Menü

Hyalomma kullancs Magyarországon

Magyarországon is megtalálható már a rettegett Hyalomma kullancs – mire figyeljünk, mely tünetek jelzik a krími-kongói vérzéses lázat? Erről írunk ma.

Sajnos itthon is jelen van már a Hyalomma kullancs, amelynek csípése veszélyes, ugyanis a krími-kongói vérzéses láz vírusát hordozhatja. Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha ilyet találunk magunkban és a cikkben felsorolt tüneteket tapasztaljuk magunkon.

Kullancsfigyelő projektet keretében próbálják a szakemberek feltérképezni a Hyalomma kullancs itthoni elterjedését és előfordulását.

Hogyan került hozzánk ez a kullancsfaj és miért van belőle egyre több?

A klímaváltozás felelős az élőlények vándorlásáért, ennek köszönhető a Hyalomma kullancsok megjelenése. Ezek a vonuló madarak közvetítésével hazánkba is eljutott kullancsok veszélyes kórokozókat képesek hordozni és terjeszteni, köztük a krími-kongói vérzéses lázat.

Hogy lehet felismerni a Hyalomma kullancsot?

Ez a kullancs eltér a nálunk megszokott kullancsoktól: például nagyobb a mérete, valamint jellegzetes sávozott lába van és nagyon gyorsan mozog!

A fertőzés következtében kialakuló panaszok 1-13 nappal a fertőzés után jelennek meg:

magas láz (akár hetekig is fennállhat)
hátfájás
ízületi fájdalom
gyomorfájás
gyengeség
vörös szem és torok
kipirult arc
súlyos esetekben sárgaság
a betegség előrehaladtával pedig gyakori az orrvérzés és a véraláfutások megjelenése.

A kiemelkedően magas, 30 százalékos halálozási aránnyal járó, Európában is egyre gyakrabban előforduló krími-kongói vérzéses láz jelentős egészségügyi kihívást jelent a kullancs eredeti élőhelyén.

Hogyan távolítsuk el a kullancsot?

Ahogyan az közismert: a kullancsot nem szabad nyomogatni, kenegetni, csipkedni, tekergetni, mert ekkor könnyen befecskendezi a mérgét a bőrbe, ehelyett inkább csipesszel fogjuk meg a szájszervénél, a bőrünk tövében és így megfogva húzzuk ki a vérszívót.

Mi történik, ha a feje beszakad?

A kullancs feje nem fertőz, mivel a kullancs terjesztette fertőző baktériumok a kullancs gyomrában találhatóak, és nem a szívókában. Ha a kullancs feje beleszakad a sebbe, általában 1-2 napon belül magától kilökődik. Csak abban az esetben kell orvoshoz fordulni, ha a beszakadt fej körüli terület elkezd körben pirosodni, mert az utalhat arra, hogy a kullancs fertőzött volt.

Eddig a Margitszigeten és Somogy megyében találtak Hyalomma kullancsot. Az Ökológiai Kutatóközpont azt kéri mindenkitől, hogy az idei kullancsszezonban talált példányokat a megszokottnál tüzetesebben figyelje meg, és amennyiben úgy gondolja, Hyalomma egyedet talál, jelezze.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.