Menü

Túlevés elleni trükkök

Gátolja a túlevést minden olyan módszer, ami serkenti a dopamin termelődését.

Mi a dopamin? A dopamin az agyi ideghálózatban és a mellékvesékben termelődik. Amikor nagy mennyiségben szabadul fel, akkor örömöt, elégedettség- és jutalomérzetet generál. Se a túl magas, se a túl alacsony dopaminszint nem tesz jót, előbbi ingerlékenységet, hiperaktivitást okozhat, utóbbi alacsony libidót, alvászavart, állandó fáradtságot.

A dopamint boldogsághormonnak is nevezik, az érzelmi életért és reakciókért felelős agyterületen, a felszabaduló dopamin elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki. A csökkent dopaminszint tünetei lehetnek: depresszió, étvágybeli változások, a nemi vágy zavara, édes ételek, italok utáni sóvárgás, dühkitörések.

Szerencsére természetes módszerekkel növelhető a szintje, amitől egyrészt boldogabbá válik az ember, másrészt csökkennek a lelki eredetű falási rohamok is. Elkerülhetjük a túlevést, ha odafigyelünk az elegendő pihenésre.

A megfelelő mennyiségű alvás elengedhetetlen az egészségmegőrzés szempontjából. Az alváshiány a dopamin csökkenéséhez vezethet. Az általános ajánlás szerint legalább 7 óra alvás szükséges szervezetünknek.

Hallgassunk zenét!

A kellemes zene hallgatása stimulálhatja a dopamin felszabadulását az agyban, természetes módon javítva a hangulatot.

Együnk egészséges ételeket és fogyasszunk probiotikumokat!

A kiegyensúlyozott, fehérjében gazdag étrenddel garantáltan elkerülhető a túlevés.

Rendszeres mozgás!

A rendszeres testmozgás nemcsak a külsőnk szempontjából lényeges, hanem serkenti a dopamin felszabadulását, hozzájárulva a hangulat és az általános jó közérzet javulásához. Stresszoldó hatása vitathatatlan, ahogy a meditációnak, légzésgyakorlatoknak is, melyek szintén megnövelik a dopaminszintet az agyban.

Mértékletes napozás.

A napfény is javíthat a hangulaton többek között a dopamin termelődését serkentő hatása miatt, ám napozáskor oda kell figyelni a megfelelő fényvédelemre.

Kerüljük a feldolgozott ételeket!

Az előre csomagolt ételek túlzott fogyasztása rövid távú dopaminszint-emelkedést eredményezhet, ami viszont később a dopaminszint drasztikus zuhanását okozhatja. A feldolgozott ételek nem egészségesek!

A túlevés általában rossz táplálkozási szokásokra vezethető vissza. Apróságnak tűnhet, de a kutatások tanúsága szerint azonban sokat segítenek elkerülni a túlevést a következő tippek: főzzünk magunknak, kerüljük a gyorséttermeket, csökkentsük tudatosan az adagot, kis adagokat nassoljunk, s együnk lassabban, ne habzsoljunk.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.