A Down-szindróma világnapja – avagy húzz felemás zoknit!
- Dátum: 2024.03.21., 01:29
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állapot, befogadó, Down-szindróma világnapja, események, felhívás, figyelemfelhívás, gála, húzz felemás zoknit, jótékonyság, kezdeményezések, közösségi oldal, megértés, nyitott, társadalom, teljes élet
A Down-szindróma világnapját március 21-én tartják, az első világnapot Svájcban tartották 2006-ban. Az ünnep célja, hogy felhívja a figyelmet a Down-szindrómára, növelje a megértést, és segítsen, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet.
Ezen a napon elárasztják a közösségi oldalakat a felemás zoknis képek, s egyéb felhívások, illetve sok helyen jellemzően olyan események zajlanak, amelyek felhívják a figyelmet a Down-szindrómások támogatására.
A Down-szindróma egy veleszületett genetikai eltérés, korábban mongoloid idiotizmusnak hívták, valójában azonban az állapotnak sem a mongolokhoz, sem az idiotizmushoz nincs semmi köze. Régebbi források Down-kórnak is nevezik, ma már elterjedtebb a kevésbé negatív hangulatú Down-szindróma elnevezés. 21-es triszómiáként is találkozhatunk vele, ami a 21. kromoszóma triplázódására utal.
A Down-szindróma több különböző tünettel, ezeknek számos kombinációjával járhat (a szindróma tünetegyüttest jelent).
Az ENSZ közgyűlésének harmadik bizottsága 2011. november 10-én tartott plenáris ülésén elfogadta, hogy 2012-től március 21. a Down-szindróma világnapja legyen- írja a wikipedia.hu.
A Down Világnap mára országos eseménnyé nőtte ki magát és a budapesti rendezvények mellett számos más városban is megemlékeznek a világnapról. Az országos események mellett több városban is rendeztek már Down Világnapi Gálát, melyek jótékonysági rendezvényekkel, koncertekkel és érzékenyítő játékokkal várták az érdeklődőket.
A Down-szindróma világnapja és az ehhez kapcsolódó események, kezdeményezések aktívan hozzájárulnak, hogy a társadalom a Down-szindrómásokra figyeljen. Ez óriási lépés a Down-szindrómások, családtagjaik, az értük dolgozók és mindenki számára, aki azt szeretné, hogy a Down szindrómások életminősége javuljon és emberi jogaik ne sérüljenek.
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet erre a fontos ügyre, és ösztönözze az embereket arra, hogy ne csak a betegséget lássák az érintettekben, hanem azokat az egyéni képességeket és erényeket, amelyekkel hozzájárulnak a társadalomhoz.
A világnap megtanít arra, hogy az embereknek nyitottnak és befogadónak kell lenniük azokkal szemben, akik a Down-szindrómával élnek, és támogatniuk kell őket az élet minden területén. A felemás zokni nem csupán divatos viselet, hanem emlékeztetés arra, hogy minden ember egyedi és értékes, függetlenül a különbségektől. Ha teheted ma te is öltözz felemás zokniba, képviselve, hogy nem vagyunk egyformák.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.