Mikor nem mosunk helyesen fogat?
- Dátum: 2024.04.24., 21:12
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- baktériumok, dörzsölő mozdulatok, fogápolás, fogmosás, fogmosási idő, fogsor, fogtisztítás, fogzománc, gyökér, helyes, hibák, íny, sörtéjű fogkefe, technika
Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.
Milyen hibákat követünk el a fogmosás során?
A fogmosás során valójában sokkal több hibát követhetünk el, mint azt elsőre a legtöbben gondolnánk, ugyanis jó néhány dologra oda kell figyelnünk!
Először is egyáltalán nem elhanyagolandó szempont, hogy megfelelő sörtéjű fogkefét használjunk.
A legtöbbünkre igaz, hogy a puha sörtéjű fogkefe ideális a fogaink számára, a kutatások mégis azt bizonyítják, hogy a vásárlás során rengetegen döntünk a közepes puhaságú sörték mellett. A keményebb sörtéjű fogkefék pedig már jóval kevesebbeknek valók – hiszen sokunknál károsíthatják a fogzománcot, a gyökereket és az ínyvonalat is.
Mennyire erősen dörzsöljük át a fogainkat?
A fogmosásnál legjobb, amit tehetünk, ha óvatosan, gyengéden mossuk meg a fogainkat. Az erős dörzsölő mozdulatok kerülendők.
Milyen gyakran cserélünk fogkefét?
Ha következetesen használjuk a fogkefénket, azaz naponta kétszer mosunk fogat - akkor egy átlagos darab élettartama körülbelül három hónap. Ez azt jelenti, hogy ennyi idő alatt biztos, hogy elhasználódnak a fogkeféink, ezzel pedig az a probléma, hogy a sérült, kopott sörték nem tisztítják meg elég alaposan a szánkat.
A fogkefét is megtisztítjuk?
Fontos, hiszen szempont, hogy mindig ép fogkefével mossunk fogat, fogmosás után pedig tisztítsuk is le alaposan, nehogy a következő fogmosáskor még onnan is baktériumok kerüljenek fogainkra.
Mennyi ideig mosunk fogat?
Ha túl kevés ideig mosunk fogat, akkor lehet, hogy nem vagyunk elég alaposak, legalább két percig kellene mosnunk a fogainkat, ám tanulmányok szerint egy átlagos ember fogmosási ideje a kutatások szerint csak 40-45 másodperc. Ennyi idő pedig valószínűleg nem elég arra, hogy minden fogunkat körültekintően megmossuk.
Megmossuk a nyelvünket?
Elfelejtjük és nem tesszük, pedig kellene, ugyanis rengeteg baktérium telepedhet meg a nyelvünkön is, amelyek aztán a fogainkra is átterjedhetnek.
S akkor lássuk, hogy néz ki egy helyesen kivitelezett fogmosás:
Helyezzük a fogkefénk fejét a fogakra úgy, hogy a fogkefe sörtéi kb. 45 fokos szöget zárjanak be az ínnyel.
Enyhe, körkörös/sepregető mozdulatokkal tisztítsuk meg a fogakat.
Haladjunk szisztematikusan, egyszerre egy fogcsoportot tisztítsunk meg.
A fogak külső oldalát körkörös, míg a belső felét sepregető mozdulatokkal kell megmosni.
A legfontosabb a megfelelő fogmosási technika elsajátítása, illetve a fogmosás során használt kellékek is igen nagy mértékben befolyásolják a fogmosás minőségét, így hatást gyakorolnak a fogaink egészségére.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?