Menü

Egyre több az internetes csaló!

Mindig fontos felhívni a figyelmet az online csalásokra, de most különösen aktuális téma, hogy miért vigyázzanak a netes vásárlásokkal, hogyan ismerhetők fel az internetes csalók!

Nagyon fontos, hogy felismerjük az adathalászoldalakat, ugyanis az utóbbi egy-két évben rendkívüli mértékben megnőttek az online csalások Magyarországon az MNB adatai szerint. Különösen elterjedtek azok a csalástípusok, amelyek a Facebook Marketplace-en és más online felületeken használt cikket hirdető eladókat veszik célba. A magyar csomagküldő piac szakemberei összeszedtek néhány tudnivalót, hogy a vásárlók, fogyasztók könnyen felismerjék az adathalász-kísérleteket – nézzük is ezeket:

- valószínű csalókkal van dolgunk, ha a piactéren értékesített áruért járó ellenérték fogadásához vagy az áru kiszállításához valamilyen szokatlan további teendőt kérnek.

- arra is figyelni kell, hogy a használt cikkes platformok mellett továbbra is népszerű átverési formát jelentenek más hamis webáruházi oldalak. Az elmúlt években egyre több vásárlás történt a világhálón, sok megrendelés átkerült az internetre és immár több mint 30 ezer kereskedő kínálja a termékeit az online térben, ami óriási választékot jelent, nem csoda hát, ha nem könnyű kiigazodni a weboldalakon. Ennyi kereskedelmi oldal közül könnyen ütközhet az ember olyan webáruházakba, amelyek a jogszabályokat megkerülve dolgoznak, vagyis átvernek, meglopnak, megkárosítanak vevőket.

- gyanús lehet és csalásra utalhat, ha a weboldal kialakítása, grafikai megjelenése, dizájnelemei furcsák, nem tűnnek valódinak, a külső kívánnivalókat hagy maga után, vagy ami a személyes „kedvencem”, amikor a szöveg magyartalan, sok a helyesírási hiba benne, vagy hiányzik egy-két ékezet.

- gyanakodjunk, ha erősen hiányos vagy teljesen hiányzik az ÁSZF és az Adatkezelési nyilatkozat.

- ha a kapcsolattartásra csak email címet adnak meg, de az is kissé furának tűnhet, továbbá nincs megadva székhely, cégjegyzékszám, gyakran még a céget regisztráló ország sem beazonosítható, szinte „lóg” a levegőben a cég.

- webáruházaknál árulkodó lehet, ha csak „gyanúsan” pozitív ügyfélvéleményeket találunk az oldalon, vagy ha az árak gyanúsan alacsonyak a konkurenciához képest, ha egy cipő fele annyiba kerül, mint ugyanez a típus (vagyis hasonmás) a többi weboldalon.

- vevőként csak biztonságos internetkapcsolaton keresztül szabad fizetni, ingyenes vagy nyilvános wifihálózatokon nem lépünk be a netes bankunkba, nem használunk jelszavakat, nem írunk személyes adatokat, kódokat.

Sajnos nagyon könnyen így is behálózhatnak minket a csalók, ha nem figyelünk, máris áldozattá válunk, ha pedig már megtörtént baj, annyit tehetünk, hogy azonnal jelentjük az érintett a banknak és a rendőrségnek a csalást! Legyenek óvatosak és körültekintőek!

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Konyhai hulladékok, amiket felhasználhatsz

Azok, akik főznek, tudják, hogy mennyi hulladék keletkezik e tevékenység közben. Nem kell mindennek a kukában landolnia, sok mindent felhasználhatunk.

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.