Fogamzásgátló gátló gyógyszerek, gyógynövények
- Dátum: 2024.03.19., 14:27
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- bodza, csalán, fogamzásgátló, hormon, orbáncfű, szteroid, trombózis, vízhajtó
A nők többsége valamilyen hormon tartalmú fogamzásgátlót használ azért, hogy elkerülje a nem kíván terhességet, de sokan nem tudják, hogy bizonyos dolgok csökkentik e módszerek hatékonyságát.
A fejlett országokban szerencsére már nagyobb figyelmet fordítanak a fogamzásgátlásra, melynek igen sokféle módszerét választhatjuk. Lehet fizikai akadályt beiktatni, vagyis óvszert, pesszáriumot, réz gyöngyöt, hormonmentes spirált használni, de ott vannak a hormonális módszerek, azaz a fogamzásgátló tapasz, tabletta, injekció, esetleg őr alá beültetett implantátum. A hormonális szerek alkalmazása előtt mindig ellenőrizni kell, hogy nem áll e fenn olyan betegség, melyre rossz hatással lenne a hormonbevitel.
Ilyenkor vizsgálják a trombózisra való hajlamot, mivel a hormonális készítmények emelik a trombusok kialakulásának rizikóját. Az is előfordulhat, hogy egy betegség miatt gyógyszerese kezelés alatt áll valaki és az erre szedett szer zavart idéz elő a fogamzásgátló működésében. Példának okáért ilyen lehet a pajzsmirigy túlműködés során előírt gyógyszerek és a vércukorszint csökkentő gyógyszerek, vagy azok, amik megemelik a kálium szintet. Problémát okozhatnak az antibiotikumok, vérnyomás csökkentők, vízhajtók, bizonyos szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők, az epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek, de akár egyes gombafertőzéseknél használt szerek is. Nagyon fontos, hogy mindig tájékoztassuk orvosunkat arról, hogy ha valamilyen gyógyszeres kezelés alatt állunk.
Fontos azt figyelembe venni, hogy nem csak gyógyszerek okozhatnak gondot a hatásmechanizmus során, hanem gyógynövények is. Az orbáncfű remek nyugtató, sőt, használják a kellemetlen menstruációs panaszok enyhítésére is, mégsem jó ötlet hormonális tabletta szedése mellett fogyasztani. Érdemes figyelni a csalánra, a bodzára és a mezei katángra is, hiszen közös tulajdonságuk, hogy felgyorsítják az anyagcserét, mivel bizonyítottan csökkentik a fogamzásgátló hatását.
Persze nem egy-egy bögrényi tea iszogatása fog problémát okozni, de mindenképpen tartsuk szem előtt a kérdést. Azok is legyenek óvatosak, akik valamilyen fogyasztószert szednek be, mivel ezek is gyorsítják az anyagcserét, gátolják bizonyos dolgok felszívódását vagy éppen serkentik lebontását.
Amennyiben hormonális fogamzásgátló szerek használata mellett dönt valaki, mindig figyelmet kell fordítani arra, hogy milyen gyógyszereket szedünk be mellé, illetve milyen gyógynövényes készítményeket fogyasztunk, mivel egyes fajtáik csökkenthetik a fogamzásgátló hatását.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.