Menü

Kreatív hobbik a lelki egyensúly megőrzéséért

A munka, tanulás és egyéb teendők mellett sokszor hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy a szabadidőnkből egy kis részt valamiféle alkotó jellegű hobbira fordítsunk. Pedig ezek az elfoglaltságok nagyon pozitív hatással vannak a mentális egészségünkre. Többek között segítenek kicsit megnyugodni nap végén, vagy esetleg a hétvégén, hiszen olyasmire, amit tényleg szívből csinálunk senki nem kötelez minket, azonban sikerélménnyel tölthet el és mosolyt csalhat az arcunkra egy nehéz nap után.

Érdemes rendszeresen időt szentelnünk a hobbinknak, hiszen boldogsághormon szabadul fel bennünk miközben egy számunkra örömteli dologgal foglalkozunk. Ezen kívül a motiváltság, amiket ezen szabadidős tevékenységek közben érzünk, könnyen segíthet gördülékenyebbé tenni a kötelező feladatainkat is. Munka közben gondolhatunk arra, hogy a nap végén, mint valamifajta jutalom, vár ránk a hobbink és ez is boldogsággal töltheti el az embert.

Különböző fajta alkotó jellegű hobbi létezik, érdemes többfélét is kipróbálni, amennyiben még nem találtuk meg az igazán hozzánk illőt. Mindegyik egy kicsit más készséget fejleszt, és másképpen hat ránk.

Vannak a különböző művészeti tevékenységek, ilyen például a festészet, a rajzolás és a szobrászat. Ezek kreatív és önkifejező hobbik, melyeknek segítségével ki tudjuk fejezni magunkat, és megmutatni a külvilágnak, hogy miképp is gondolkodunk a dolgokról és milyen perspektívából látjuk azokat. Könnyű bennük elmerülni, és egy helyre fókuszálni a figyelmet, ezáltal csökkentheti a stresszt és segít kitörni a mindennapi élet pörgéséből és problémáiból. Amennyiben rendszeresen végezzük ezeket a művészeti tevékenységeket, kialakulhat egy saját stílusunk, illetve hamar láthatjuk a fejlődést, hiszen könnyen össze tudjuk hasonlítani a korábban készült műalkotásokat a mostaniakkal.

Ha valaki nem érzi magát nagyon kreatívnak, viszont szereti az aprólékos munkát, ami elgondolkoztató, annak kiváló hobbi lehet a puzzle. Ezt akár kisgyermekkortól el lehet kezdeni, és a felnőttek számára már akár többezer darabos kirakók is vannak. Ez fejleszti a problémamegoldó képességet, a koncentrációt, a megfigyelőképességet, illetve segít abban, hogy türelmesebben végezzünk el bármely más feladatot is. Idős embereknek is kiváló elfoglaltság lehet, hiszen segít megelőzni az időskori elbutulást, sőt akár nagyszülőknek van rá lehetőség, hogy egy kedves családi fényképet megcsináltassunk puzzle formájában, és azt készíthesse el. Ennek a hobbinak az előnye még az is, hogy akár egyedül, akár társaságban is csinálhatjuk, amelyikhez épp kedvünk van.

Rengeteg kreatív hobbi létezik még, ezeken kívül is, például a fotózás, zenélés, esetleg valamifajta kreatív szövegalkotás. Ezeket sokan csak a maguk szórakoztatására készítik el, azonban érdemes lehet belépni különböző online fórumokra, esetleg csoportokba, ahol más emberekkel is megoszthatjuk a saját alkotásunkat, tanácsokat kérhetünk, sőt akár alakíthatunk egy kreatív műhelyt, ahol személyesen a hasonló érdeklődési körű emberekkel alkothatunk és tölthetünk el közös időt. A legfontosabb, hogy örömet leljünk abban, amit csinálunk!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?