Menü

Mangosztán, az egzotikus gyógyító gyümölcs

A gyümölcsök alapvetően segítik egészségünk fenntartását, de a mangosztán ezek közül magasan kitűnik értékes összetevői révén.

A mangosztán egy Kelet Ázsiából származó növény, ahol szent gyümölcsként tekintenek rá, de manapság már Amerikában is sok ültetvényen termesztik. Fája nagyon-nagyon magasra is megnőhet, akár 25 méteresre is felnyúlik. Érdekessége, hogy nem terem azonnal, a vetett magoknak általában évek kellenek ahhoz, hogy akkorára nőjenek, hogy termést adjanak. Termése kinézetre olyan, mint egy nagyobb gesztenye, kemény, sötét héja puha, édes ízű, fehér gyümölcshúst rejt.

Maga, a gyümölcshús gerezdekre osztott, ezért inkább a citrusokhoz hasonlít. Héját nem szabad megenni, mikor már érett állapotba kerül. Egyelőre Európában kevésbé ismert gyümölcsről van szó, de szerencsére egyre nagyobb ismertségre tesz szert, hiszen nem csak finom és nem mindennapi, hanem rendkívül egészséges.

Az elmúlt években egyre több kutatás irányult afelé, hogy milyen jótékony hatása van egészségünkre. Nagyon sok káliumot, B1-, B2-, B6-vitamint, C-vitamint, foszfort, vasat, és kalciumot tartalmaz, de amiben igen kiemelkedő, az a xanton tartalma. Ez egy polifenol vegyület, melynek antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van. A mangosztán nem csak ebben jó, hanem abban is, hogy szuper összetevői segítik a vörösvérsejtek termelődését és tágítják az ereket, vas tartalma pedig küzd a vashiányos vérszegénységgel.

Réz, mangán és magnézium tartalma fenntartja az ideális vérnyomást, amivel több esélyünk van elkerülni például egy agyvérzést. Ezek mind-mind segítik a jobb vérkeringést, ami pedig jótékony hatással van a szív- és érrendszerünkre. Fogyókúrázóknak is előszeretettel ajánlják, hiszen fogyasztásával a testünk kevesebb zsírt használ fel a beleinkből. Ne feledkezzünk meg róla, hogy hatalmas rosttartalma van, ami emésztőrendszerünknek nagyon jól jön, ami nem csak a kilót leadni vágyóknak lesz kedvező. Megjegyzem, ha az emésztőrendszerünk jól van, akkor több betegség is elkerülhet minket, többek között az allergia is.

Vannak esetek, amikor nem ajánlott ennek a különlegességnek a fogyasztása. Ilyen lehet, amikor valaki vérhígító készítményt szed, mivel egyes összetevői lassítják a véralvadási folyamatokat, de a vércukor szintet is befolyásolhatja. Érdemes körültekintően kóstolni.

Fogyasztani tulajdonképpen bármilyen formában lehet, akár nyersen, turmixolva, süteménybe sütve, joghurthoz keverve, vagy a reggeli müzlinket is feldobhatjuk vele. Beszerezni a magyar boltokban nem egyszerű, érdemes a konzervek között kutatni, vagy ázsiai ételeket árusító boltokban keresni.

A mangosztán az ázsiai országokban a legszentebb gyümölcs, jótékony hatása a szervezetre vitathatatlan, érdemes megkóstolni és lehetőség szerint étkezésünkbe becsúsztatni.

A kávé és koffein hatása a szervezetre: napi hány csésze a határ?

A kávé világszerte az egyik legnépszerűbb ital, de hatásait tekintve megoszlanak a vélemények. Vajon tényleg jótékony, vagy több kárt okoz, mint hasznot? Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a kávé pozitív és negatív hatásait, valamint azt, hogy mennyi kávé fogyasztása ajánlott a mindennapokban.

Miért egészséges több halat fogyasztani?

Európa legtöbb országában átlagosan 20 kg halat fogyasztanak az emberek évente – ez az arány nálunk alig 4 kg, ami eléggé szomorú, hiszen a halfogyasztás rengeteg pozitív élettani hatással bír. Hazánkban az emberek átlagosan havonta egy alkalommal fogyasztanak halat.

Koffein hatása nyáron a szervezetünkre

A felnőtt népesség nagy része fogyaszt valamilyen formában koffeint. Ennek a legkedveltebb módja a kávézás, azonban ezt is túlzásba lehet vinni. Ennek a negatív hatásairól és megelőzéséről olvashatunk ebben a cikkben!

Mindent a Koshu szőlőről

Szőlőművelés szempontjából Japán nem a legmegfelelőbb hely, hiszen a nyár túlságosan forró és csapadékos, a talaj minősége pedig gyatra, így eddig a bor nem igazán volt az ottani kulinária része. Mégis, nagyjából 100 km-re Tokiótól, a Yamanashi Prefektúrában lévő Kofu medencében a gyümölcstermelés mellett mostanában valami újdonság is van születőben, ugyanis itt vetették meg lábukat a szigetország első borászatai kb. 150 évvel ezelőtt.

Mikor vagyunk dehidratáltak?

A dehidratáció lényegében röviden azt jelenti, hogy kevesebb vizet viszünk be, mint amennyit veszít a szerveztünk. A nem megfelelő folyadékbevitel egyik legszembetűnőibbe jele, ha száraz a bőrünk, mert annak nedvességtartalma vízfogyasztáshoz kötött.