Közösségi kertek
- Dátum: 2024.06.16., 20:33
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- kertészkedés, kikapcsolódás, környezetvédelem, közösségi kertek, mentális egészség, relaxáció, rendezvények
Magyarországon közösségi kerteket főként Budapesten találunk, de vannak még elvétve országszerte vidéki városok is, ahol rájuk bukkanhatunk. Ezeknek a kerteknek a célja egyrészt, hogy olyan urbanizált területeken is tudjanak friss zöldséget és gyümölcsöt termelni az emberek, ahol erre nehezebben van lehetőség, illetve, hogy összekovácsolja azt a közösséget, akik együtt művelik ezeket a földeket.
Hogyan is működnek ezek a közösségi kertek? Több fajtájuk van, az egyik legkézenfekvőbb az, amikor egy társasházhoz tartozó kertet egy lakóközösség együttes erővel gondoz. Ehhez általában konszenzusos döntésekre van szükség, ami mentén kialakulhat az emberekben az igény arra, hogy jó kapcsolatot ápoljanak a szomszédjaikkal, illetve születhetnek új barátságok is. A friss levegőn töltött idő és maga a kertészkedés, jótékony hatással van a mentális egészségre, ezen kívül pedig segít kicsit relaxálni és kiszakadni egy kicsit a városi hétköznapokból.
Sokszor oktatási intézmények is üzemeltetnek ilyen közösségi kerteket, ahol szemináriumokat tartanak, esetlegesen egyéb edukatív előadásokon vehetünk részt. Más, magán kézben fenntartott közösségi kertben is szoktak tartani azonban workshopokat és egyéb közösségi rendezvényeket. Fontos figyelembe venni, hogy ezeknek a kerteknek a gondozása, és a közösségi életben való aktív részvétellel a környezetünkre is odafigyelünk.
Hogyha új növényeket ültetünk, adott esetben városi környezetben, amely segít a levegő tisztántartását, hozzájárulunk egy egészségesebb ökoszisztéma fenntartásához. Ezen kívül az itt megtermelt zöldségeket, mi magunk gondozzuk és amellett, hogy a munkánk gyümölcsét jobb ízzel fogyasztjuk, az élelmiszer szállításból adódó környezeti terhelést is csökkentjük.
Hogyha valaki kedvet kap, hogy csatlakozzon egy ilyen közösséghez, netalántán létrehozzon egyet, fontos, hogy mindig legyenek friss ötletei azzal kapcsolatban, hogyan lehet a legjobban kihasználni a saját parcelláját és fenntartani az egészet funkcionális közösségként. Fontos lehet a talaj minőségének javítása, esetlegesen egy komposztáló létrehozása, hogyha még nincsen. Mivel a szabadban vagyunk, fontos, hogy ne szemeteljünk és ne tegyünk kárt a mások által gondosan nevelt növényekben.
,
Szeretnék hozni néhány példát közösségi kertekre, amelyeket megadott időpontokban külsősök is meglátogathatnak, adott esetben a részesévé válhatnak. A ZUGkert egy Zuglóban található közösségi kert, ami már több, mint tíz éve létezik és ezer négyzetméteren terül el. Itt főként az itteni lakosoknak vannak parcelláik, azonban rendszeresen szerveznek nyílt napokat, és vannak különféle szakmai, kertészeti és közösségi előadások is. A reGarden nevű hely is hasonlóan látogatható nyílt napokon az érdeklődök számára, bár ez a másikkal ellentétben egy tankertként funkcionál elsősorban, hiszem egy általános iskola által nyert pályázat miatt hozták létre.
Vidéken az egyik legkellemesebb hangulatú kis kertet Pécsett találjuk, amely a Zöld Folt Közösségi Kert névre hallgat. Bár ennek mérete nem akkora, mint fővárosi társaié, azonban itt nagy hangsúly van azon, hogy egy tényleges közösséget építsenek és beszélgetések jöjjenek létre. Szezonon belül szívesen várják azokat, akik kertészkedni szeretnének és szívesen részt vennének ennek a közösségnek az életében.
Majernyik Szilvia
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.