Menü

Sok veszély leselkedik a kicsikre a strandon!

Nem tudom, hogy az ijesztőbb, hogy újra kellett éleszteni egy kisfiút az egyik strandon, vagy az döbbent le jobban, hogy a kicsit 10-15 percig nem keresték a szülei. „Nem lehet elégszer elmondani” jellegű írásom következik.

Félreértés ne essék, van három kisfiam, pontosan tudom, hogy mennyire nehéz figyelni egyszerre három eleven, futkosó gyerekre, pláne egy strandon, ahol ezer veszély leselkedhet, de azt gondolom, pont ezért érdemes összefoglalni ebben a cikkben a legfontosabb tudnivalókat, ha gyerekeinkkel strandolunk.

„Ötéves kisfiút kellett újraéleszteni szombat délután a kőbányai Újhegyi strandon - számolt be a sajtó. A gyerek beugrott a 135 centi mély medencébe, de nem jött fel a víz alól. Egy strandoló vette észre, azonnal szóltak az úszómesternek, aki pillanatokon belül elkezdte az újraélesztését.” Az úszómester lélekjelenléte és gyors, szakszerű közbeavatkozása mentette meg az életét, viszont a kisfiúért sokáig senki sem aggódott, a szülőt hiába várták, 10-15 percig nem került elő.

A rendőrség természetesen kivizsgálja az ügyet, büntetőeljárást indítottak.

Néhány éve írtam erről cikket a www.hajraegeszseg.hu oldalán, ahol igyekeztem erre felhívni a figyelmet, ha szeretnék elolvasni, a következő linkre kattintva a teljes írást elérhetik:

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2019-07-11/erre-figyelj-ha-kisgyerekkel-mesz-strandolni

Gyerkőcökkel, pláne kicsikkel nagyon sok mindenre figyelni. Nem szívesen festem az ördögöt a falra, de sajnos nagyon hamar megvan a baj.

Meg kell taníttatni a gyerekekkel - a nagyobbakkal is! – hogy felhevült testtel nem szabad egyből beugrani a vízbe, figyelni a csúszdázásra, be kell tartani a biztonsági előírásokat, mert azok okkal készülnek. Elsősorban a szülők feladata erre figyelni, nem illendő megvárni, amíg már az úszómester lép közbe. Felelős szülőknek el kell mindent magyaráznia a csöppségeknek, nagyobbaknak, ha kell (és kell) akkor akár többször is.

Úszni nem tudó gyermeket mindenképp szülői felügyelettel, karúszóval vagy úszógumival, mentőmellénnyel engedjünk a medencékbe. Ha azt gondolják ez alap, akkor tévednek, sokszor látok családokat felelőtlenül strandolni, ezért gondolom, hogy érdemes leírni.

A legeslegfontosabb szabály medencézéskor: egy kisgyereket soha, egyetlen pillanatra sem szabad szem elől téveszteni vagy felügyelet nélkül hagyni! Ez igaz az otthoni pancsolásra is, ugyanis akár bokáig érő vízbe is bele lehet fulladni (elcsúszik, megijed, nem tud felállni). Tehát mindig legyen, aki folyamatosan szemmel tartja a pancsoló gyereket, és nem a telefonját nyomogatja közben.

Végül, de nem utolsó sorban a napégés ellen is védeni kell őket, fontos, hogy magas faktorszámú készítményt használjunk, lehetőleg 50 faktorú krémet vásároljunk és többször is kenjük át a gyerekek érzékeny bőrét.

Tengerparton, főleg kavicsos, köves részeken fontos a strand cipő viselése, ami véd az éles kövektől és kagylóktól. Ha ezeket a tudnivalókat betartjuk, akkor felhőtlen és gondtalan lesz a vakáció, a nyaralás és a strandolás.

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.