Mennyi baktériumot szed össze egy kisgyerek az udvaron?
- Dátum: 2024.05.20., 20:03
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- baktérium, csúszda, fertőtlenítés, fertőzés, hinta, immunrendszer, játszótér, kézmosás, kisgyerek, koronavírus, kutatás, mikroba, tudomány, udvar, vírus
A minap néztem arról egy videót, hogy mennyi baktérium van egy kisgyerek kezén játszótér után. A tanulmány eredményét egy mikrobiológus mutatta meg.
Ha korábban kevesebbet is aggódtunk ezen, a koronavírus óta valószínűleg minden szülőnek van a táskájában kézfertőtlenítő gél, és gyakrabban fordul meg a fejében, hogy mégis mennyi kórokozóval találkozhat a gyerek egy szimpla délutáni játszóterezés, csúszdázás, udvari kint lét alkalmával.
Ha egy kisgyerek mondjuk harmincszor felmászik a mászókára, illetve ennyiszer lecsúszik a csúszdán, homokozik is közben, mindent megtapogat, hintához nyúl, mászókára mászik, akkor bizony jó sokféle baktérium kerül a kezére.
Érdekesség, hogy ma már léteznek szórakoztató módok is a gyerekek megtanítására a baktériumokról. Láttam egy kezdeményezést, ahol csillámpor segítségével ábrázolták számukra a baktériumokat. Minden gyerek kap egy különböző színű csillámot, amivel bevonja a kezét, majd kezet ráznak. Látni fogják, ahogy a csillám átkerül. (illetve, hogy szappannal lemosható)
Liszt a szivacsra! Vegyünk egy liszttel vagy kukoricakeményítővel meghintett szivacsot, és a gyerekeket ültessük körbe, majd kérjük meg őket, hogy adják egymásnak tovább a szivacsot, hogy lássuk, milyen könnyen átadhatók a baktériumok (azaz a liszt) anélkül, hogy tudnánk róla.
A csillámpor helyett ujjfesték is használható, melynél jól látható, hogy kézfogással tovább vihető.
Népszerűen az ultraibolyan fényben látszódó gélek, mellyel, ha bekenjük a kezüket és ultraibolya fényben megnézzük, akkor láthatóak az összes helyek, amit ilyen kézzel megfogtunk, érintettünk.
Fontos beszélni arról is, hogy a túlzásba vitt fertőtlenítés is ártalmas lehet! Előfordul, hogy a szülők túl messzire mennek el a tisztaság kérdésében. A gyerekeknek szükségük van mikrobákra az immunitás kialakulásához – állítják a tudósok.
A tudomány legújabb eredményei szerint, ha kézfertőtlenítőkkel, antibakteriális szappanokkal távolítjuk el a kezünkről a mikrobákat, és emellett meglehetősen szabadon használunk antibiotikumokat, súlyos negatív hatást gyakorolhatunk a gyerekek immunrendszerére.
Kanadai mikrobiológus kifejtették, hogy gyerekeinket manapság tisztább, hiperhigiénikus környezetben neveljük, mint valaha. Azzal, hogy túlzásba essünk, hozzájárulunk egy sor krónikus betegség kialakulásához, az allergiától az elhízásig. Amikor megszületünk, nincsenek mikrobák a szervezetünkben, az immunrendszerünk pedig még fejletlen, de amint a mikrobák bekerülnek a képbe, beindítják az immunrendszer megfelelő működését. Ezek nélkül nem lennénk képesek hatékonyan küzdeni a fertőzések ellen.
Az immunrendszer fejlődéséhez nélkülözhetetlen a kórokozókkal való találkozás, de nagyon fontos a játszótér után kézmosással vagy kézfertőtlenítéssel eltávolítani a kórokozókat. Nem szükséges minden csúszdázás, hintázás, homokozás után fertőtleníteni a gyerek kezét, de ha a játszótéri tartózkodás alatt leülünk esetleg a padra enni egy kicsit, akkor már fontos, hazaérve pedig természetes, hogy első dolog a kézmosás.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.