Menü

Testedzés segítséggel: vitaminok, protein, kreatin és társai

A legtöbb minőségi étrend-kiegészítő egy egészséges ember számára az adagolás betartása mellett nem jelent különösebben kockázatot. Azt azonban semmiképpen nem mondhatjuk, hogy mindent, amit a neten találunk biztonsággal beszedhetünk, ezért mindig fontos szakember tanácsát kikérni.

Amikor az étrend már nem elég céljainkhoz, vagy olyan diétát folytatunk, amely igényli a táplálékkiegészítők bevitelét, akkor érdemes szétnézni a piacon, s megkérdezni szakembert arról, hogy céljainknak, étrendünknek milyen étrend-kiegészítők szedése javasolt.

Az étrendkiegészítők (táplálékkiegészítők) célja azon tápanyagok és ásványi anyagok pótlása, amelyekhez étkezéssel vagy egyáltalán nem lehet hozzájutni, vagy a táplálkozás útján nem lehet elégséges mértékben bevinni. Az étrendkiegészítők továbbá fontos szerepet tölthetnek be egyes speciális étrendek, illetve betegségek esetében is.

Az étrend-kiegészítők szedése többek között az alábbi esetekben megfontolandó:

várandós vagy szoptató nők esetén
diagnosztizált tápanyaghiányos állapotokban
gyomor bypassműtétjét követően
vékony- vagy vastagbél sztómát viselőknek, illetve
olyan étrendek esetén, amelyek során bizonyos tápanyagokat mellőznek.

A legtöbb tápanyag bevitele megoldható élelmiszerekkel, azonban lehetőség, könnyebbség lehet egyes étrend-kiegészítők használata, úgy, mint fehérje, szénhidrát, ásványi anyagok, vitaminok, „jó” zsírsavak, komolyabb céloknál kreatin.

Amikor az edzőteremben azt halljuk, hogy ki milyen proteint, aminosavat, kreatint „tol” és szinte roskadoznak a polcok a termékektől a shopban, akkor joggal érezhetjük úgy, hogy ezek nélkül nem fejlődhetünk. Ha valaki szeretné kipróbálni, hogy étrendkiegészítőkkel látványosabb sikert ér-e el, annak egy alap kivizsgálás után egy személyre szabott és jól összeállított étrend mellett, szakember javaslata alapján jól jöhet egy – két táplálékkiegészítő, melyek ehhez csak hozzátenni tudnak többet vagy kevesebbet.

Azt tévedés gondolni, hogy ezek oldanak meg minden problémát és edzés nélkül is bomba formát érhetünk el, hiszen várat csak erős alapokra lehet építeni. Kiegészítők nélkül is szép eredményt lehet elérni, csak nem biztos, hogy pont olyan gyorsan vagy olyan mértékben, mint egy jól összeállított étrend-kiegészítés mellett.

A sporttáplálkozás és a teljesítményfokozás külön műfaj, többévtizedes kutatásokkal, s nincs egységes hazai szakmai álláspont mai napig sem az étrend-kiegészítés szükségességét vagy feleslegességét illetően, egy biztos, szakember tanácsát mindig ki kell kérni és soha nem szabad bizonytalan forrásból táplálékkiegészítőket vásárolni.

Kéz alatt beszerzett, bizonytalan eredetű termékeknél sokszor hamis vagy életveszélyes készítményekhez juthatunk, melynek később megfizethetjük az árát. Amennyiben étrend-kiegészítőket szeretnénk használni, mindenképpen forduljunk dietetikushoz és kérjünk személyre szabott tervet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?