A stressz kevésbé ismert tünetei
- Dátum: 2024.04.24., 08:29
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- alvászavar, fekély, fülcsengés, kortizol, migrén, stressz
Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az embert megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.
A stresszhormonok áramlása a szervezetünkben a természetes folyamatok része. A kortizol, vagyis a stresszhormon egy természetes szteroid hormon, melynek feladata a vércukorszint növelése olyan helyzetekben, amikor szervezetünket stressz éri, így plusz energiát adva a nyugtalanító szituáció leküzdésére. Amikor hosszabb ideig vagyunk kitéve a stresszes helyzeteknek, a testünkben különböző reakciókkal jelzik, hogy valami nem stimmel, a problémát meg kell oldani. Sokat halljuk, hogy aki stresszes életet él, bele fog betegedni és ez szó szerint igaz is.
A feszült állapot nem csak kimerítő, hanem elvonja az energiát a szervezettől minden más funkció helyes működéséről. Az, hogy az ember ilyen esetekben állandóan fáradt, ideges, falási rohamokat kap, vagy éppen pont, hogy nem tud enni, esetleg hasmenéssel és migrénnel küzd, szúr a szív tájéka, rá lehet fogni a stresszes életre. vannak viszont olyan esetek, hogy nem is gondoljuk, hogy a ránk nehezedő problémák súlya okozza testi, szervi tüneteinket. Bele se gondolunk sokszor abba, hogy lelki gondjaink kivetülnek, betegségekké alakulnak és nem elég, hogy nehezek körülmények, még jönnek az egészségügyi gondok is.
Ezek közé tartoznak kevésbé ismert tünetek is, mint például a szagokra való különös érzékenység, mivel az agyban az illatokkal és érzésekkel foglakozó részek kapcsolatban állnak egymással. Ide tartozik a fülzúgás és fülcsengés is, ez is agy reakciójának köszönhető. Az éjszakai fogcsikorgatás is sokszor a stressz levezetésére szolgál, és az is, amikor elkezd fájni az állkapcsunk. Ilyenkor az ember tudat alatt összeszorítja a fogait, ez pedig a fogzománc lesúrolásával és a rágásért felelős izmok gyulladásával járhat. A szájban könnyebben jelentkezhetnek fekélyes sebek és az íny is sokszor vérzik, ez a legyengült immunrendszer miatt alakulhat könnyebben ki.
A bőr különböző gyulladásai is intő jelek lehetnek, ekcéma és viselhetetlen viszketés formájában is előfordulhat. A kimerültség mellett kínozhat álmatlanság és a fordítottja, furcsa álmok megélése, mivel a feszültség miatt többször felébredünk, felszínesen alszunk, ezzel pedig megszakítjuk az alvási folyamatot. Feledékenyek és szétszórtak lehetünk, mivel a kortizol szintje hatással van az agy hippocampus részére, ami a rövidtávú memóriánkért felelős.
A stressz hosszú távon megbetegíti az embert, olyan különféle tüneteket okozva, amikről nem is gondolnánk, hogy ezért alakulnak ki. Törekednünk arra, hogy megtanuljuk elkerülni, vagy levezetni a feszültséget, harmóniában élni a környezetünkkel és önmagunkkal.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?
Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.