Menü

Edzés és evés: ennyi idővel a sportolás előtt kell ennünk

Az étkezés és az edzés között legalább fél, de ételmennyiségtől és edzési típustól függően akár két órának is el kell telnie. Én magam futás előtt már órákkal kerülöm a nehezebb falatokat, inkább egy kis banánt, vagy könnyű és kevés ételt fogyasztok. A sportolóknak legjobb körülbelül három órával az edzés előttre időzíteni az étkezésüket. Edzés előtt 2-3 órával laktatóbb, lassú felszívódású szénhidrát-, magasabb rost- és fehérjetartalmú ételek ajánlhatók.

Az edzés előtti és utáni étkezés is egyaránt fontos, akkor is, ha karcsúsodni vagy izmosodni szeretnénk. Azonban az, hogy mennyivel előtte kell enni, és hogy pontosan mit, ez mindig nehéz kérdés. Legalább olyan fontos ez a téma, mint maga az edzés, hiszen a bevitt táplálék határozza meg, hogy hogyan épül, formálódik, regenerálódik a testünk.

Szakértők szerint legalább fél, de ételmennyiségtől és edzési típustól függően akár két órának is érdemes eltelnie a táplálkozás és a sport között. Az erőnléthez nagyon fontos, hogy együnk valamit a mozgás előtt, mert üres gyomorral nem lesz energiánk elvégezni az edzést, azonban arra is ügyelni kell, hogy ha például futni megyünk, vagy kardio edzésre, akkor érdemes az óra előtt 60-90 perccel enni utoljára.

Erősítő edzés, súlyzós edzés esetén két órával a sport előtt ajánlott enni.

Mit együnk edzés előtt?

Konkrét receptet nem tudunk adni, ami mindenkinek megfelelő lenne, hiszen nem vagyunk egyformák, azonban arra ügyelni kell, hogy a mennyiség ne legyen nagy, ne lakjunk jól, de ne is legyünk farkaséhesek.

Ki kell tapasztalni, hogy mi ad energiát, mi nem terheli meg a gyomrot, mi az, ami könnyű és megfelelő nekünk a mozgás előtt. Nekem például futás előtt tökéletes tápanyagforrás egy banán, de másnak nem biztos, hogy a gyümölcsök valók.

Érdemes nem közvetlenül evés utánra időzíteni a mozgást, hanem legalább fél órát várni utána.

Tele hassal senki nem szeret mozogni, és nem is tanácsos, mert pont az edzés értékét ronthatja, ezért szükséges egy kis szünetet hagyni evés után.

Mennyit és mit igyuk edzés előtt és alatt?

Az étkezés mellett a testünk hidratálása is kiemelten fontos, hiszen edzés közben vizet veszítünk, különösen melegben. Már edzés előtt érdemes meginni 1-2 pohár vizet és közben nyugodtan, amikor csak igényli a szervezetünk.

Vizet, izotóniás italokat a legjobb fogyasztani, a cukros üdítőket, kólát, energiaitalokat mindenképp kerülni kell. Az edzés közben és utáni folyadékfogyasztás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Testünk hidratáltságát, körülbelül 70 százalékos víztartalmát folyamatosan fenn kell tartani. Mivel sportolás során sok vizet veszítünk izzadás formájában, ilyenkor fokozottan figyelnünk kell a megfelelő folyadékbevitelre.

Mindenkinek magának kell megtalálnia a számára megfelelő étkezési módszert, de általánosságban elmondható, hogy 30 perc és 3 óra között változik az az időtartam, amit érdemes lehet megtartani az étkezés és az edzés között.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.