Testedzés segítséggel: vitaminok, protein, kreatin és társai
- Dátum: 2024.02.20., 08:13
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bevizsgált, bizonytalan forrás, dietetikus, étrend-kiegészítő, felesleges, kreatin, speciális étrend, sporttáplálkozás, szakember, szükséges, táplálékkiegészítő, teljesítményfokozás, testedzés, többévtizedes kutatások, vitaminok
A legtöbb minőségi étrend-kiegészítő egy egészséges ember számára az adagolás betartása mellett nem jelent különösebben kockázatot. Azt azonban semmiképpen nem mondhatjuk, hogy mindent, amit a neten találunk biztonsággal beszedhetünk, ezért mindig fontos szakember tanácsát kikérni.
Amikor az étrend már nem elég céljainkhoz, vagy olyan diétát folytatunk, amely igényli a táplálékkiegészítők bevitelét, akkor érdemes szétnézni a piacon, s megkérdezni szakembert arról, hogy céljainknak, étrendünknek milyen étrend-kiegészítők szedése javasolt.
Az étrendkiegészítők (táplálékkiegészítők) célja azon tápanyagok és ásványi anyagok pótlása, amelyekhez étkezéssel vagy egyáltalán nem lehet hozzájutni, vagy a táplálkozás útján nem lehet elégséges mértékben bevinni. Az étrendkiegészítők továbbá fontos szerepet tölthetnek be egyes speciális étrendek, illetve betegségek esetében is.
Az étrend-kiegészítők szedése többek között az alábbi esetekben megfontolandó:
várandós vagy szoptató nők esetén
diagnosztizált tápanyaghiányos állapotokban
gyomor bypassműtétjét követően
vékony- vagy vastagbél sztómát viselőknek, illetve
olyan étrendek esetén, amelyek során bizonyos tápanyagokat mellőznek.
A legtöbb tápanyag bevitele megoldható élelmiszerekkel, azonban lehetőség, könnyebbség lehet egyes étrend-kiegészítők használata, úgy, mint fehérje, szénhidrát, ásványi anyagok, vitaminok, „jó” zsírsavak, komolyabb céloknál kreatin.
Amikor az edzőteremben azt halljuk, hogy ki milyen proteint, aminosavat, kreatint „tol” és szinte roskadoznak a polcok a termékektől a shopban, akkor joggal érezhetjük úgy, hogy ezek nélkül nem fejlődhetünk. Ha valaki szeretné kipróbálni, hogy étrendkiegészítőkkel látványosabb sikert ér-e el, annak egy alap kivizsgálás után egy személyre szabott és jól összeállított étrend mellett, szakember javaslata alapján jól jöhet egy – két táplálékkiegészítő, melyek ehhez csak hozzátenni tudnak többet vagy kevesebbet.
Azt tévedés gondolni, hogy ezek oldanak meg minden problémát és edzés nélkül is bomba formát érhetünk el, hiszen várat csak erős alapokra lehet építeni. Kiegészítők nélkül is szép eredményt lehet elérni, csak nem biztos, hogy pont olyan gyorsan vagy olyan mértékben, mint egy jól összeállított étrend-kiegészítés mellett.
A sporttáplálkozás és a teljesítményfokozás külön műfaj, többévtizedes kutatásokkal, s nincs egységes hazai szakmai álláspont mai napig sem az étrend-kiegészítés szükségességét vagy feleslegességét illetően, egy biztos, szakember tanácsát mindig ki kell kérni és soha nem szabad bizonytalan forrásból táplálékkiegészítőket vásárolni.
Kéz alatt beszerzett, bizonytalan eredetű termékeknél sokszor hamis vagy életveszélyes készítményekhez juthatunk, melynek később megfizethetjük az árát. Amennyiben étrend-kiegészítőket szeretnénk használni, mindenképpen forduljunk dietetikushoz és kérjünk személyre szabott tervet.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.