Menü

Mindent az ösztrogén dominanciáról

Nőknél (és férfiaknál is) egészségügyi problémákat jelenthet a szervezetünk túl magas ösztrogén szintje. Nagyon megijedhetünk először, ha az orvosunk ezzel diagnosztizál minket, mivel elmondják, hogy az általános egészségünket is károsíthatja. De nem kell annyira megijednünk azért! Szerencsére orvosi kezeléssel és életmódbeli változásokkal sok esetben csökkenthetjük az ösztrogén-szintet, illetve kezelhetjük a mellékhatásait. A kulcsfontosságú, hogy megfelelően tájékozottak legyünk a témában.

A hormonokat a sejtek falán található receptorok érzékelik. Amikor egy receptor érzékel egy hormont akkor egy jel bejut a sejtmagba, ami itt a gének átírását fogja eredményezni. A génekről ugye fehérjék íródnak le (melyek más-más funkciót látnak el), tehát ha a génben változás történik az erről leíródó fehérje is más lesz tehát más hatást fog kifejteni!

Azért fontos ez nekünk, mivel így megérthetjük mi történik, ha egy hormon túltermelődik! Mikor egy hormonból túl sok van a receptorok „deszenzitizálódhatnak” ami annyit tesz, hogy kevésbé hatékonyan ismerik fel az adott hormont (erre nagyon jó példa az inzulin rezisztencia). Ez hasonló hatásokat is eredményezhet, mint amikor kis mennyiségben termelődne az adott hormon!

Ösztrogén-szint vizsgálatát nyál vagy vérvizsgálattal végzik. Azonban a nyálvizsgálat nem minden esetben megbízható, ezért érdemes lehet vérvizsgálatot is végeztetni. Nem mindegy, hogy menstruáció előtt/után/közben történik-e a mérés, mivel az ösztrogén szint a menstruációnak megfelelően változik.

Ösztrogén dominanciáról akkor beszélünk, ha az ösztrogén szintje nagyon meghaladja a progeszteron szintjét a szervezetben.

Több kialakító tényezője lehet, a változókorban szedett ösztrogénserkentők felboríthatják a hormonális egyensúlyt és túl magas ösztrogén szintet eredményezhetnek. 28%-os testzsírszázalék felett fokozottan ki vagyunk téve az ösztrogén-dominancia veszélyének.Az ösztrogén szint növekedhet külső forrásokból történő bevitellel (pl. légzés, étkezés). A nem megfelelő életmód is eredményezhet ösztrogén-dominanciát. Ha nem megfelelő az étrendünk vagy sokat stresszelünk szintén felboríthatja a hormon háztartásunkat. Ezek mellett pedig az alacsony tesztoszteron vagy progeszteron szint is okozhat ösztrogén-dominanciát! Ilyenkor pedig a tesztoszteron vagy progeszteron szintet kell különböző módon növelni.

A magas ösztrogén szint tünetei a következők lehetnek:

Puffadás

Fájó mellek

Fejfájás, migrén/Fáradság

Hideg kéz és/vagy láb

Hajhullás

Hízás - Lassult anyagcsere

Éberség

Szexuális vágy csökkenése

Menstruációs ciklusok elcsúsznak

Pajzsmirigy problémák

Endometriózis

Hangulatváltozások

Depresszió

Ködös agy

Nehezebb emlékezni dolgokra

Daganatok

PMS (premenstruációs szindróma)

Ebből láthatjuk, hogy az ösztrogén magas szintje elvetéléssel is járhat. Ezért mikor gyerekvállalás előtt vagyunk mindenképp menjünk el egy hormonvizsgálatra.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.