Menü

Fogamzásgátló gátló gyógyszerek, gyógynövények

A nők többsége valamilyen hormon tartalmú fogamzásgátlót használ azért, hogy elkerülje a nem kíván terhességet, de sokan nem tudják, hogy bizonyos dolgok csökkentik e módszerek hatékonyságát.

A fejlett országokban szerencsére már nagyobb figyelmet fordítanak a fogamzásgátlásra, melynek igen sokféle módszerét választhatjuk. Lehet fizikai akadályt beiktatni, vagyis óvszert, pesszáriumot, réz gyöngyöt, hormonmentes spirált használni, de ott vannak a hormonális módszerek, azaz a fogamzásgátló tapasz, tabletta, injekció, esetleg őr alá beültetett implantátum. A hormonális szerek alkalmazása előtt mindig ellenőrizni kell, hogy nem áll e fenn olyan betegség, melyre rossz hatással lenne a hormonbevitel.

Ilyenkor vizsgálják a trombózisra való hajlamot, mivel a hormonális készítmények emelik a trombusok kialakulásának rizikóját. Az is előfordulhat, hogy egy betegség miatt gyógyszerese kezelés alatt áll valaki és az erre szedett szer zavart idéz elő a fogamzásgátló működésében. Példának okáért ilyen lehet a pajzsmirigy túlműködés során előírt gyógyszerek és a vércukorszint csökkentő gyógyszerek, vagy azok, amik megemelik a kálium szintet. Problémát okozhatnak az antibiotikumok, vérnyomás csökkentők, vízhajtók, bizonyos szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők, az epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek, de akár egyes gombafertőzéseknél használt szerek is. Nagyon fontos, hogy mindig tájékoztassuk orvosunkat arról, hogy ha valamilyen gyógyszeres kezelés alatt állunk.

Fontos azt figyelembe venni, hogy nem csak gyógyszerek okozhatnak gondot a hatásmechanizmus során, hanem gyógynövények is. Az orbáncfű remek nyugtató, sőt, használják a kellemetlen menstruációs panaszok enyhítésére is, mégsem jó ötlet hormonális tabletta szedése mellett fogyasztani. Érdemes figyelni a csalánra, a bodzára és a mezei katángra is, hiszen közös tulajdonságuk, hogy felgyorsítják az anyagcserét, mivel bizonyítottan csökkentik a fogamzásgátló hatását.

Persze nem egy-egy bögrényi tea iszogatása fog problémát okozni, de mindenképpen tartsuk szem előtt a kérdést. Azok is legyenek óvatosak, akik valamilyen fogyasztószert szednek be, mivel ezek is gyorsítják az anyagcserét, gátolják bizonyos dolgok felszívódását vagy éppen serkentik lebontását.

Amennyiben hormonális fogamzásgátló szerek használata mellett dönt valaki, mindig figyelmet kell fordítani arra, hogy milyen gyógyszereket szedünk be mellé, illetve milyen gyógynövényes készítményeket fogyasztunk, mivel egyes fajtáik csökkenthetik a fogamzásgátló hatását.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.