetünk és remélem, hogy meg is teszünk.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!