Menü

Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!

A sav ereje a vizes oldatba jutó ionok mennyiségétől függ, például a vizelet vagy a nyál pH-értéke is az adott anyagok savas vagy bázikus (lúgos) reakcióinak mértékétől. A hidrogénionoknak megvan az a tulajdonsága, hogy képesek megváltoztatni azokat a kémiai összetevőket, amelyekkel kapcsolatba kerülnek.

A savak agresszív hatását a legtöbben ismerik, elég csak a háztartásban előforduló, mindennapos dolgokra gondolni, például arra, hogy az ecet hogyan távolítja el a vízkövet a csempéről vagy a fürdőkádról, de ha túlzásba visszük, a mészkővel együtt a zománc is eltűnhet.

Mivel az emberi test hetven százalékát víz alkotja, az anyagcsere folyamatok is vizes közegben mennek végbe. Minden egyes szervünknek saját, ideális pH-értéke van, így például a véré nem ugyanaz a vastagbélben, mint a vékonybélben. Az értékek:

Hasnyálmirigy (pH=8), a lúgos tartományban van, ami arra szolgál, hogy a gyomorból kikerült savas ételeket a patkóbélben (doudenum) semlegesítse, így a tápanyagok a vékonybélben felszívódjanak.

Bélrendszer (8), a zavaró anyagoktól hasmenés útján szabadul meg.

Vér (7,35 - 7,45).

Máj és epehólyag (7,1).

Nyál (7 - 7,1) enyhén lúgos vagy semleges, a savas pH-jú ételek idővel súlyosan károsítják a fogakat, ezért kell semlegesíteni.

Kötőszövet (7,08 - 7,29), kicsit savasabb, mint a vér.

Izmok és szervek (6,9). Ez azért van, mert testünk energiagyára folyamatosan működik, a feldolgozás és égetés során a tápanyagokból savak (szénsav) keletkeznek. Ha a legfontosabb izmok, pl. a szívizom pH-ja 6,2 alá csökken, a szív megáll.

Vizelet (4,8), határozottan savas, ami érthető, hiszen távozik a szervezetből gyomornedv (1,2 - 3), a test legsavasabb része. A gyomorban lévő sósav az emésztést végzi, lebontja a szilárd ételeket, megöli a kórokozókat.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?