Menü

Hűsítő tippek alváshoz – itt a kánikula!

Bizony el sem merem mondani hány fokos napi hőmérsékleteket mutatnak az időjárásjelző oldalak a hétre, de azt elárulom, hogy jó lesz megjegyezni, hogy mit tehetünk a kánikula elviselhetőbbé tételéért, például este, amikor aludni szeretnénk.

Amikor 36-38 fokig felkúszik a hőmérő higanyszála, akkor bizony jól jönnek a hálószobahűsítő tanácsok, hogy jobban tudjunk aludni a már-már elviselhetetlen hőségben.

Összegyűjtöttünk néhány hűsítő tippet, amit bevethetünk a hálószobában, ha épp nincs légkondicionálónk otthon.

A napok óta tartó kánikulában sokan nehezebben alszanak el és csak forgolódnak éjszaka.

Hűsítő párnáról már hallottam, ez a legnagyobb melegben hű, kényelmes társ lehet. Egy hűsítő gél töltettel ellátott memóriahabos párnáról van szó, ami akkor is sokat segít az elalvásban és a pihenésben, amikor kánikulai meleg van, mint például a napokban.

Válasszunk ilyenkor nyári ágyneműszettet. Talán sokan nem is értik, mit értek ágynemű alatt, hiszen 30 fokban kinek kell ágynemű… bizony vannak, akik nyáron is takaróval szeretnek aludni (köztük én is), a legegyszerűbb megoldás számukra, ha csak paplanhuzatot használják ilyenkor.

Nem hallottam még eddig róla, de léteznek hűsítő matracvédők, amelyek kifejezetten nyári, hűsítő hatású matracvédőkként funkcionálnak.

Hasonlóak a hűsítő ágybetétek is. A matracvédőn kívül az ágybetét is szuper alternatíva a kánikulai melegben alváshoz. A vékony, légáteresztő anyagból készült hűsítő ágybetétek ilyenkor remek szolgálatot tehetnek a pihenésünkért.

Nemcsak hűsítő matracvédőt és ágybetétet, hanem hűsítő matracot is lehet kapni, ami nem leglepő, hiszen télen a melegítő ágybetét a sláger, miért ne lehetne ennek nyári párja a forró nyári időszakra ajánlott hűsítő matrac. Nagyobb beruházást igényel, de gondoskodik a megfelelő légáteresztésről és hűsítésről, így minden eddiginél nagyobb komfortérzet érhető el velük nyáron.

Az elalvás egyik alapvető feltétele a testhőmérsékletünk csökkenése. Vegyünk lefekvés előtt egy langyos zuhanyt, ha nagyon meleg van, akár kétszer-háromszor is ismételhetjük. Ne törülközzünk meg teljesen, hagyjuk, hogy lassan hűtse le a párolgás a testünket, ha pedig nagyon szenvednénk a hőségtől, egy vizes borogatás a csuklón, bokán, halántékon szintén segíthet.

Természetesen használhatunk klímát, ám ennek is megvannak a szabályai. A légkondicionált szoba és a külső hőmérséklet közt nem ajánlott 8-10 maximum 12 foknál nagyobb különbségnek lennie, a télen ideális 18-19 fok a hőségben túl alacsony lehet.

Ha nincs klíma, aludjunk nyitott ablaknál (míg napközben csukott ablakkal és leengedett redőnnyel védekezzünk a szoba túlmelegedése ellen), lefekvés előtt pedig ventilátorral hűtsük le kissé a levegőt és akár egy vizes lepedőt is akaszthatunk az ablakra.

Remélem hasznosnak találták ezt a kis összefoglalót, mindenkinek a lehető legjobb pihenést kívánom mindenkinek és kitartást a forró napokhoz.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?